امروز 21 آذر 1397 - ساعت 07:20

اخبار روز

تحویل استوارنامه اولین سفیر عربی در سوریه

رئیس جمهوری سوریه استوارنامه سفیر لبنان در سوریه را تحویل گرفت. خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داد که بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در کاخ الشعب در دمشق استوارنامه سعد زخیا، سفیر لبنان در سوریه را تحویل گرفت و وی گفت‌وگویی با سفیر جدید داشت و برای او در مأموریتش آرزوی موفقیت کرد. سانا گزارش داد که ولید معلم، وزیر خارجه سوریه نیز در این مراسم حضور داشت.

سعد زخیا پس از اینکه وارد دمشق شد، از برعهده گرفتن این پست اظهار خرسندی کرد و گفت: من احساس خرسندی می‌کنم چراکه در سرزمین خود و در میان مردم خودم هستم. من به نفع دو کشور و دو ملت برادر تلاش خواهم کرد. سعد حریری، نخست وزیر لبنان شخصاً حکمی مبنی بر تعیین سفیر جدید لبنان در سوریه را امضا و این حکم را ارسال کرد به دنبال آن دولت سوریه نیز با این امر موافقت کرد. سعد زخیا اولین سفیر عربی است که پس از آغاز بحران در سوریه، به دمشق بازگشته است.

 

شفیق ربوده نشده است

نخست وزیر اسبق مصر که پیش از این گفته شده بود خبری از مکان وی پس از بازگشتش از امارات نیست، روز یکشنبه در مصاحبه‌ای اعلام کرد: من در مصر هستم و درباره نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سال آتی بررسی بیشتری خواهم کرد. به گزارش رویترز، احمد شفیق، نخست وزیر اسبق مصر در گفت‌وگوی تلفنی که توسط شبکه ماهواره‌ای «دریم» مصر پخش شد، تاکید کرد: ربوده نشده‌ام و آزادانه در هتلی در مصر اقامت دارم.

او افزود: هیچ کس در سوء استفاده از آنچه در روابط با امارات رخ داد، موفق نخواهد شد و مسؤولان امارات خدمات و کمک‌های لازم را به من و فرزندانم ارائه کردند. شفیق تصریح کرد: باید در اظهارات تامل کنیم و بایستیم تا جزئیات بیشتری از آن مشخص شود. هواپیمایی که مرا منتقل کرد شخصی و متعلق به خودم بود و آنها در هر گامی با من برخورد خوبی داشتند.

نخست وزیر دوره حسنی مبارک، رئیس‌جمهور مخلوع مصر گفت: در حال حاضر من در مصر هستم و هیچ مناقشه‌ای در این باره نیست و تاخیر در بیان اظهارات از جانب من فرصتی شد تا شایعات بروز کنند. شفیق همچنین به دلیل ظهورش در شبکه الجزیره قطر به رغم اینکه آن اشتباه او نبود و مساله در دست بررسی است، عذرخواهی کرد. شفیق روز چهارشنبه در اقدامی غافلگیرانه اعلام کرده بود که قصد نامزدی در انتخابات سال آتی میلادی را دارد.

 

از سرگیری حملات

راکتی پاکستان

مقامات امنیتی افغان در ولایت کنر اعلام کردند که پس از بازگشت هیئت اعزامی افغانستان به اسلام‌آباد، حملات راکتی پاکستان به شهرستان‌های مرزی در شرق این کشور از سر گرفته شده است.

به گزارش تسنیم، درحالی که کمتر از چند روز از بازگشت هیئت نظامی وزارت دفاع افغانستان از اسلام‌آباد می‌گذرد، اما حملات راکتی ارتش پاکستان به ولایت‌های شرقی افغانستان از سر گرفته شده است. طی یک ماه گذشته شهرستان‌های مرزی ولایت کنر هدف صدها راکت قرار گرفته است و سبب آواره شدن ساکنان در این ولایت شده است. در چند سال اخیر ارتش پاکستان همواره شرق افغانستان را هدف حملات راکتی قرار داده که به کشته شدن ده‌ها غیرنظامی و آواره‌شدن صدها خانواده منجر شده است.

 

شرکت امیر قطر در نشست شورای همکاری خلیج فارس

وزیر امور خارجه قطر گفت که امیر این کشور در نشست آتی سران شورای همکاری خلیج فارس شرکت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، رئیس دستگاه دیپلماسی قطر اظهار کرد، به رغم اختلاف‌های دوحه با برخی کشورهای عربی، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر این کشور در نشست شورای همکاری خلیج فارس شرکت‌می‌کند.

او خاطرنشان کرد: نشست وزیران با حضور قطر فردا برگزار می‌شود و برای نشست سران نیز ان‌شاءالله امیر قطر حضور خواهد داشت. انتظار می‌رود اختلاف‌ها میان برخی کشورهای عربی نظیر عربستان، بحرین و امارات با قطر نشست آتی سران شورای همکاری خلیج فارس را تحت تاثیر قرار دهد. قرار است ۱۴ و ۱۵ آذر نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در کویت برگزار شود. پیش‌تر امیر کویت از قطر دعوت کرده بود که در این نشست شرکت کند.