امروز 23 آذر 1397 - ساعت 09:57
جهانگیری در دیدار وزیر اقتصاد ملی مجارستان تاکید کرد:

جایگاه ویژه گسترش مناسبات با مجارستان در اقتصاد ایران

جهانگیری در دیدار وزیر اقتصاد ملی مجارستان تاکید کرد: جایگاه ویژه گسترش مناسبات با مجارستان در اقتصاد ایران

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در مقطع فعلی دیپلماسی اقتصادی را محور اصلی سیاست خارجی خود قرار داده است، گفت: در دیپلماسی اقتصادی ایران، توسعه روابط و گسترش مناسبات با اتحادیه اروپا و بطور خاص کشور مجارستان از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری در دیدار « می هایلی وارگا» وزیر اقتصاد ملی مجارستان، روابط دو کشور را تاریخی توصیف کرد و با یادآوری توسعه مناسبات دو جانبه تهران و بوداپست را نیازمند برداشتن گام های بلند و رفع موانع موجود دانست و اظهار داشت: باید ظرفیت های توسعه همکاریها در دو کشور شناسایی و در جهت ارتقاء سطح این همکاری ها تلاش کنیم.

وی موانع بانکی را از مهمترین موانع پیش روی توسعه مناسبات تجاری دو کشور دانست و گفت: البته پیشرفت هایی در جهت حل موانع بانکی حاصل شده اما هنوز تا نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم که باید برای رسیدن به آن تلاش کنیم.

وزیر اقتصاد ملی مجارستان هم در این دیدار به دکتر جهانگیری گفت: در این سفر مذاکرات خوبی با وزرای امور اقتصادی و دارایی، نفت و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران داشته ام که منجر به امضاء تفاهم نامه ها و قراردادهای خوبی میان دو کشور شده است.می هایلی وارگا با بیان اینکه روابط تهران و بوداپست روابطی تاریخی و همواره پربار بوده است،‌ تصریح کرد: کشورهای محدودی وجود دارند که همانند ایران و مجارستان همواره از روابط دوستانه برخوردار بوده باشند و در همین راستا، مجارستان نخستین کشور اروپایی بود که پس از برجام در سطح نخست وزیر برای بررسی راه های توسعه روابط دو جانبه به ایران سفر کرد.

بعد از دیدار جهانگیری با وارگا، صبح دیروز بیژن زنگنه نیز دیداری با وی درباره گسترش روابط دو جانبه در بخش انرژی داشت و در این زمینه به گفتگو و تبادل نظر پرداختند. زنگنه در این دیدار اظهار داشت: ایران همیشه روابط دوستانه و خوبی با کشور مجارستان داشته است و امیدوارم سفر شما به ایران به توسعه روابط دوجانبه در همه بخش‌ها به ویژه در بخش انرژی منجر شود.

وزیر اقتصاد مجارستان پس از دیدار با وزیرنفت ایران اظهار داشت: ما مایل هستیم که خرید نفت از ایران را در آینده افزایش دهیم.

وی با اشاره به اینکه«شرکت مول مجارستان پس از لغو تحریم‌ها و اجرای برجام یک محموله یک میلیون بشکه ای نفت از ایران خریداری کرده» گفت: بنا شد تا روابط مالی میان دو کشور تقویت شود. ضمن این که تلاش می کنیم مشکلی برای سرمایه گذاران ایجاد نشود.