امروز 27 آبان 1397 - ساعت 03:57
نصرت الله تاجیک سفیر سابق ایران در اردن

شانتاژ تبلیغاتی علیه ایران

نصرت الله تاجیک سفیر سابق ایران در اردن شانتاژ تبلیغاتی علیه ایران

 

نشست اخیر اتحادیه عرب در قاهره برگزار و در نهایت به انتشار یک بیاینه شدید الحن علیه ایران منجر شد. البته این بیانیه نسبت به بیانیه های قبلی این اجلاس خیلی هم شدید الحن نیست.ولی باید به این نکته توجه کرد که بعضی کشورهای تاثیر گذار در این اتحادیه مخصوصا عربستان، به شدت به دنبال ایحاد اقداماتی هستند تا بتوانند پروژه ایران هراسی 2 را کلید بزنند. در پایان این اجلاس و انتشار بیانیه می توان به راحتی در مفادش این نکته را مشاهده کرد که عربستان به شدت به دنبال پروژه ایران هراسی است.

ولی در اینجا لازم است چند نکته را مد نظر قرار دهیم. اول اینکه اتهاماتی که در این نشست به ایران وارد شده است، اول شلیک موشک انصارالله به سمت فرودگاهی در ریاض بود و دومین اتهام نیز انفجار خطوط نفتی بحرین بود. در واقع از این اتهامات هیچ سند و مدرکی در دست نیست و حتی ایران نیز این ادعاها را به کلی رد کرده و نسبت به آن واکنش شدیدی نشان داد. از طرف دیگر تحلیل گران مستقل نیز اتهام دست داشتن ایران در انفجار خطوط نفتی و شلیک موشک به ریاض را به کلی منتفی می دانند و آن را به مثابه بازی تبلیغاتی علیه ایران می دانند. نکته بعدی اینست که ایران می تواند در مجامع بین المللی علیه تمام این اتهامات اقامه دعوی کند و از مجرای بین المللی آن را پیگیری کند.

این بیانیه نمی تواند اثرات سیاسی جانبی ای داشته باشد. چرا که بی مایه است و بیشتر جنبه ایجاد بازی تبلیغاتی علیه ایران دارد و به نوعی دنباله روی پروژه ایران هراسی است.

نکته دیگر کشورهای حاضر در این اجلاس هستند.عربستان این اجلاس را تشکیل داد تا ایران را به دخالت در سه کشور عراق، سوریه و لبنان متهم کند. ولی چیزی که در این بین بسیار جالب توجه است عدم حضور وزرای خارجه کشورهای عراق و لبنان بوده است. این به منزله بی مایه و بی تاثیر بودن این اجلاس است و به طبع آن مفاد بیانیه ای هم که صادر شد اثری نخواهد داشت. در واقع این بیانیه یک نوع ابزار تبلیغاتی علیه ایران است.

ولی نکته مثبتی که در این بیانیه می توان به آن اشاره کرد اینست که ایران می تواند به اصل بیانیه و مفاد آن شکایت کند و آن را هم پیگیری نماید.در واقع این اجلاس به دنبال منفعل کردن ایران در مجامع بین المللی هستند.

در پایان لازم به ذکر است که این بیانیه هیچ تاثیری ندارد و نمی تواند به اتخاذ سیاست هایی علیه ایران منجر شود.