امروز 21 آذر 1397 - ساعت 07:20
فلاحت پیشه:

باید مرز «پرویزخان» تا یکشنبه باز شود

فلاحت پیشه: باید مرز «پرویزخان» تا یکشنبه باز شود

نماینده اسلام آبادغرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی گفت: چرا باید بگذاریم در خصوص بازگشایی مرزهای ایران با عراق مانند مرز «پرویزخان» و «خسروی» طرف عراقی دست بالا بگیرد. اگر مرزپرویزخان تا یکشنبه هفته آینده باز نشود، مجمع نمایندگان کرمانشاه باید تک تک وزیرانی که متولی این امر هستند را برای پاسخگویی به مجلس بکشاند.

حشمت‌الله فلاحت پیشه با انتقاد شدید از بازنشدن مرز پرویزخان، اظهار کرد: متاسفانه برخوردی که مسئولان و متولیان مرزهای ایران و عراق با تجار و مرزنشینان می‌کنند، قابل قبول و عادلانه نیست و موجب زیان بسیار آنان شده است. عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه بسته ماندن مرزهای کرمانشاه با عراق از جمله مرز پرویزخان را عاملی برای تدوام فقر و محرومیت در این مناطق مرزی دانست.

وی افزود: این مشکلات در شرایطی برای کرمانشاه رخ داده که ما یکی از بیکارترین استان‌های کشور هستیم و به دلیل ضعف سیاسی و نگاه‌های سلیقه‌ای که در این بخش وجود دارد، از مرزهای کرمانشاه با عراق که مهمترین مزیت اقتصادی استان است، محروم شده‌ایم. سایر کشورهایی که در بازار عراق حضور دارند از جمله ترکیه حتی یک دقیقه هم مرز خود را با عراق نبسته‌اند و تمام فرصت‌هایی که پیش از این در اختیار تجار ایرانی بود را قبضه کرده‌اند. این نماینده مجلس معتقد است، تجار و طرف‌های عراقی نیز در عمل دیگر قراردادی با طرف ایرانی نمی‌بندند، زیرا این معاملات تجاری را نامطمئن و متزلزل می‌دانند و این در نهایت به ضرر طرف ایرانی تمام می‌شود که سال‌ها با تلاش فراوان و با وجود مشکلات موجود جای خود را در بازار عراق باز کرده اند. وی با انتقاد از اینکه مسئولین مربوطه با دید کاملا سیاسی و امنیتی به مسئله مرزهای کرمانشاه نگاه می‌کنند، یادآوری کرد: این دید باعث شده روزنه امیدی که از محل مبادلات تجاری و مرزها برای مردم استان کرمانشاه شکل گرفته بود، از بین برود. وی با بیان اینکه این مشکل در خصوص عدم بازگشایی مرز خسروی برای اربعین امسال هم رخ داد، خاطرنشان کرد: این مرز و تمام مردم استان برای پذیرایی از حدود یک میلیون نفر از زوار اربعین آماده بودند و هزینه‌های زیادی کردند که این فرصت هم امسال از ما گرفته شد. فلاحت پیشه با بیان اینکه در این بخش نیز طرف ایرانی ضعف نشان داد و در نهایت موضوع را به گردن طرف عراقی انداخت، افزود: طرف عراقی که برای نجات رژیم خود هم دست به دامان ایران است، چطور برای ما دست برتر می‌گیرد و در امور مرزی ما آنها حرف اول را می‌زنند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه ایرانی‌ها در عمل در برابر مقامات عراقی دست پایین می‌گیرند، خاطرنشان کرد: متاسفانه همواره نظر عراقی‌ها برای مرزهای ایران به کرسی می‌نشیند که نمونه آن را در بسته بودن دو مرز خسروی و پرویز خان می‌بینیم. در نهایت این مردم کرمانشاه هستند که تاوان بی‌کفایتی مسئولان مربوطه را می‌دهند.