امروز 24 مهر 1397 - ساعت 14:15

حذف بیمه‌ داروهایی که امکان دریافت بدون نسخه دارد

حذف بیمه‌ داروهایی که امکان دریافت بدون نسخه دارد

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: با مصوبه شورای عالی بیمه، پوشش بیمه‌ای داروهایی که امکان دریافت بدون نسخه نیز دارد، حذف شد و از اول دی ماه اجرا می‌شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، داروهای «او تی سی» یا بدون نسخه داروهای ساده و معمولی هستند که مردم می‌توانند این دارو‌ها را بدون تجویز پزشک و ارائه نسخه از داروخانه‌ها تهیه کنند و به قیمت آزاد بفروش می‌رسد.

غلامرضا اصغری بدون اشاره به تعداد و نام این دارو‌ها با تایید خبر مصوبه شورای عالی بیمه برای حذف داروهای بدون نسخه از فهرست داروهای تحت پوشش بیمه افزود: این مصوبه بعد از تصویب در شورای عالی بیمه، از سوی دولت ابلاغ شده است و از اول دی امسال اجرایی می‌شود.

وی گفت: این مصوبه خوبی است که بر اساس آن داروهای معمولی (OTC) مثل سرماخوردگی و استامینوفن از پوشش بیمه‌ای حذف می‌شوند و اعتبار پوشش بیمه‌ای این دارو‌ها برای داروهای دیگری که مورد نیاز بیماران خاص و مزمن و صعب الاعلاج است هزینه می‌شود.

اصغری افزود: البته کل اعتبار بیمه‌ای داروهای بدون نسخه رقم زیادی نیست و حدود ۱۴۰ میلیارد تومان است، اما انتقال این اعتبار برای کمک به حمایت از داروهای بیماران صعب العلاج، خبر خوبی است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره یارانه داروهای بیماران صعب العلاج گفت: یارانه داروی این بیماران همچنان تداوم دارد و هیچ مشکلی در مورد یارانه داروی بیماران صعب العلاج وجود ندارد.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: یارانه حمایت از هزینه داروهای بیماران صعب العلاج حدود ۱۶۰۰ میلیارد تومان است، طبق روال این اعتبار در اختیار وزارت بهداشت قرار می‌گیرد و وزارت بهداشت این اعتبار را برای حمایت از داروهای بیماران صعب العلاج در اختیار بیمه‌ها قرار می‌دهد.

اصغری افزود: البته همان طور که سازمان مدیریت و برنامه ریزی در تخصیص برخی اعتبارات تاخیر دارد، در این مورد هم تاخیر در پرداخت وجود دارد، اما سازمان‌های بیمه گر، طبق روال پوشش هزینه‌های داروهای بیماران صعب العلاج را ادامه می‌دهند و برای بیماران مشکلی به وجود نیامده است.

وی در پاسخ به این پرسش که آخرین وضعیت بدهکاری سازمان‌های بیمه گر و بخش دارویی به کجا رسیده است، گفت: یک مقدار وضعیت بهتر شده است و حدود ۲۰ درصد از بدهی بیمه‌ها پرداخت شده است یعنی سازمان بیمه سلامت حدود ۷۰۰ میلیارد تومان از بدهی خود را به دانشگاه‌های علوم پزشکی پرداخت کرد .