امروز 23 آذر 1397 - ساعت 09:56
کرباسیان در همایش بیمه و توسعه عنوان کرد؛

سهم بیمه باید به 50 درصد برسد

کرباسیان در همایش بیمه و توسعه عنوان کرد؛ سهم بیمه باید به 50 درصد برسد

صبح دیروز همایش بیمه و توسعه با شعار مدیریت ریسک و بیمه؛ الزامات، چالش‌ها و راهکار‌ها در سالن همایش‌های برج میلاد اغاز شد. در این همایش علاوه بر رئیس کل بیمه مرکزی و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس وزیر امور اقتصادی و دارایی و همینطور وزیر نفت نیز به ایراد سخنرانی پرداختند.

وزیر اقتصاد ضمن تاکید بر افزایش ضریب نفود بیمه در کشور، اذعان کرد که باید تا پایان برنامه ششم توسعه این ضریب به 7 درصد برسد. گفتنی است در حال حاضر این ضریب 2.2 درصد است. مسعود کرباسیان در ادامه صحبت هایش به خصوصی سازی در این صنعت اشاره کرد و گفت: باید خصوصی‌سازی در بیمه را دنبال کنیم و سه شرکت البرز، آسیا و دانا واگذار شوند.

مسعود کرباسیان اظهار داشت: بیمه‌ها از منابع مازادی که دارند باید بتوانند سود ایجاد کرده و سرمایه مازاد خود را وارد بازار سرمایه کنند.وی گفت: طی سال‌های اخیر صندوق‌های بیمه عملکرد خوبی داشتند و به لحاظ پوشش ریسک، می‌توانند از منابع مازاد خود بهره گیرند.

کرباسیان در ادامه به اهمیت بیمه در حوزه های مختلف پرداخت و گفت: اهمیت بیمه در حوزه‌های مختلف معادن، نفت، گاز، پالایشگاه‌ها، حمل و نقل، راه‌آهن و جاده‌ها بسیار زیاد است و صنعت بیمه نقش پررنگ‌تری باید ارائه دهد.

کرباسیان افزایش ضریب نفوذ بیمه را از ارکان مهم ایجاد استاندارد و امنیت بیشتر در زندگی افراد برشمرد و گفت: انتظار ما افزایش نفوذ بیشتر بیمه در زندگی مردم است تا بتواند ایجاد استاندارد کرده و ایمنی و امنیت بیشتری را در جامعه به وجودآورد.وی اظهار امیدورای کرد که سهم بیمه در زندگی ایرانیان تا چند سال آینده به حدود 50 درصد برسد.وی این مهم را تنها وظیفه بیمه مرکزی نمی داند. از نظر کرباسیان بیمه مرکزی باید نقش سیاستگذار را داشته باشد و سایر بیمه به جز بیمه ایران که در اختیار دولت است، خصوصی شوند.وی همچنین به نقش بیمه در کشورهای توسعه یافته اشاره کرد و گفت: در کشورهای توسعه یافته بیمه نقش مهمی در توسعه و به علاوه در زندگی و کسب و کار مردم داشته است.وی همچنین گفت: اتفاقاتی که در کشور ما در حوزه معادن، ساختمان، نفت و گاز و پالایشگاه‌ها، حوزه حمل و نقل، بلایای طبیعی و... موجب شده اهمیت بیمه در کشور بیشتر شود.

بیمه ها باید ضامن و تعیین کننده کاهش خسارت در حوزه نفت باشند

از طرف دیگر وزیر نفت نیز در این همایش به بیان نقطه نظرات خود در خصوص بیمه پراخت. وی به شدت تاکید کرد که بیمه ها کار حرفه ای در این حوزه و مخصوصا نفت و گاز انجام دهند. بیژن زنگنه در بیست و چهارمین همایش بیمه وتوسعه گفت: کار ما با اتش است سال گذشته پس از چند حادثه ناگوار از بیمه ها خواستیم صنعت نفت را جدی بگیرند نمی‌خواهم بیمه کار اداری باشد بیمه های ایران چون در رقابتهای غیر سالم هستند نرخ کم می دهند نه ممیزی می‌کنند نه مطالعات رسمی و نه ارزیابی دقیقی دارند .

وزیر نفت خطاب به بیمه ها اذعان داشت: بیمه ها باید ضامن و تعیین کننده کاهش خسارت در حوزه نفت باشند این به نفع اقتصاد ماست. به هنگام بیمه ارزیابی ریسک باید نهادینه شود بیمه خوب بیمه‌ای نیست که با اغماض برخورد کند .

