امروز 26 مهر 1397 - ساعت 17:53
صدها کشته و هزاران مجروح در غرب ایران

فرمیسکی ئیران

صدها کشته و هزاران مجروح در غرب ایران فرمیسکی ئیران

ساعت ۲۱ و ۴۸ دقیقه شامگاه یکشنبه در حالی که خیلی از خانواده ها در خانه هایشان مشغول صرف شام یا تماشای تلویزیون بودند زلزله‌ای بسیار شدید با قدرت 7.3 ریشتر «ازگله» در استان کرمانشاه را تکان داد، زمین‌لرزه‌ای که بسیاری از استان‌های غربی و حتی جنوبی و مرکزی کشور نیز آن را احساس کردند.

زلزله مرگبار یکشنبه شب ، در همدان، اراک، زنجان، اهواز، ایلام، سنندج، کرمانشاه، تبریز، ارومیه، اردبیل و چند شهر دیگر نیز احساس و همچنین خساراتی را به همراه داشت.

برخی خبرها همچنین از وقوع زلزله در استان‌های مرکزی، آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، کردستان، بوشهر و خوزستان حکایت دارد.در پی وقوع زمین لرزه بسیار شدید در قصرشیرین برق این شهرستان مرزی قطع شد و مردم در خیابان‌ها سرگردان شدند.

روند امدادرسانی از یکشنبه شب شروع‌شده ولی عمق خسارت بسیار زیاد گزارش‌شده است. روستاهایی که پس از زلزله کرمانشاه هنوز فرصتی برای امدادرسانی به آن‌ها نبوده، زیاد هستند. امدادگران می‌گویند بعید نیست آمار کشته‌ها بیشتر از آمار موجود شود و عمق فاجعه با منظم‌تر شدن امدادرسانی‌ها بیش‌ازپیش روشن می‌شود.

عمق فاجعه و کمبود های موجودبه حدی بود که همه را به عرصه کمک رسانی و همدردی کشاند و به بیان دیگر اشک های ایران (فرمیسکی ئیران) همراه هموطنان غرب کشورشد.

 

نیاز مبرم به چادر و غذا

امیرسرلشکر، موسوی فرمانده کل ارتش گفت: نیاز مبرم به چادر و غذا در سرپل‌ذهاب احساس می شود

امیرسرلشکر موسوی افزود: عمق فاجعه بسیار زیاد است. تاکنون بیش از ۳۵۰ کشته و چند هزار مجروح داشتیم.

وی افزود: تقریباً چیزی اینجا سالم نمانده. با روشن شدن هوا یک پل هوایی بین کرمانشاه و سرپل ذهاب ایجاد کردیم و بیش از ۶۰۰ مجروح را از راه زمین و هوا به کرمانشاه منتقل کردیم.

فرمانده کل ارتش یاد آور شد: شهر را به چهار بخش تقسیم و چهار تیپ را مأمور آواربرداری سرپل کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: نیاز فراوان به غذا و آب و چادر وجود دارد و هرچه در انبارها داشتیم توزیع کردیم و منتظریم از تهران اقلام بیشتری برسد

 

مرگ تلخ 6 دانش‌آموز

زمین لرزه به قدری هولناک بود که مرگ صدها هموطن را

در پی داشت.

رئیس روابط‌عمومی آموزش و پرورش استان کرمانشاه از مرگ تلخ 6 دانش‌آموز کرمانشاهی در زلزله خبر داد و گفت: آمار تلفات جانی دانش‌آموزان سرپل‌ذهاب مشخص نیست.

حسین پارساپور با اعلام این خبر اظهار داشت: در روستای «ده‌جامی» از توابع دالاهو 5 دانش‌آموز و در روستای «زرده» هم که از توابع دالاهو است، یک دانش‌آموز جان باخته است.

وی با بیان اینکه از تلفات جانی دانش‌آموزان در شهرستان سرپل‌ذهاب فعلاً خبری نداریم، افزود: دیوار 2 مدرسه در اسلام‌آباد غرب تخریب شده و هیچ مدرسه‌ای تخریب کامل نشده، خرابی‌ها به صورت بخشی، بوده است.

