امروز 26 دی 1397 - ساعت 14:33

اخبار روز

اتحادیه اروپا پیمان دفاعی تشکیل می‌دهد

بسیاری از کشورهای اروپایی در بروکسل توافق امنیتی را امضا کردند که در قالب آن خود را موظف به افزایش هزینه‌های نظامی و همکاری تنکاتنگ عملیات‌ها کردند. به گزارش روزنامه «دی ولت» آلمان، 22 کشور از 28 عضو اتحادیه اروپا در بروکسل یک توافق امنیتی را امضا کردند که آن ها در قالب یک ائتلاف خود را موظف به افزایش هزینه های نظامی و همکاری در ماموریت ها کردند.

بخصوص برلین و پاریس بر این مسئله تاکید داشتند که همکاری های نظامی در اروپا به شکل واضحی تقویت شده و در قالب ائتلاف موسوم به ائتلاف «کشورهای راغب» در پیش گرفته شود. «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این راستا گفت که هدف ما تشکیل یک اتحادیه امنیتی اروپایی کارآمد است که البته با یک ارتش اروپایی واحد ارتباطی ندارد. تنها ما به صورت همراه و در قالب یک اتحادیه می توانیم بر چالش های امنیتی دوران خود غلبه کنیم. به نوشته روزنامه «دی ولت» از دلایل اصلی این اقدام اتحادیه اروپا تشدید درخواست های رئیس جمهور آمریکا از کشورهای عضو ناتو برای افزایش چشمگیر بودجه دفاعی اعضاء و همچنین قدرت نظامی روزافزون روسیه است. 22 کشور عضو اتحادیه اروپا عضو ائتلاف نظامی ناتو هستند.

 

عربستان تعلیق عضویت لبنان در اتحادیه عرب راخواستارشد

عربستان از دبیرکل اتحادیه عرب خواست عضویت لبنان در این اتحادیه را به حالت تعلیق درآورد. به گزارش روزنامه الدیار لبنان، عربستان از احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب خواسته عضویت لبنان را در این اتحادیه به حالت تعلیق درآورد. ابوالغیط نیز با عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر در این باره گفت‌وگو کرده است. سیسی به ابوالغیط ابلاغ کرده که این موضوع در شورای اتحادیه عرب مطرح نشود. وی تماس‌های زیادی را با رهبران عربستانی خواهد گرفت چراکه اخراج لبنان از اتحادیه عرب این اتحادیه را ضعیف‌تر خواهد کرد.

در همین راستا بغداد نیز به اتحادیه عرب هشدار داده که اگر لبنان از این اتحادیه اخراج شود عراق نیز از آن بیرون خواهد آمد. قطر نیز به این اتحادیه ابلاغ کرده که در صورت اخراج لبنان و خروج عراق، قطر نیز از این اتحادیه خارج خواهد شد. کویت اما اعلام کرده که لبنان مرتکب هیچ گونه اقدامی علیه کشورهای عربی نشده و نباید عضویتش در این اتحادیه به حالت تعلیق درآید. کویت همواره برای توافق میان اعراب و برقراری بهترین روابط میان آن‌ها تلاش کرده و در محاصره قطر نیز مشارکت نکرده است بلکه به میانجیگری در این راستا پرداخته است. روابط کویت با لبنان دوستانه است.

 

اتحادیه اروپا ونزوئلا را

تحریم کرد

اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای از تحریم تسلیحاتی و مسدود کردن دارایی و محدودیت سفر اتباع ونزوئلایی خبر داد.

اتحادیه اروپا اعلام کرد که این اتحادیه ونزوئلا را مورد تحریم تسلیحاتی قرار داده است. بنابر گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، اتحادیه اروپا مدعی شد که در راستای اقدامات سیاسی و دیپلماتیک به منظور حمایت از مذاکرات صلح‌آمیز در جهت حل بحران سیاسی در ونزوئلا، دیروز دوشنبه به اتفاق آرا تصمیم گرفت که تدابیری در جهت محدودیت این کشور اعمال کند. در بیانیه‌ای که به این منظور منتشر شده آمده است: «این تحریم‌ها شامل تسلیحات و مواد مربوط به آن می‌شود؛ که می‌توان از آنها برای سرکوب داخلی استفاده کرد. همچنین مسدود کردن دارایی‌ها و محدود کردن سفر برخی اتباع از جمله دیگر مواردی هستند که در این بیانیه به آنها اشاره شده است.

 

سفر برجامی جانسون

به بروکسل

وزیر خارجه انگلیس در بروکسل گفت: برای گفت‌وگو پیرامون ضرورت ادامه برجام در جلسه شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا شرکت می‌کند. بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس گفت برای صحبت درباره ادامه برجام به شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا رفته است.

وزیر خارجه انگلیس اعلام کرد بعد از اقدامات هفته گذشته در واشنگتن برای ادامه برجام، اینک در شورای روابط خارجه اتحادیه اروپا تاکید خواهد کرد که ضرورت دارد توافق هسته‌ای با ایران ادامه یابد. جانسون در ادامه گفت در نشست روابط خارجی اتحادیه اروپا، درباره اقداماتی که وی آن را اقدامات مخرب ایران در منطقه نامید، صحبت خواهند کرد. او افزود در این نشست گفت‌وگوهایی درباره خاورمیانه و ثبات در منطقه، خصوصا استقلال لبنان گفت‌وگوهایی با همتایان اروپایی خود خواهد داشت.