امروز 24 مهر 1397 - ساعت 14:28

خبر

غرب سهم خود را در مبارزه با

مواد مخدر بدهد

رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه افتتاحیه کنفرانس نمایندگان مجالس علیه مواد مخدر سخنرانی کرد و گفت: آیا اروپا سهم خود را در مبارزه با مواد مخدر می‌دهد یا گردن کشورهای دیگر منطقه گذاشته است؟ مگر ناتو در افغانستان مستقر نیست چرا تجهیزات و امکانات کافی برای مبارزه با مواد مخدر نمی‌دهد. در افغانستان ۴۰۰ لابراتوار برای تولید هروئین وجود دارد. بیشترین مصرف‌کننده خطرناک در دنیا هروئین است آیا ناتو نمی‌تواند این لابراتوارها را بمباران کند؟ چطور ناتو مراسم عروسی در افغانستان را بمباران می‌کند اما لابراتوارهایی که مشخصات دارند را نمی‌تواند؟

به گزارش ایسنا، علی لاریجانی در کنفرانس نمایندگان مجلس علیه مواد مخدر گفت: امیدوارم با توجه به نقش مهم و اساسی مجالس کشورها در تصویب قوانین و تبیین رویکردهای لازم برای مقابله و مواجهه با پدیده شوم مواد مخدر و قاچاق آن، اینگونه نشست‌ها تداوم یافته و تاثیر مثبتی بر روند جهانی مبارزه با مواد مخدر داشته باشد.

لاریجانی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: زمانی که درباره موضوعی زیاد صحبت می‌شود این نگرانی به وجود می‌آید که قصدی برای انجام کار نیست، در مسئله تروریست مستمرا همه صحبت می‌کنند اعم از کسانی که به تروریست‌ها کمک می‌کنند تا کسانی که با آن مبارزه می کنند اما همیشه می بینید که تروریست ها رشد پیدا می کنند. وی ادامه داد: مسئله مواد مخدر هم همین گونه است من گزارش نماینده محترم سازمان ملل را گوش کرده‌ام یک چهارم مردم جهان مواد مخدر مصرف می‌کنند. اینکه ۳۰ میلیون نفر از مردم جهان مواد مخدر مصرف می‌کنند و ۲۰۰ هزار نفر در سال از این طریق می‌میرند .

لاریجانی با اشاره به اهمیت نگاه سازمان ملل در برخورد با این موضوع گفت: با افزایش تولید در افغانستان و در کل سه کنوانسیون تشکیل شده است و اکثر کشورهایی که در این کنفرانس حضور پیدا کرده اند قوانینی در این زمینه دارند و مستمرا شاهد مبارزه با مواد مخدر هستیم اما با این وجود تولید و مصرف مواد مخدر رشد داشته است پس مسیری که طی می کنیم منتج به نتیجه نیست.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: با آقای لاروف موافق هستم و کسانی که فکر می کنند اگر مسئله مواد مخدر را در دنیا عادی سازی کنیم مشکل حل می شود مسیری را طی می کنند که نتیجه از وضعیت فعلی هم بدتر خواهد شد. تجربه ای که در جمهوری اسلامی داریم نشان می دهد که مبارزه باید جدی باشد، قوانین باید درست اجرا شود، کنوانسیون باید عمل کنند اما مشکل وجود دارد.لاریجانی در تشریح عملکرد ناتو در افغانستان برای مبارزه با مواد مخدر گفت : حجم زیادی از مواد مخدر در افغانستان تولید می شود و در سال ۲۰۱۷ به ۹۰۰۰ تن رسیده در حالی که در سال ۲۰۰۸، ۲۰۰ تن بوده است. ظرف ۱۶ سال به ۹۰۰۰ تن رسیده است. آیا وقتی ناتو در سال ۲۰۰۱ به افغانستان رفت دو هدف اعلام نکرده بود؟ هدف ابتدایی مبارزه با تروریسم در افغانستان است و هدف دوم که مبارزه با مواد مخدر اعلام کرده چه شد؟