 

اعزام 59 روانشناس به مناطق زلزله زده

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه گفت: 50 روانشناس جهت حمایت روانی از آسیب دیدگان به مناطق زلزله زده استان اعزام شده است.

 

تهران آماده پذیرش مجروحان

در همین حال معاون عمرانی استاندار کرمانشاه گفت: 1200 تخت بیمارستانی در تهران آماده پذیرش مجروحان زلزله استان کرمانشاه شده است.مجتبی نیک‌کردار ، با اشاره به اینکه 33 فروند بالگرد هوانیروز در حال تردد در مسیر فرودگاه تا مناطق زلزله‌زده هستند گفت: سه هواپیمای مخصوص حمل مجروح سپاه پاسداران مشغول انتقال مجروحان از فرودگاه به تهران هستند.وی با بیان اینکه تاکنون 4000 مجروح از زیر آوار خارج شده‌اند و 340 نفر نیز جان باختند افزود: عملیات امداد و نجات ادامه دارد و اکنون کار تسریع یافته است و امید داریم تا آخر وقت امروز کار آواربرداری به پایان برسد.

 

مادر و کودک کرمانشاهی از زیرآوار زنده بیرون آمدند

رئیس سازمان امداد و نجات کشور گفت: مادر و دختر در استان کرمانشاه با کمک سگ زنده‌یاب زنده از زیر آوار بیرون آمدند.

مرتضی سلیمی با بیان اینکه 31 تیم سگ‌های زنده‌یاب به مناطق زلزله زده در استان کرمانشاه اعزام شده‌اند، اظهار داشت: با کمک سگهای زنده‎یاب مادر و دختر از زیر آوار زلزله زنده بیرون آمدند.رئیس سازمان امداد و نجات کشور با بیان اینکه 16 تیم واکنش سریع نیز به منطقه اعزام شده‎اند، گفت: تمهیدات لازم برای اسکان اضطراری مردم در مناطق زلزله‎زده اندیشیده شده است.سلیمی با بیان اینکه 41 تیم آواربرداری نیز برای تسریع در آواربرداری در منطقه حضور دارند، عنوان کرد: 9 تیم درمان اضطراری نیز در مناطق زلزله زده حضور داشته و اقدامات مورد نیاز پزشکی را در اختیار حادثه‌دیدگان قرار خواهند داد.

رئیس سازمان امداد و نجات کشور اظهار کرد: 22 هزار تخته چادر، 56 هزار پتو و اقلام امدادی و غذایی مورد نیاز حادثه‌دیگان نیز تهیه و در حال ارسال به منطقه است.

 

انتقال مجروحان به بیمارستانها

سرپرست اورژانس کشور گفت: 80 نفر از مصدومان زلزله کرمانشاه به بیمارستان‌های امام خمینی(ره)، طالقانی، سینا و شریعتی تهران منتقل می‌شوند.پیرحسین کولیوند در جمع خبرنگاران با اشاره به تلفات زلزله کرمانشاه اظهار داشت: کارهای اولیه برای تمام مصدومان رهاسازی شده از زیر آوارها انجام شده و مصدومان در حال اعزام به بیمارستان‌های کرمانشاه هستند.وی خاطرنشان کرد: مصدومان این حادثه به بیمارستان‌های امام خمینی (ره)، طالقانی، سینا و شریعتی تهران منتقل می‌شوند.

 

زلزله زدگان شدیدا نیازمند آب و نان

فرماندار ثلاث‌باباجانی گفت: مردم شهرستان ثلاث‌باباجانی به شدت نیازمند پتو، چادر، آب و نان هستند.علی‌اکبر اکبری اظهار داشت: تاکنون در شهرستان ثلالث‌باباجانی دهها نفر جان خود را از دست داده‌اند و بیش از 60 نفر نیز مصدوم شده‌اند.

