امروز 19 آذر 1397 - ساعت 08:37
محمود بهمنی:

ضراب به من ارتباطی ندارد

محمود بهمنی:ضراب به من ارتباطی ندارد

رئیس کل سابق بانک مرکزی گفت: بابک زنجانی با ما در بانک مرکزی کاری نداشت. طرف حساب ِ وزارت نفت بود. نفت ما را کسی نمی‌خرید ایشان برای ما نفت می‌فروخت.

رئیس کل بانک مرکزی دولت محمود احمدی‌نژاد در گفت‌وگوی تفصیلی با ایلنا، در پاسخ به این پزسش که روزهای گذشته رضا ضراب نزد دادستان یکی از دادگاه‌های آمریکا اعتراف کرده است که با شخص شما و محمود احمدی‌نژاد ملاقات داشته است. آیا شما در طول مدیریت خود ایشان را دیده‌اید؟ گفت: زمانی که من رئیس کل بانک مرکزی بودم هفت بار بدترین تحریم‌ها را مدیریت کردم. این کار من بود. حالا اینکه یکی الان به من بگوید که چرا مدیریت کردی حرف بیخودی است این تاکید مقام معظم رهبری بود. در مورد ضراب هم من اصلا ایشان را ندیدم.

وی افزود: من تاکید می‌کنم که با ایشان هیچ جلسه‌ای نداشتم و فکر نکنم احمدی‌نژاد هم با وی ملاقات داشته است. ضمن آن که ضراب عنوان کرده من با این افراد جلسه داشتم که تحریم‌ها را دور بزنیم و حتی نگفته که مسائل مالی‌ای وجود داشته که مربوط به خودمان بوده است. ما در آن دوره وظیفه داشتیم که تحریم‌ها را مدیریت کنیم و فکر کنم بهترین مدیریت در طول تاریخ تحریم‌های ایران بوده است. آن هم در شرایطی که گزینه نظامی روی میز بود و ورود پول به کشور ممنوع بود و بانک مرکزی عملا هیچ فعالیت بین‌المللی‌ای نمی‌توانست داشته باشد.

بهمنی تصریح کرد: شما انتظار دارید اگر به خاطر تحریم و فروش نفت نتوانیم پول وارد کشور کنیم آنوقت همه چیز گل و بلبل باشد؟ وظیفه ما این است که سیاست‌هایی که مدیران ارشد نظام تبیین کرده‌اند را اجرا کنیم. ما یک وظیفه‌ای داریم که آن را باید انجام دهیم ما کار سیاسی نمی‌کنیم. من دوباره تاکید می‌کنم که به بهترین وجه توانستیم تحریم‌ها را مدیریت کنیم و نگذاشتیم مردم متوجه شوند. وی گفت: ما نگذاشتیم مردم صدمه ببینند و به بهترین وجه وضعیت را کنترل کردیم. بالاترین تورم در دولت احمدی‌نژاد در پایان سال 91 بود که به 30.9 دهم درصد رسید. این آمار دقیق بانک مرکزی است حالا هر کسی که رقم دیگری ادعا می‌کند برای خودش است. تورم میانگین شاخص قیمت‌ها در پایان سال است. حالا اگر وسط سال آن را بگیریم شاید رقم بالایی باشد اما شاخص پایان سال اسفندماه 91 بود که 30.9 بود. برای محاسبه تورم هیچ وقت میانه سال را ملاک نمی گیرند.وی در پاسخ به این سوال که چرا رضا ضراب مشخصا از شما نام می‌برد و نمی‌گوید با کسانی دیگر ارتباط داشته؟ می‌گوید بهمنی و احمدی‌نژاد؟ افزود: او گفته که در دور زدن تحریم ایران با رئیس جمهور ترکیه و ایران هماهنگ بودم و با من نیز جلسه داشته است. در این باره تنها می‌توان این توضیح را داد که جز رئیس کل بانک مرکزی چه کسی ورود و خروج ارز را کنترل می‌کند؟ طبیعتا کسی دیگر این قدرت را ندارد و رئیس کل بانک مرکزی است که خزانه‌دار کل کشور است.