امروز 23 آذر 1397 - ساعت 10:00

باید با همه تفاوت‌هایی که داریم در کنار هم راه برویم

باید با همه تفاوت‌هایی که داریم در کنار هم راه برویم

یک استاد دانشگاه گفت: ما باید بتوانیم با همه تفاوت‌هایی که داریم کنار هم راه برویم و ایران نسبت به هر زمان دیگری نیازمند همبستگی است.

به گزارش ایسنا، سیدعلیرضا بهشتی با بیان اینکه مساله اصلی در هر حکومت این است که چگونه بایدبا الگوهای متعدد کنار آمد، افزود: در نظام‌های توتالیته وضع از این بدتر است و دائم بحث خودی و ناخودی مطرح می‌شود و طرد کردن‌ها، برچسب‌زدن‌ها، ادبیات دوست و دشمن، مانورهای دهن پر کن و زیر بار رای اکثریت نرفتن‌ها را در این جامعه شاهد هستیم بنابراین هر دوی این دو قطب به ظاهر متضاد در یک جنبه اتفاق نظر دارند و آن این است که به دانشجویان بگویند بیشتر حواستان به درس و مشق باشد و مانند آدم، فارغ‌التحصیل شوید و به امور صنفی ورود کنید و این موارد با تحقیر آرمان‌گرایی صورت می‌گیرد.

این استاد علوم سیاسی خاطرنشان کرد: اگر فکر شود کسانی که مثل ما فکر می‌کنند خودی هستند و دیگران ناخودی محسوب شوند این راهش نیست و قانون اساسی با تمام مشکلاتی که دارد بستری فراهم می‌کند که در آن می‌توانیم به دنبال همزیستی مسالمت‌آمیز و متفاوت باشیم و همه حرف‌های ما نیز همین بود. وقتی که هویت‌های مختلف در کنار هم قرار گرفت مطالبه اصلی این است که فرآیندهای تصمیم‌گیری در جامعه شفاف و پاسخگو باشد لذا در زمان غیبت معصوم به تعبیر شهید بهشتی هیچ مقامی نیست که نتوان از او پاسخ خواست و هیچ کس هم مصون از خطا و فساد نیست و باعث تاسف است که انتخاباتی پر از پرسش و ابهام برگزار شد و چهار سال دیگر از آن دوران سیاه تکرار شد. شفافیت یک خواسته و مطالبه بنیادین و اساسی است.

وی خطاب به دانشجویان اظهار کرد: دانشجویان باید با گفت‌وگو از خود سوال کنند که آیا جنبش دانشجویی قرار است آرمان‌زدایی شود یا با عمل‌گرایی و حرکت به سوی حرکت مطلوب پیش روند. من معتقدم آرمان‌گرایی، تندروی و افراط‌گرایی نیست چون آرمان‌ها می‌تواند دارای رنگ و بوی مختلف باشد و همه ما مردم ایران در عین حال که ایرانی هستیم تفاوت‌هایی با یکدیگر داریم و می‌توانیم تشکیل دهنده رنگین‌کمان باشیم و باید حرمت این رنگین کمان جامعه حفظ شود.بهشتی تصریح کرد: از خداوند متعال خواستارم که در شرایطی که در کشور ما قرار دارد و به یک همبستگی نیازمندیم، تنگ‌نظری‌های گذشته کنار رود و ما بار دیگر با همه تفاوت‌هایی که داریم نسبت به هر زمان دیگر در کنار هم راه برویم؛ لذا امروز ایران نسبت به هر زمان دیگری نیازمند تدبیر، همدلی و همبستگی است و باید برای همه کسانی که متفاوت از ما فکر می‌کنند احترام قائل شد.