وی عنوان کرد: در این زلزله 70 درصد منازل شهرهای ازگله و تازه‌آباد به صورت 100 درصد دچار خسارت شده‌اند و 70 درصد روستاها نیز بین 60 تا 100 درصد خسارت دیده‌اند.

اکبری با اشاره به اینکه مردم این شهرستان اکنون به شدت نیازمند پتو، چادر، آب و نان هستند گفت: با وجود اینکه آب و برق این شهرستان وصل شده اما به دلیل ترس و اضطراب و تخریب بالا، مردم حاضر به بازگشت به منازل نیستند و با این شرایط نیاز به چادر و آب شدت می‌یابد.

 

نجات نوزاد

معاون مرکز فوریت‌های پزشکی استان کرمانشاه هم گفت: یک نوزاد در شهرستان سرپل‎ذهاب از زیر آوار زنده بیرون آمد.

فریدون صادقی گفت: بیشترین خسارت زمین‌لرزه نیز در شهرهای ثلاث‌باباجانی و سرپل‌ذهاب به بار آمده است.

صادقی بیان کرد: تلاش نیروهای امدادی برای نجات کسانی که در زیر آوار هستند ادامه داشته و یک نوزاد نیز از زیر آوار زنده بیرون آمد.

 

طاق بستان و بیستون سالم هستند

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه با بیان اینکه طاق بستان و بیستون از زلزله در امان ماندند، اظهار داشت: پنج تا از بناهی تاریخی استان در 3 شهرستان دالاهو، سرپل ذهاب و قصرشیرین خسارت محدودی دیده‌اند و کارشناسان ما در حال ارزیابی دقیق این تخریب هستند.وی افزود: خوشبختانه این خسارت ها در حدی نیست که جای نگرانی داشته باشد، این پنج آثار تاریخی شامل کاروانسرای شاه عباسی، چهارقاپی، عمارت خسرو در شهرستان قصر شیرین، زیج منیژه در شهرستان سرپل ذهاب و قلعه یزدگرد در شهرستان دالاهو است در واقع میانگین تخریب اینها کمتر از 25 درصد است.مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: آثار تاریخی معروف استان همچون طاق بستان، بیستون، بازار سنتی و معبد آناهیتا آسیبی ندیده‌اند.

 

عزای عمومی و تعطیلی مدارس

به دنبال وقوع زلزله در استان کرمانشاه سه روز عزای عمومی اعلام شده است و مدارس استان کرمانشاه و ایلام دیروز و امروز (سه‌شنبه) تعطیل اعلام شده است.همچنین علیرضا منتشلو، مسئول روابط عمومی اداره‌کل آموزش و پرورش استان کردستان گفت: «تمامی مدارس شهر و روستای شهرستان سنندج، سقز، بانه، سروآباد، مریوان و کامیاران در نوبت عصر دیروز تعطیل شد.»امروز سه‌شنبه 23 آبان‌ماه تمامی مدارس دوره‌های تحصیلی استان کرمانشاه تعطیل است.اداره روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمانشاه اعلام کرد که به دلیل خطرات ناشی از وقوع زلزله امروز سه‌شنبه 23 آبان‌ماه تمامی مدارس دوره‌های تحصیلی استان کرمانشاه در گروه صبح و ظهر تعطیل است.

 

بیمارستان صحرایی ارتش

در همین حال بیمارستان صحرایی ارتش در سرپل‌ذهاب برپا شده است و به مصدومان حادثه زلزله خدمات درمانی ارائه می‌کند و تاکنون نیز 250 نیروی امدادی در شهر سرپل‌ذهاب برای امدادرسانی حاضر شده‌اند.براساس تصمیمات ستاد مدیریت بحران شهرستان سرپل‌ذهاب نیز 7 هزار تخته چادر در این شهرستان مستقر خواهد شد و همچنان بسته‌های غذایی و آب از طریق استانهای مجاور به این منطقه ارسال می‌شود.

