امروز 23 آذر 1397 - ساعت 10:02

اخبار سیاسی

حزب؛ ریشه پارلمان‌های

ملی و محلی

خانه ملت: عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس با اشاره به اینکه حزب ریشه پارلمان‌های ملی و محلی است، گفت: خانه احزاب با وجود اقدامات موثر باید احزاب کوچک پراکنده را ادغام و حزب‌های بزرگتر را تقویت کند. قاسم میرزایی نکو در خصوص عملکرد خانه احزاب، گفت: خانه احزاب بعد از بازگشایی التزام بیشتر نسبت به چارچوب قانون احزاب پیدا کرده لذا در تلاش است با تقویت و نقش موثر خود بتواند سهم احزاب را پررنگ‌تر کند. خانه احزاب در مدت اخیر نیز به دنبال افزایش سهم احزاب در جریان اصلاح قانون احزاب است تا خلاء‌های قانونی مرتفع گردد. خانه احزاب به واسطه دو نماینده در کمیسیون ماده 10 که یکی از این افراد از احزاب ملی و دیگری از احزاب استانی انتخاب شده‌اند، مجدانه پیگیر امور احزاب در این کمیسیون است. وی مهم‌ترین نواقص و اولویت خانه احزاب را تشریح کرد و گفت: خانه احزاب باید حزب‌های پرطرفدار که بیشترین مردم علاقمند به خود را می‌تواند مدیریت کند از سایر احزاب کوچک جدا کند، همچنین احزاب کوچک کمتر تاثیرگذار را می‌تواند ادغام کند. خانه احزاب باید تعداد مشخصی حزب بزرگ موثر در کشور ایجاد کند، زیرا در این صورت امکان مدیریت سیاسی و تاثیرگذاری متفاوت ایجاد خواهد شد، بنابراین احزاب نباید به چند عضو انگشت شمار یا تعداد روزنامه‌نگاران یک مجموعه اکتفا کنند. عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: شکل‌گیری پارلمان، شوراهای شهر و روستا به احزاب قوی نیازمند است زیرا حزب ریشه پارلمان‌های ملی و محلی است، لذا خانه احزاب با کمک مجموعه‌های موثر دخیل در این زمینه می‌تواند تقویت کند.

 

سکوت مصلحتی نداشتیم

ایلنا: نماینده مردم تهران با تاکید براینکه اصلاح طلبان سکوت مصلحتی نسبت به عملکرد روحانی نداشته‌اند، اظهار کرد: روحانی با وجود اینکه عملکرد بدی نداشته اما همواره مورد نقد جریان اصلاح‌طلب قرار گرفته است. من خودم جزء منتقدان دولت روحانی هستم و هرجا که لازم باشد انتقادات خود را بیان می‌کنم و تا کنون سکوت مصلحتی نداشته‌ایم. البته ضرورت دارد تا دولت مورد حمایت قرار گیرد. پروانه سلحشوری درباره اینکه سکوت اصولگرایان در قبال احمدی‌نژاد تا چه حد به انتخابات ۱۴۰۰ گره خورده است، گفت: اکنون همان اصولگرایانی که زمانی احمدی‌نژاد را نایب پیغمبر می‌دانستند و همراهی‌اش هم کردند، جدا از سکوتی که در قبال رفتار او گرفته‌اند، در حال اعلام برائت از احمدی نژاد هستند. نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: متاسفانه یکی از آثار سویی که کشور از آن آسیب دید، حمایت همه‌جانبه و به هر قیمتی از احمدی نژاد بود که نشان داد جریانی که ریشه ندارد چگونه می‌تواند در زمان قدرت و بعد از آن آسیب بزند. عضو فراکسیون زنان مجلس درباره هدف احمدی نژاد از رفتارهای اخیر گفت: خصلت احمدی نژاد این است که سعی دارد خود را در صدر اخبار نگه دارد. حتی در زمان ریاست جمهوری هم تبلیغات را دوست داشت. علاقه‌مند به مطرح شدن است. حال این بار با‌ بست‌نشینی نزدیکانش در حرم شاه عبدالعظیم اتفاق افتاد. وی در پاسخ به این سوال که ممکن است این رفتارها به انتخابات آتی مربوط شود، تاکید کرد: مگر احمدی‌نژاد و دوستانش تایید صلاحیت می‌شوند؟ حتی معلوم نیست تا انتخابات ۱۴۰۰ دوام بیاورد که بخواهد شرکت کند. بعید می‌دانم این جریان بتواند در انتخابات آتی حضور یابد. گفته می‌شود که آنها پرونده‌های مالی زیادی دارند که باید به آنها رسیدگی شود.

 

پیگیر مطالبات هستیم

یک فعال سیاسی عضو حزب اتحاد ملت درباره پیگیری مطالبات اصلاح‌طلبان از دولت گفت: جریان اصلاحات به دنبال پیگیری مطالبات خود از دولت هستند و هیچ‌گاه در برابر دولت سکوت نکرده‌اند. محمد نعیمی‌پور درباره این که همانطور که سکوت اصولگریان در برابر احمدی‌نژاد قابل قبول نیست اصلاح‌طلبان هم نباید در برابر وعده‌های رئیس‌جمهور سکوت کنند، گفت: معتقدم اصلاح‌طلبان در برابر رئیس‌جمهور و وعده‌هایی که در زمان انتخابات داده است، سکوت نکرده‌اند. وی ادامه داد: ملاحظه کنید در همین سفر سیستان و بلوچستان که اخیرا انجام شد، اصلاح‌طلبان مطالبات خود را بیان کردند . اصلاح‌طلبان مطالبات و موضوعات خود را در فازهای مختلف مطرح کرده‌اند و سکوتی هم نداشته‌اند. وی تاکید کرد: باید مراقب باشیم تحت تاثیر احساسات و یا اقدامات نسنجیده قرار نگیریم، ما باید مطالبه‌گری و نقد داشته باشیم اما این موضع نباید باعث تضیف دولت روحانی و کابینه شود. نباید با دولت به‌گونه‌ای برخورد کنیم که نتیجه‌اش تعضیف موقعیت اصلاح‌طلبان باشد. وی در پاسخ به این سوال که چرا اصولگرایان در برابر رفتارهای ساختارشکنانه احمدی‌نژاد سکوت کرده‌اند، عنوان کرد: بهتر است اصلاح‌طلبان وارد این دیالوگ‌ها نشوند.