امروز 23 آذر 1397 - ساعت 09:59

خبر

بررسی حساب‌های ایرانیان در ترکیه در رابطه با پرونده ضراب

ایلنا: رئیس اتاق بازرگانی ارومیه گفت: با مطرح شدن مجدد پرونده رضا ضراب و دادخواستى که علیه معاون مدیر عامل هالک بانک ترکیه تشکیل شده است، ترکیه دوباره حساب بانکی اشخاص ایرانى که موجودی بالایى دارند یا تراکنش بانکی‌شان زیاد است را بررسى مى‌کند.

علی دیلمقانیان با اشاره به بررسی پرونده رضا ضراب در آمریکا گفت: در حال حاضر مهم‌ترین رویداد خبری در ترکیه دادگاه رضا ضراب در آمریکا است و تقریبا تمام رسانه‌های این کشور و فعالان سیاسى و اقتصادى ترکیه به این موضوع مى‌پردازند. وی ادامه داد: چند سال پیش که تحریم‌های اقتصادی ایران شدت زیادی داشت، حساب افراد ایرانی که در ترکیه فعالیت اقتصادی داشتند و موجودى حساب بانکی یا تراکنشى بالا داشتند بررسى مى‌شد.

دیلمقانیان تصریح کرد: اکنون با مطرح شدن مجدد پرونده رضا ضراب و دادخواستى که علیه معاون مدیر عامل هالک بانک ترکیه تشکیل شده است، ترکیه دوباره حساب بانکی اشخاص ایرانى که موجودی بالایى دارند یا تراکنش بانکی‌شان زیاد است را بررسى مى‌کند.وی گفت: با توجه به اینکه در این پرونده اسامى مقامات بلند پایه ترکیه مطرح است وسواس بیشترى در بررسی ها اعمال شده است.

 

عدم حضور درWTO رقابت صادرکنندگان را نابرابر کرد

ایسنا: رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: عدم عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی از جمله عواملی است که رقابت نابرابری را برای صادرکنندگان ایرانی به وجود آورده است.

محمد لاهوتی در مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان تهران اظهار کرد: امسال برای اولین بار دبیرخانه انتخاب صادرکنندگان نمونه استان تهران به اتاق بازرگانی تهران واگذار شد. عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: عدم عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی از جمله عواملی است که رقابت نابرابر را برای صادرکنندگان ایرانی ایجاد کرده است. برخی قوانین باید مورد بازنگری قرار بگیرد این در حالی است که قیمت بالای تمام شده رقابت را سلب می کند و از سوی دیگر نرخ ارز قیمت تمام شده را بالا می برد.

 

دولت بزرگ، بزرگ‌ترین آفت اقتصاد است

خبرگزاری صدا و سیما:رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران از لغو الزام صادرکنندگان به پرداخت یک در هزار درامد به اتاق های بازرگانی از سال آینده خبر داد.مسعود خوانساری گفت: دولت بزرگ، بزرگترین آفت برای اقتصاد است و باعث می شود مشکلات پابرجا بماند. رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود : اگر قرار باشد ایران هشت درصد رشد اقتصادی داشته باشد، باید سرمایه گذاری خارجی جذب کنیم ، در این حال مشکلات در ارتباط با دولت بزرگ و دخالت بیش از اندازه آن در تولید و صادرات یکی از آفت های بزرگ است.

 

کسری بودجه دولت عامل رشد نرخ ارز است

تسنیم: کارشناس پولی و بانکی با اشاره به اینکه نوسانات نرخ ارز ریشه در مسائل بنیادین دارد،گفت: در حال حاضر ساختار بودجه ما تقریبا بی حساب وکتاب است و هرگاه دولت ها دچار کسری بودجه می‌شوند به سراغ افزایش نرخ ارز می‌روند. عبدالخالق سجادی کارشناس پولی و بانکی و از مدیران اسبق بانک مرکزی، در خصوص الزامات و ضرورتهای یکسان سازی نرخ ارز واقعی اظهار کرد: نرخ ارز همواره در طول انقلاب و قبل از آن همراه با رانت بوده و همیشه این نرخ توسط مراکز قدرت تعیین می‌شد، آنها سعی می‌کردند قیمت ارز را پایین نگه دارند که بتواند واردات انجام بدهند.

کارشناس پولی و بانکی در ادامه گفت: نتیجه این امر از کار افتادن صنایع خرد و کوچک شد و به طور مرتب شاهد گرایش به کاهش صادرات و افزایش واردات هستیم.

این مدیر سابق بانک مرکزی در خصوص دلایل نوسانات نرخ ارز بیان کرد: در حال حاضر ساختار بودجه ما تقریبا بی حساب و کتاب است هرگاه دولت ها دچار کسری بودجه می شوند به سراغ افزایش نرخ ارز می روند.