امروز 23 آذر 1397 - ساعت 10:00
عبدالله رمضان‌زاده در دانشگاه تربیت‌ مدرس:

برای آینده ایران باید به فکر گفت وگو بود

عبدالله رمضان‌زاده در دانشگاه تربیت‌ مدرس: برای آینده ایران باید به فکر گفت وگو بود

ترافیک سخنرانی ها در دانشگاه های کشور به مناسبت روز بزرگداشت دانشجو ادامه دارد. روز گذشته نیز بسیاری از دانشگاه‌ها میزبان چهره های سیاسی مختلف اعم از اصولگرا و اصلاح طلب بودند. همایش ها و پنل های تخصصی و سمینار ها و کنگره های مختلفی همچنان در دانشگاه های کشور جریان دارد و به نظر می رسد که این موج تا اواسط هفته آینده نیز استمرار پیدا کند.

با این همه یکی از مهمترین چالش هایی که درباره روز دانشجو و فعالیت تشکل های دانشجویی مطرح است، آن بوده که به مرور این فعالیت ها تنزل پیدا کرده است و در سال های اخیر صرفا در برخی مقاطع زمانی این فعالیت ها توانسته است نمود عینی پیدا کند. حال آنکه در این خصوص نظرات مختلفی مطرح است و صرفا نمی توان چارچوب و سقف و کفی لحاظ کرد و می بایست به این واقعیت اذعان داشت که فعالیت های دانشجویی از ابعاد واحد به ابعاد و جنبه های مختلفی توسعه پیدا کرده است و امروز نمی توان آن را در دایره سیاست و تحزب محدود کرد.

افزون بر این نیز حضور توامان چهره‌های سیاسی در نشست ها و محافل دانشگاهی در سال جاری نشان از آن دارد که فضای عمومی دانشگاه به رغم برخی اتفاقات در برخی مراکز آموزشی در حال طی کردن یک سیر موفق صعودی است. سیری که دیروز از دانشگاه چمران اهواز تا علامه طباطبایی تهران و تربیت مدرس با استقبال خوبی از سوی دانشگاهیان همراه بود تا این امیدواری باشد که در آینده روند بهتری در سیر فعالیت تشکل های دانشجویی به بار خواهد نشست. البته روز گذشته این سخنرانی ها و همایش ها حاشیه هایی نیز به همراه داشت که در این میان از غیبت بهزاد نبودی در همایش دانشگاه تربیت مدرس و همین طور اقدام عجیب دانشجویان این دانشگاه و اهدای کتاب «چوپان دروغگو» در اعتراض نسبت به انتشار لیست بدهکاران بانکی به محمود صادقی به عنوان مهمترین حواشی نام برد.

 

دانشجو باید انتخابگر باشد نه مقلد

رسول منتجب نیا قائم مقام حزب اعتمادملی در مراسمی که به مناسبت بزرگداشت روز دانشجو به دعوت انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام (ره) در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، به سخنرانی پرداخت و با اشاره به اینکه دانشجو به معنای گزینش گر و مطالبه گر است افزود:نمی شود به دانشجو القا کرد که یک تفکر خاص داشته باشد، نمی شود با زور و تبلیغات دانشجو را مجبور به انتخاب و گزینش کرد.

وی با تاکید بر اینکه در مسائل سیاسی هم باید فضای دانشگاه فضای آزادی باشد، ادامه داد: هرکسی دارای هر اندیشه ای باشد آزاد است. نمی شود با زور و تحمیل افراد را وادار کرد که یک تفکر داشته باشد.آن هایی که تصور می کنند می توانند فکرشان را بر دانشگاه ها حاکم کنند نباید متوسل به زور و مسائل رانتی شوند.باید دانشجو را با منطق و استدلال و ارائه بهترین دیدگاه اقناع کرد، این بهترین راه حاکم کردن یک تفکر است.

 

پیشروی از طریق مبارزه با فساد

همچنین عبدالله رمضان زاده در نشست گرامیداشت روز ۱۶ آذر با نام «دانشگاه؛ احیا یا احتضار » که به همت انجمن اسلامی پیشرو دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، اظهار کرد: آبادی کشور سختی دارد و به دست من و شما باهم رخ می دهد. وی سپس به علت عدم حضور بهزاد نبوی یکی از مهمانان این برنامه اشاره کرد و گفت: به علت ناهماهنگی که شده بود، بهزاد نبوی نتوانست در این مراسم حضور داشته باشد؛ اما من در اینجا به جرات می گویم شریفترین انسانی که در عمرم دیدم ایشان بوده است. این فعال سیاسی گفت: وقتی دانشگاه با نهضت مقاومت ملی هماهنگ عمل می‌کند نتیجه‌اش می شود یک حرکت ماندگار در تاریخ. پیشتازی در آن زمان مبارزه با استعمار بود امروز به نظر من پیشروی در مبارزه با فساد است. استعمار خارجی سالهاست بار خود را از کشور بسته ، اما فساد و ناکارآمدی موضوعی شده که همه مردم از آن ناراحت هستند.