 

به توزیع آب نیازمندیم

رئیس سازمان مدیریت بحران گفت: امیدواریم به زودی کار امداد و نجات در شهر سرپل‌ذهاب و سایر مناطق زلزله‌زده به پایان برسد.اسماعیل نجار اظهار داشت: از بدو شروع حادثه تمام مسئولان کشوری و استانی برای امدادرسانی بسیج شده‌اند.

رئیس سازمان مدیریت بحران بیان کرد: کماکان در حال تخلیه مجروحان هستیم .نجار در مورد مشکلات موجود در مناطق زلزله‌زده و سرپل‌ذهاب گفت: در بحث اسکان موقت توزیع چادر انجام شده است ولی هنوز کافی نیست و همچنان به توزیع آب آشامیدنی نیاز داریم.

 

مردم به پایگاههای سوخت هجوم نیاورند

مدیرعامل شرکت پالایش نفت کرمانشاه در مورد تامین بنزین و دیگر سوخت های مورد نیاز مصرفی مردم استان کرمانشاه گفت: ما هیچ مشکلی برای تامین بنزین و دیگر سوختهای مورد نیاز مردم استان کرمانشاه نداریم و همچون گذشته این تولیدات انجام می شود. باقری از مردم خواست که آرامش خود را حفظ کرده و از مراجعه بی مورد و غیرضروری به جایگاه های سوخت رسانی اجتناب کنند.

 

تردد غیر ضروری ممنوع

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه گفت: شهروندان از تردد غیرضروری در مناطق آسیب دیده جلوگیری کنند تا روند امدادرسانی نیروهای امداری با سرعت بیشتری انجام شود.

سردار منوچهر امان اللهی در پی زلزله در استان کرمانشاه اظهار داشت: نیروهای نظامی-انتظامی از قسمت‌های مختلف اعم از حوزه امنیت و... جهت امدادرسانی و کمک به مناطق زلزله‌ زده اعزام شداند.وی که برای بررسی روند امدادرسانی در سرپل ذهاب مستقر شده است ادامه داد: در حوزه امنیت در هیچ منطقه‌ای با مشکل روبه‌رو نیستیم.

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه با بیان اینکه شهروندان گرامی با مامورین انتظامی همکاری و همراهی داشته باشند، افزود: شهروندان سعی کنند از تردد غیرضروری در مناطق آسیب دیده جدا جلوگیری نمایند تا روند امدادرسانی نیروهای امداری با سرعت بیشتری انجام شود.مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمانشاه هم از مردم خواست که به مناطق زلزله‌زده و مکان‌هایی که امکان ریزش وجود دارد سفر نکنند که نیروهای راهداری بتوانند وظیفه خود را به درستی انجام دهند.

 

تخریب 100 درصدی روستای دالاهو

فرماندار شهرستان دلاهو گفت: به دنبال زلزله اخیر، روستاهای بخش مرکزی دالاهو به صورت 100 درصد دچار خسارت شده‌اند.مرادعلی تاتار در گفت‌و‌گو با تسنیم با اشاره به اینکه تمام امکانات و عوامل دالاهو برای امدادرسانی پای کار هستند اظهار داشت: تلفات بسیار بالا بوده به طوری که در یکی از روستاها بیش از 10 نفر فوت شده‌اند.فرماندار شهرستان دلاهو افزود: با کمک عوامل امداد، مدیریت بحران، مردم، نیروهای نظامی و انتظامی بیش از 100 نفر از مجروحان به بیمارستان منتقل شدند.

تاتار با بیان اینکه فوتی‌های این حادثه دفن می‌شوند گفت: طی بازدید از روستاها تخریب بسیار بالا بوده به طوری که در هیچ منزلی امکان زندگی دیگر وجود ندارد و باید به سرعت برای آن‌ها اسکان اضطراری فراهم شود.وی مشکل اساسی کنونی را کمبود آب عنوان کرد و افزود: به دلیل سرمای شدید در این منطقه باید تا قبل از تاریکی هوا چادرهایی برای برپایی روستاها برپا شود و از مردم انتظار می‌رود به فرمانداری و مراکز هلال احمر مراجعه نکنند.