رنگنه در ادامه صحبت هایش از کسانی که در این صنعت حضور دارند، خواست که پوشش بیمه در صنعت نفت را سختگیرانه تر اعمال کنند تا شاهد حوادث کمتری باشیم. وی خاطر نشان کرد: بیمه‌ها می‌توانند ضامن کاهش خسارات در محیط‌های پرخطر مانند نفت باشند. وی در خصوص خطرات و چالش هایی که این صنعت دارد، گفت:صنعت نفت، صنعتی است که با سه خطر بزرگ روبه رو است، تولید مواد سوزاننده، سمومی که در چند ثانیه می‌تواند جمعیت زیادی را مسموم کند و دیگری فضای کاری ما است. وی اهمیت بیمه برای کسب و کارها را همانند وجود بانک ها برای کشور بسیار لازم و ضروری می داند.

 

انجام کنترل نظارت مالی در صنعت بیمه

از طرف دیگر، رییس کل بیمه مرکزی نیز در این همایش به بیان نظرات خود پرداخت. عبدالناصر همتی در این همایش از موضوعات مهمی مانند مدیریت ریسک و وظایف بیمه سخن گفت. وی معتقد است که وظیفه نهاد ناظر بیمه ای حصول، اطمینان از تامین حقوق بیمه گزاران و حقوق بیمه گران است. همتی با اشاره به رشد صنعت بیمه در میان صنایع دیگر افزود: صنعت بیمه رشد قابل قبولی از سال 73 تاکنون داشته است. ضمن آنکه رشد خسارت با رشد حق بیمه متعادل بوده است. رئیس کل بیمه مرکزی خاطر نشان کرد: کنترل نظارت مالی در صنعت بیمه در حال انجام است و نحوه نظارت بر منابع بیمه‌های عمر را به صورت جدی‌تر دنبال خواهیم کرد.

همتی در ادامه گفت:بیمه مرکزی در کنار طراحی، تصویب و ابلاغ مقررات حاکمیت شرکتی اقدامات مهم دیگری برای تعمیم و توسعه بیمه و کنترل توانگری و اعمال نظارت بهینه در طول یک سال گذشته انجام داده است.

صنعت بیمه نیاز به پوست اندازی دارد

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در این همایش از نیاز مبرم صنعت بیمه به پوست اندازی گفت.محمدرضا پورابراهیمی داروانی گفت: ورشکستگی بیمه هایی مانند بیمه توسعه سم مهلکی برای صنعت و اقتصاد است و اگر این روند استمرار یابد مشخص نیست که این صنعت بتواند روی پای خود بماند.پورابراهیمی ادامه داد: صورت های مالی برخی شرکت ‌های بیمه نگران کننده است و مشخص نیست این شرکت‌ها به چه دلیل وجود دارند.وی از ضعف نظارتی بیمه مرکزی در سال های اخیر به شدت انتقاد کرد و افزود: ضعف نظارتی بیمه مرکزی طی ادوار قبل موجب بروز این وضعیت شده است.و بسیاری از جریان‌هایی که در صنعت بیمه حضور دارند باید دو دهه قبل بازنشسته می شدند.پور ابراهیمی معتقد است که صنعت بیمه نیاز به نیروی جوان و تازه نفس دارد. وی در این زمینه گفت: صنعت بیمه باید پوست‌اندازی کند و نیروهای جوان بر سر کار بیایندو انتظار ما این است که دکتر همتی با توجه به تجربه و تخصصی که دارد پوست اندازی صنعت بیمه را پیگیری کند.وی افشاگری صورت های مالی را یکی از نیازمندی های این صنعت عنوان کرد و ادامه داد: نیازمند تحول در ساختار، نیروی انسانی و افشاگری صورت‌های مالی در صنعت بیمه هستیم. همچنین لایحه صندو‌ق بیمه همگانی خسارات طبیعی در صحن علنی منتظر تایید دولت و امضای وزیر اقتصاد است که در صورت تایید، تصویب لایحه ایجاد این صندوق طی دو هفته انجام خواهد شد که اتفاق بزرگی است.

وی ابراز امیدواری کرد که در آینده مالیات بر ارزش افزوده از این صنعت حذف شود.افزود: با توجه به اینکه یکی از اهداف توسعه صنعت بیمه کاهش ریسک است، و از ضرورت‌های توسعه اقتصادی به شمار می‌رود امیدواریم بتوانیم مالیات بر ارزش افزوده را از این بخش حذف کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی نیز در این همایش شرکت کرد. وی معتقد است که خودرو داخلی کمترین ایمنی جهان را دارد و بالا بودن تعرفه واردات باعث می شود که مردم سوار خودروهای ایمن نشوند. داود کشاورزیان تاکید کرد که در محاسبه هزینه بیمه باید وضعیت خودرو کاربری خودرو و سال ساخت خودرو لحاظ شود.