امروز 26 مهر 1397 - ساعت 17:53
بهرام قاسمی در پاسخ به «همبستگی»:

گزارش‌های منتسب به گروه تحقیقاتی سازمان ملل خبرسازی بود

بهرام قاسمی در پاسخ به «همبستگی»: گزارش‌های منتسب به گروه تحقیقاتی سازمان ملل خبرسازی بود

:به نظر می‌رسد برخلاف رسانه‌های داخلی که فعلا به انتشار و انعکاس گزارش‌های خارجی درباره نتایج تحقیقات سازمان ملل متحد در رابطه با موشک پرتاب‌شده انصارالله به سمت عربستان اکتفا می‌کنند، نشریات و خبرگزاری‌های انگلیسی زبان تحولات این موضوع را به صورت جدی‌تر پیگیر هستند. در همین راستا چند هفته گذشته رسانه‌ها گزارش‌های مختلفی را ارائه کردند که مدعی است نتایج تحقیقات هیئت‌های تخصصی سازمان ملل متحد حاکی از این است که تعدادی از موشک‌های انصارالله «ظاهرا» ساخت ایران است.

در آخرین گزارشی که روز یکشنبه خبرگزاری رویترز منتشر کرد، آمده سازمان ملل متحد می‌گوید موشک‌هایی که حوثی‌های یمن به عربستان سعودی شلیک کرده‌اند، منشاء واحدی دارند. دبیرکل سازمان ملل در گزارش به شورای امنیت این سازمان با بیان این موضوع می‌گوید با این حال باید درباره ادعای واشنگتن و ریاض مبنی بر اینکه ایران این موشک‌ها را تدارک دیده، زود است و تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد. «آنتونیو گوترش» روز جمعه این گزارش را در اختیار شورای امنیت قرار داده و «رویترز» یک نسخه از آن را رؤیت کرده است. او در چهارمین گزارش دوسالانه خود درباره اجرای تحریم‌های ضد ایرانی سازمان ملل، به سفر مقامات این نهاد به عربستان سعودی برای بررسی تخریب به جا مانده از موشک‌هایی اشاره کرد که در ۲۲ جولای و ۴ نوامبر به سمت عربستان شلیک شد.

گزارش گوترش درحالی ارائه می‌شود که آمریکا مدعی است ایران با تجهیز حوثی‌ها، قطعنامه‌های سازمان ملل را نقض کرده است. در این گزارش ادعا می‌شود که مقامات سازمان ملل ۳ قطعه از بقایای موشکی را که به گفته ریاض در تاریخ ۴ نوامبر شلیک شده، مشاهده کردند و نشانه‌های باقی مانده از آرمی که بر آن حک شده، شباهت‌هایی به آرم گروه صنعتی «شهید باقری» دارد.

با توجه به همین اظهارات و گزارش‌ها خبرنگار «همبستگی» در نشست هفتگی سخنگوی وزارت خارجه با اهالی مطبوعات که صبح گذشته برگزار شد، از «بهرام قاسمی» درباره مواضع دستگاه دیپلماسی کشورمان درباره این گزارش‌ها پرسید. قاسمی در پاسخ به این سوال که آیا هیئت ایرانی مستقر در سازمان ملل به نسخه‌ای از این گزارش‌های ادعایی دسترسی داشته و اساسا محتوای منتشر شده از نتایج این تحقیقات در رسانه‌ها را تایید می‌کند، گفت: «درباره گزارش منتسب به یکی از گروه‌های تحقیقاتی سازمان ملل باید گفت این خبری که در برخی رسانه‌های منتشر شده، خبری بی اساس و نوعی خبرسازی با اهداف خاص و انگیزه‌های مشخص است». سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در ادامه افزود: «این خبرها هیچ اعتبار و سندیتی ندارد و مواضع ایران پیرامون مسائل یمن مشخص است؛ ما مداخله‌ای در مسائل یمن نداریم و صرفا حمایتی معنوی از مظلومیت مردم یمن داریم تا بتوانیم صدای این مظلومیت را رساتر در عرصه جهانی مطرح کنیم. این اتهامات همانگونه که قبلا تکذیب شده، مجددا تکذیب می‌شود. هر آنچه در داخل یمن اتفاق می‌افتد، به مردم و مقاومت یمن مربوط است و ارتباطی با دولت جمهوری اسلامی ایران ندارد». قاسمی در ادامه در پاسخ به‌بخش‌دیگری ‌از سوال خبرنگار «همبستگی» مبنی بر اینکه چه رایزنی‌هایی از جانب هیئت ایرانی مستقر در یمن در حال انجام با هیئت‌هایی است که مسئولیت تحقیق درباره این موضوع را در سازمان ملل دارد، صرفا به بیان این تکیه کرد که «من چنین گزارشی را ندیدم. این کمیته‌ مورد اشاره شما وجود ندارد و آن چیزی که در خبرها بود، به نظرم خبرسازی است و پایه و اساس جدی ندارد و با اغراض خاص و مشخصی در برخی رسانه‌ها مطرح شده است. »