 

تلفات افزایش می یابد

استاندار کرمانشاه در تماس تلفنی با رئیس جمهور گفت: برآورد می‌شود تلفات زلزله افزایش یابد.هوشنگ بازوند افزود: بیشترین تلفات زلزله در سرپل ذهاب رخ داده است.

 

وضعیت امنیتی در مناطق زلزله زده

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه گفت: امنیت کامل در نقاط زلزله‌زده استان کرمانشاه حکم فرما است و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.سردار منوچهر امان‌اللهی اظهار داشت: نیروی انتظامی استان کرمانشاه بلافاصله پس از وقوع این زمین لرزه با تمهیدات ویژه امنیت کامل را در نقاط حادثه دیده برقرار کرد و نیروهای کمکی خود را به مناطق زلزله دیده شده اعزام کرد.فرمانده انتظامی استان کرمانشاه گفت: به دنبال وقوع زلزله در استان کرمانشاه هرگونه اسباب‌کشی در این استان ممنوع است.وی افزود: هر گونه اسباب کشی ممنوع بوده و در صورت نیاز می بایست از کلانتری محل مجوز کسب شود.

وی عنوان کرد: مردم در صورت نیاز به خدمات پلیس با شماره تلفن 110 تماس بگیرند.

 

تغییر چهره شهر سرپل ذهاب

گزارش خبرنگاران از سرپل ذهاب حکایت از خسارت شدید زلزله به این شهر حکایت دارد.

بر اساس این گزارش زلزله یکشنبه شب چهره این شهر را تغییر داده است به طوری که می توان گفت نیمی از سازه های این شهر پس از گذشت شبی سخت اکنون وجود دارد.

گزارشها از سطح شهر سرپل ذهاب حاکیست همچنان برق در این شهر قطع است و در سراسر شهر صدای آمبولانسها به گوش می رسد که در حال انتقال مصدومان هستند.مردم سرپل به عنوان نخستین امدادگران به یاری همشهریان خود شتافته اند ولی عمق فاجعه سبب شده که کاری از پیش نبرند و امدادرسانی نیازمند تجهیزات باشد.از دیروز امدادرسانی از طریق سگهای زنده یاب هلال احمر در میان ساختمانهای فروریخته این شهر آغاز شده است ولی ترافیک شدید در سطح شهر مشکلاتی را برای امدادرسانی ایجاد کرده است.همچنین مسکن مهر سرپل ذهاب بر اثر زلزله به شدت آسیب دیده است و افراد بسیاری را در زیر آوارها گیر انداخته که از دقایق ابتدایی دیروز کار آواربرداری در مناطق مختلف شهر سرپل ذهاب آغاز شد.

 

بی خبری از سرنوشت برخی روستاها

با وجود اینکه کار امدادرسانی به مردم شهر سرپل ذهاب در مراحل ابتدایی قرار دارد ولی خبری از روستاها به ویژه روستاهای دورافتاده وجود ندارد و هنوز از سرنوشت روستاییان این شهرستان خبری در دست نیست. ساختمانهای باقیمانده از جمله فرمانداری شهرستان به مکانی موقت برای اسکان مردم تبدیل شده اند و مکان سپاه سرپل به ستاد مدیریت بحران اختصاص یافته است. مسئولان می گویند ‌احتمال اینکه در روستاهای کرمانشاه زیر آوار مانده باشند، وجود دارد.

 

روایت عینی خبرنگاران

مردم سرپل‌ذهاب از کمبود سوخت و غذا در شرایط پیش آمده انتقاد دارند و نگران سرمای عصرگاهی هستند.

