امروز 23 آذر 1397 - ساعت 10:12

اخبار

زوجین در آستانه ازدواج باید فرم ژنتیک پرکنند

عضو هیات رییسه کمیسیون اجتماعی مجلس، گفت:‌ اجباری شدن مشاوره و غربالگری ژنتیک در برنامه ششم توسعه تا حدود بسیاری می تواند از افزایش معلولیت های ژنتیک جلوگیری کند.

ناهید تاج الدین در گفتگو با خانه ملت، با اشاره به سرانه جمعیت معلولان، گفت: طبق آخرین سرشماری ها سرانه جمعیت معلول در کشور 1.35 درصد است، به بیان دیگر در حال حاضر از هر 1000 نفر حدود 13 نفر در کشور یک نوع معلولیت دارند.

نماینده مردم اصفهان درمجلس شورای اسلامی، افزود: سالانه حدود ۳۰ الی ۴۰ هزار معلول به جامعه معلولان کشور به واسطه تولد فرزندان معلول و معلولیت ناشی از حوادث کار و رانندگی اضافه می‌شوند.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه نزدیک به 40 درصد معلولیت ها در کشور ناشی از عوامل ژنتیک است، اجباری شدن مشاوره و غربالگری ژنتیک در برنامه ششم توسعه تا حدود زیادی می تواند جلوی افزایش معلولیت های ژنتیک را بگیرد.

این نماینده مردم درمجلس دهم، تصریح کرد:‌ طبق ماده 75 قانون برنامه ششم توسعه کشور، همه زوجین در آستانه ازدواج باید فرم ژنتیک را پرکرده و در صورت لزوم مشاوره‌ها و آزمایش‌های ژنتیک قبل از ازدواج را انجام دهند، البته بیشترین درصد معلولین را معلولین ذهنی و معلولین دارای نقص پا تشکیل می دهند و عملا 57 درصد معلولین ما یا معلول ذهنی اند و یا دارای نقص پا هستند.

 

آخرین آمار میزان دروغگویی در کودکان

یک روان شناس کودک ضمن تشریح علل دروغگویی کودکان، گفت: تحقیقات نشان می‌دهد حدود ۹۶٪ کودکان در سنین حدود ۶-۴ سال دروغ می­‌گویند؛ معمولاً در حدود ۴ سالگی این دروغگویی ۲ ساعت یکبار اتفاق می افتد و از ۶ سالگی به ۱ ساعت یکبار می­‌رسد.

گوهریسنا انزانی در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به این سوال که آیا کودکان واقعاً دروغ می­‌گویند؟ توضیح داد: پیاژه، روانشناس سوئیسی معتقد است کودک درکی از مفهوم دروغ به عنوان عبارت فریب دهنده و به منظور گمراه کردن دیگران ندارد. همچنین کودک تمام اشتباهات را دروغ قلمداد کرده و تشخیص نمی­‌دهد که گفته یک شخص به دلیل عدم آگاهی از واقعیت، دروغ نیست و فقط اشتباه است. این روانشناس معتقد است کودک بین ۷-۵ سالگی تفاوت بین عمل عمدی و اشتباه غیرعمدی را درک می‌­کند، اما قادر به تمایز بین این دو نیست و هر دو را دروغ می‌­داند. کودک از حدود ۷سالگی کم کم اشتباه غیرعمد را از دروغ تشخیص می‌­دهد ولی طبق مراحل رشدی در حدود ۱۱-۱۰ سالگی دروغ را چیزی می­‌داند که حقیقت ندارد.

رئیس کلنیک تنفس دوباره با بیان اینکه کودکان تا حدود ۶ سالگی درک انتزاعی ندارند و فقط ۱۸٪ کودکان ۶ ساله تفاوت بین داستان­های واقعی و تخیلی را درک می‌کنند، افزود: کودکان از حدود ۱۰سالگی می­‌توانند فرق بین دروغ و راست را متوجه شوند.

 

روستاها خالی شوند

مشکل امنیتی پیدا می کنیم

نماینده مردم نهبندان و سربیشه درمجلس گفت: رفع معضلات خشکسالی و ساماندهی قنوات بویژه در شهرهای مرزی جز ضروریات است زیرا با خالی شدن روستاها از سکنه بطورحتم با مشکلات امنیتی روبروخواهیم شد.

نظر افضلی درباره ارتباط خالی شدن روستاها از سکنه با وضعیت نامناسب منابع آبی درنهبندان و سربیشه،گفت: فرسودگی شبکه‌های آبیاری و خشک شدن چاه‌های آب در کنار خشکسالی‌های اخیر در این حوزه انتخابیه موجب شده است،حال و روز منابع آبی در این حوزه انتخابیه مناسب نباشد.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای بهبود وضعیت منابع آبی در این حوزه انتخابیه باید هرچه سریعترمجتمع‌های آبرسانی بازسازی شوند تصریح کرد: درگام نخست باید مشکلات تامین آب شرب و منابع آبی روستاییان در بخش کشاورزی در این حوزه انتخابیه برطرف شوند تا روستاییان برای ماندن در روستاها دلگرم شوند.

افضلی افزود: برای رسیدگی به وضعیت قنوات در نهبندان و سربیشه باید آبخیزداری در اولویت قرار بگیرد تا در این راستا بتوان منابع آبی مورد نیاز بخش کشاورزی وآب شرب روستاییان رابه نحو مطلوب و کارشناسی شده تامین کرد. وی ادامه داد: ما در سرشماری آماری در سالهای 94 تا 95 در این حوزه انتخابیه شاهدبودیم که 7 هزار تا 8 هزار جمعیت روستاییان با کاهش روبرو شده است و این در حالی است که نبایدبا بی‌توجهی به معضل مهاجرت روستاییان بسترهای خالی شدن روستاها از سکنه را فراهم کنیم. عضوکمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس،یادآورشد:برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها باید به دیگر ظرفیت‌های این حوزه انتخابیه از جمله بهره برداری از معادن، منطقه ویژه اقتصادی و ایجاد مشوق‌های خاص برای سرمایه گذاری در مناطق مرزی نگاه ویژه داشت تا بتوان به پایداری در جمعیت روستاییان در کشور تاکید ورزید.