وی افزود: مبارزه با فساد فقط در چارچوب آزادی و نقد اتفاق می‌افتد. زمانی این مبارزه شکل می گیرد که بتوانیم در مورد آن صحبت کنیم، کسانی که نمی گذارند در این باره حرف بزنیم خودشان در فساد شریک هستند. رمضان زاده سپس گفت: امیدواریم سال دیگر همه منع هایی که برای افراد اعتمادساز ملی ایجاد شده برطرف شود. سیاست داخلی و خارجی ما مشکلاتی دارد اما قابل حل است. اقتصاد ما بحرانی دارد که به طبقات مختلف جامعه ضربه می زند و باید هرچه سریع تر وضعیت موجود را تغییر دهیم. برای آینده ایران باید به فکر گفت‌وگو بود، هر کسی که به ما شدن کمک می کند خانه اش آباد باد. این فعال سیاسی همچنین گفت: ناامیدی یعنی رفتن سراغ احمدی نژاد، یعنی سراغ «مه مه و لو لو رفتن»، این دولت آینه تمام نمای ماست. ۱۸ میلیون نفر رای ندادند و اثراتش را دیدیم، در مجلس هفتم هم نتیجه اش را مشاهده کردیم.آقای صادقی گفت ۳۷۰۰ نفر بورسیه شده را می خواستند استاد شما کنند که جلوی آن ایستادند و یک عده ای هم بر کنار شدند ،اصلاحات هزینه دارد.

 

فضا بازتر شده است

همچنین علی مطهری در همایش بزرگداشت روز دانشجو که در دانشکده مدیریت دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، اظهار کرد: مساله مهم این است که در حال حاضر نرمشی در مقامات کشور در موضوع حصر پیدا شده، تصمیم بر این است که ان‌شاءالله این موضوع را حل کنند. به نظر می‌رسد اراده بر این است که این موضوع حل شود. همچنان که شاهد بودیم آقای کروبی سه چهار ملاقات داشتند و می‌خواهند فضا را باز کنند تا به حصر پایان دهند. وی افزود: زمانی که چنین اراده‌ای وجود دارد باید همکاری کنیم تا بتوانند کارشان را انجام دهند، اگر در رسانه‌ها درباره این موضوع شلوغ‌کاری انجام شود ممکن است از نظرشان برگردند چرا که نمی‌خواهند بگویند این کار را تحت فشار انجام داده‌ایم.

مطهری همچنین خاطرنشان کرد: ما بارها گفتیم اگر بنا بر محاکمه محصورین است احمدی‌نژاد هم باید همزمان با آنها محاکمه شود. الان طرفداران ایشان در آن دوره، همین حرف‌ها را می‌زنند و این مایه خوشبختی ماست که به اشتباهات گذشته خود اعتراف می‌کنند در حالیکه قبل از این به او تعصب داشتند و بر تخلفات‌شان چشم پوشیده بودند. اگر کسی به عنوان رییس‌جمهور می‌گوید من فلان قانون را قبول ندارم و آن را اجرا نمی‌کنم باید بلافاصله عزل شود.

 

گردش روحانی را قبول ندارم

علاوه بر او نیز جواد امام در این همایش به برخی از ناملایمات موجود اشاره کرد و اظهار داشت: امروز با رفتارهای محمود احمدی‌نژاد و محدودیت‌ها برای خاتمی روبه‌رو هستیم. البته احمدی‌نژاد پدیده جدیدی نیست بلکه پدیده‌ای است که دلسوزان از سال‌ها قبل نسبت به آن هشدار داده بودند. اگر سوابق و عملکرد ایشان در استانداری اردبیل و شهرداری تهران و هشت سال بررسی شود، متوجه می‌شویم که حامیان اصولگرای احمدی‌نژاد باید توبه کنند.

مدیرعامل بنیاد باران ادامه داد:‌ کسانی که از احمدی‌نژاد حمایت کردند باید پاسخگو باشند. ما اصلاح‌طلبان نباید پاسخگوی احمدی‌نژاد باشیم. ما نباید توبه کنیم بلکه باید کسانی توبه کنند که احمدی‌نژاد را بر سر کار آوردند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تصریح کرد: می‌گویند روحانی گردش به راست داشته است اما من اعتقادی ندارم که آقای روحانی اصلا‌ح‌طلب بوده یا به عنوان اصلاح‌طلب وارد عرصه شده است. روحانی هم محدودیت‌هایی دارد و انتخاب وزیر علوم نیز این محدودیت را نشان می‌دهد که گزینه وزیر علوم از فرجی دانا به منصور غلامی می‌رود.