سرپل‌ذهاب یکی از شهرستان‌هایی است که هنوز کار آواربرداری تمام نشده؛ زلزله یکشنبه شب خیلی از شهروندان را آواره خیابان‌ها کرده‌است.پس‌لرزه پشت پس لرزه، به ترس و اضطراب مردم دامن زده و آنهایی هم که هنوز سقف‌هایشان سرپاست ترجیح می‌دهند در خیابان‌ها بمانند؛ خیلی‌ها هم اعضای خانواده‌شان زیر آوار مانده‌اند و اضطرابشان بیشتر از دیگران است.یک خبرنگار در محل گفته اگر نفت توزیع نشود، سرمای کشنده آمار تلفات را افزایش خواهد داد. گرسنگی هم مزید بر علت است؛ مخصوصا برای کودکان و سالمندان شرایط بسیار نگران‌کننده‌است. چادر هم به تعداد کافی توزیع نشده و خیلی از خانواده‌ها بی سرپناه مانده‌اند. این خبرنگار می‌گوید: وضعیت در روستاهای سرپل‌ذهاب به نسبت شهر خیلی بدتر است؛ روستاهایی هستند که هنوز آواربرداری انجام نشده و حتی دسترسی به این روستاها هم با دشواری روبروست. حتی در شهر هم آواربرداری کند است و خوب پیش نمی‌رود. زمین باز همچنان می‌لرزد؛ پس‌لرزه ای به قدرت 4.7 ریشتر حوالی ظهر دیروز رخ داد . خبرنگار می‌گوید: این چندمین پس‌لرزه در چند ساعت گذشته است؛ نگرانی به خاطر احتمال وقوع زلزله‌های بیشتر مردم را نگران کرده‌است. او از وضعیت تنها بیمارستان شهر می‌گوید: کادر درمانی با همه توان در حال کار هستند؛ اما یک بیمارستان کم است؛ در شرایط فعلی کفاف نمی‌دهد و مصدومان بسیاری سرگردانند. این خبرنگار یکی دیگر از مشکلات را وضعیت فعلی جاده کرند-سرپل‌ذهاب می‌داند و می‌گوید: به علت ریزش کوه، جاده نیمه مسدود است و ترافیک بالاست؛ باید سریع مسئولان این مشکل را حل کنند تا ترافیک روان شود و نیروهای امداد و بسته‌های غذا و دارو بدون مشکل به دست مردم برسد. او می‌گوید اینترنت قطع است .

 

مردم مصیبت زده چه می گویند؟

یکی از شهروندان سرپل ذهاب که به همراه خانواده‌اش بی‌سرپناه مانده می‌گوید: از زور سرما به ماشین‌ها پناه برده‌ایم؛ بچه شیرخواره هم داریم اما هنوز چادر به ما نرسیده؛ خانواده ما به همراه خانواده برادر و خواهرم، 20 نفریم که 15 نفر کودکند.

وی که خودش را ناصر معرفی می‌کند؛ می‌گوید: همه داخل ماشین‌ها نشسته‌ایم؛ اما سوخت هم کم است؛ بنزین دارد تمام می‌شود و می‌ترسیم اگر چادر و نفت به ما نرسد؛ از سرما یخ بزنیم؛ نگران بچه‌ها هستم. این شهروند مرزنشین می‌گوید: غذایی در کار نیست؛ از سوپرمارکت‌هایی که کامل خراب نشده‌اند، نان و پنیر گرفته‌ایم و بیشتر به بچه‌ها داده‌ایم.

او می‌خواهد که زودتر چادر و پتو توزیع شود و می‌گوید: چادرها را درست به تعداد خانواده ها توزیع نمی‌کنند؛ نمی‌دانم چرا به ما نرسیده؛ البته حجم خرابی بالاست؛ ولی نگران خانواده‌ام هستم؛ اولین چیزی که می‌خواهم اینست که مسئولان صدای ما را بشنوند و در این سرمای بی‌امان به داد ما برسند. شب زلزله مهمانی خانه برادرم بودیم که زلزله شد؛ با همان لباس‌های تنمان آواره خیابان شدیم.او می‌گوید: زودتر فکری به حال ما بکنند؛ فکری برای اسکان و غذای کودکان و سالمندان بکنند تا شب را در خیابان نمانیم.