امروز 25 مهر 1397 - ساعت 11:44
مشاور شهردار تهران در امور زنان مطرح کرد:

برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری در شهرداری برای مقابله با خشونت

مشاور شهردار تهران در امور زنان مطرح کرد: برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری در شهرداری برای مقابله با خشونت

مشاور شهردار تهران در امور زنان گفت: یکی از برنامه‌های ما در شهرداری تهران در حوزه زنان، برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری برای کاهش معضل خشونت است و تلاش می‌کنیم برای کاهش خشونت و شناساندن چهره‌های مختلف خشونت به خانواده، فرهنگ‌سازی کنیم.

به گزارش پانا، فاطمه راکعی گفت: مسئله خشونت یکی از مسائلی است که همه جهان با آن مواجه است و در میان انواع خشونت، خشونت فیزیکی است که همواره مورد نفرت همگان است چراکه قابل رؤیت و مشاهده است و ما در جامعه، خانواده و در حوزه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی و در میان دوستان و آشنایانمان و حتی در بین شاعران و هنرمندان‌مان این خشونت را به انواع مختلف می‌بینیم. وی با بیان اینکه زنان می‌توانند تا حدودی خشونت را در جامعه و خانواده کاهش دهند، اظهار کرد: ما باید فرهنگ منع خشونت علیه همنوعان خود را به طور گسترده‌ توسط زنان در جامعه ترویج دهیم و لازمه‌اش این است که همه ما انواع مختلف خشونت مانند خشونت‌های پیدا و پنهان، فیزیکی و غیرفیزیکی و لفظی را بشناسیم که خوشبختانه در سال‌های اخیر توجه به ابعاد خشونت در جامعه و خانواده و آگاهی از تبعات منفی آن افزایش پیدا کرده است.

مشاور شهردار تهران در امور زنان با اشاره به برنامه‌های شهرداری درباره معضل خشونت اظهار کرد: یکی از برنامه‌های ما در شهرداری تهران در حوزه زنان، برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری در رابطه با معضل خشونت است و در این مسیر قرار است از کمک‌های کسانی که دغدغه‌مند هستند استفاده کنیم و تلاش می‌کنیم برای کاهش خشونت و شناساندن چهره‌های مختلف خشونت به خانواده، فرهنگ‌سازی انجام دهیم.

راکعی ادامه داد: شهرداری با توجه به امکانات و ساختارها تلاش دارد فرهنگ ایرانی، اسلامی و اخلاقی را به زبان امروز و به زبان مدرن نهادینه کند و این کار توسط بهترین افرادی که می‌توانند این فرهنگ را به‌کار گیرند، انجام می‌شود. از سطح محلات، فرهنگ‌سازی را آغاز خواهیم کرد و فرهنگی عمومی توسط مشاوران حوزه زنان در مناطق مختلف شهرداری ترویج خواهیم کرد و به مشکلات خاص هر منطقه و محله رسیدگی می‌کنیم. وی با تأکید بر اینکه هر کس ایده‌ای برای پیگیری بهتر برنامه‌های اجتماعی دارد، شهرداری تهران آماده همکاری با وی است، گفت: همه زنان و مردان باید یاری‌گر ما در پیگیری برنامه‌های اجتماعی شهرداری تهران باشند و همگی با هم باید برای ساختن شهری با چهره مهربان‌تر کمک و تلاش کنیم که چهره شهر تغییر کند و به چهره‌ای زنانه و مادرانه تبدیل شود.

مشاور شهردار تهران در امور زنان افزود: چهره مادرانه یک شهر همه اقشار مردم را در برخواهد گرفت و هیچ‌کس را از خود طرد نمی‌کند. کسانی را پررنگ‌تر نمی‌بیند و کسانی را کمرنگ‌تر و همه کودکان، جوانان، سالمندان، معلولان و خانواده را با هم و در کنار هم می‌بیند چون زنان هیچ‌گاه خودشان را به تنهایی نمی‌بینند و اگر امروز می‌خواهند در جامعه حضور داشته باشند و به نقش‌آفرینی بپردازند برای آن است که دوست دارند برای جامعه خدمت کنند. ما تلاش خواهیم کرد از طریق شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌هایی که راه‌اندازی خواهد شد، ارتباط خود را با بدنه جامعه بیشتر کنیم و از همه فعالان اجتماعی و دغدغه‌مندان، ایده دریافت می‌کنیم و ایده‌ها را تبدیل به برنامه خواهیم کرد و در کنار آن همه مردم و فعالان اجتماعی باید به روند اجرای برنامه‌ها نظارت داشته باشند و ایرادات را رفع کنند.

راکعی همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه در حال حاضر شهرداری تهران چه اقداماتی در بهسازی اورژانس اجتماعی شهرداری انجام داده است، گفت: شهرداری در این حوزه ساختار تعریف‌شده‌ای دارد که البته این ساختار تا حدودی معیوب و از مسئولیت تعریف‌شده خود خارج شده است. حوزه‌هایی که به صورت مستقیم در ارتباط با اورژانس اجتماعی هستند یکی حوزه توانمندسازی شهرداری تهران است و دیگری مشاوران امور زنان مناطق که تا سطح محلات کار می‌کنند. حوزه دیگر هم اداره کل امور زنان است که ذیل معاونت اجتماعی شهرداری تعریف شده است.

وی گفت: از طرفی زنان یک گروه مجزا و واحد نیستند و با همه حوزه‌های تعریف‌شده در شهرداری در ارتباط هستند. قبول داریم در همه این زمینه‌ها نارسایی‌هایی وجود دارد و من از زمان آغاز فعالیتم در شهرداری تهران همواره تلاش داشته‌ام که تمامی ساختار و سیستم‌ها را در شهرداری زیر نظر بگیرم و بر نحوه فعالیت آن‌ها مطالعه کنم و بررسی انجام دهم. مسئله اورژانس اجتماعی هم قطعاً در اولویت‌های بررسی قرار دارد تا بتوانیم بهترین برنامه عملکردی را برای آن پیاده‌سازی کنیم.