امروز 21 آذر 1397 - ساعت 07:19
علی گنج کریمی معاون سازمان داوطلبان هلال احمر

افراد در محل حادثه

علی گنج کریمی معاون سازمان داوطلبان هلال احمر افراد در محل حادثه

 

هر چند وقوع سوانح طبیعی در هر نقطه ای از جهان ممکن می باشد و اجتناب ناپذیر است اما نکته قابل توجه مدیریت این بحران ها و برنامه های پیشگیری از وارد شدن خسارات مالی و جانی بسیار است که باید مورد توجه قرار گیرد تا در حوادث مشابه بعدی،مردم ساکنین محل های مستعد برای سوانح طبیعی با مشکلات کمتری مواجه شوند.

بعد از زلزله ای که دیشب در شهرهای شمال غرب و غرب کشور رخ داد، موجی از نگرانی در بین مردم بوجود آمد و هر کس سعی داشت به سهم خود در امداد و نجات به آسیب دیدگان، کمک کند. ولی چیزی که در این بین باید به آن توجه کرد، عدم تجمع در محل آسیب دیده است تا نیروهای امداد و نجات بتوانند بهتر و بیشتر به مناطق برسند.

مسئولین امداد و نجات استان تهران در حال هماهنگی و اعزام نیروها به مناطق آسیب دیده هستند.سوالاتی در خصوص نحوه و چگونگی کمک داوطلبین دراین مواقع پیش می آید. در این شرایط اولین چیزی که مهم است، عدم تجمع در محل آسیب دیده است.افراد به هیچ وجه به شخصه وارد مناطق نشوند و حتما با هماهنگی با مسئولین باشد. زیرا رفت و آمد و امدادرسانی به منطقه فقط با کارت شناسایی امکان پذیر است.

از طرف دیگر کمک های مردمی به مناطق شامل دو نوع است، اول کمک های نقدی و اقلامی است. در این مورد باید توجه کرد که به دلیل نبود امکاناتی مانند آب، برق و گاز از مواد غذایی فاسد نشدنی برای کمک استفاده کنیم. و موارد بهداشتی نیز باید در این زمینه رعایت شود. مثلا مواردی مانند پنبه و گاز استریل به صورت بسته بندی شده، در این شرایط بسیار می تواند به فعالیت های تیم امدادی، سرعت ببخشد. از طرف دیگر آب معدنی نیز بسیار لازم است. با توجه به اینکه هوا در استان های زلزله زده سرد است اگر البسه و پتو برای ارسال دارید، حتما نو باشد. چرا که خانواده های آسیب دیده، آبرومند هستند و لازم است شان و حرمتشان حفظ شود.

لازم است این نکته یاد آور شود که حضور در این مناطق صرفا با هماهنگی با نیروهای امدادی و افراد مرتبط صورت می گیرد. برای جلوگیری از اتفاقاتی که در زلزله بم رخ داد، می بایست افراد کارت عبور و مرور در منطقه را داشته باشند.

از 9 استان اطراف کرمانشاه نیروهای متخصص به محل حادثه اعزام شده اند. و کسانی که بخواهند به محل حادثه بروند، ابتدا باید اسم خود را به سازمان داوطلبین اعلام کنند که در صورت لزوم، به محل اعزام شوند.