امروز 19 آذر 1397 - ساعت 08:37

اخبار

اتحادیه اروپا پاسخ نتانیاهو را داد

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیروز دوشنبه اعلام کرد که کشورهای این اتحادیه سفارت خود را از تل آویو به قدس انتقال نخواهند داد. به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک کنفرانس خبری گفت: من می‌دانم که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل چندین بار گفته است که انتظار دارد دیگران نیز همچون دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا عمل کرده و سفارتخانه‌های خود را به قدس انتقال دهند. وی افزود: نتانیاهو می‌تواند انتظار چنین امری را از دیگران داشته باشد اما این مساله از سوی کشورهای عضو اتحادیه اروپا رخ نخواهد داد. پیشتر نتانیاهو گفته بود که اطمینان دارد تمامی یا بیشتر کشورهای عضو اتحادیه اروپا قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسند و سفارتخانه‌های خود را به قدس انتقال دهند.

 

مطهری:

از ما خواسته اند در موضوع حصر زیاد شلوغ نکنیم

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه نرمشی در مقامات عالیه در مساله حصر به وجود آمده است، گفت: از ما خواستند زیاد شلوغ نکنیم ما هم گوش می‌دهیم، اما این مساله تا مدت محدودی است که ببینیم چطور می‌شود، ان‌شاءالله به نتیجه برسد.

علی مطهری در جمع دانشجویان دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی اظهار کرد: یکی از سران قوا می‌گفت: حصر مجازات نیست. من به ایشان گفتم اگر نیست جنابعالی هم ۱۰ روز در همین شرایط باشید. اینکه کسی در خانه‌ای باشد که همه اتاق‌هایش دوربین و شنود دارد واقعا سخت است و باعث افسردگی می‌شود.

وی افزود: کسی نمی‌تواند بگوید حصر مجازات نیست. اینها هر دو هفته یک بار بچه‌هایشان را می‌بینند و قبل از این هم روزنامه و تلویزیون نداشتند که بعدا اضافه شد. این موضوع باید حل شود و من معتقدم بی‌جهت منشاء اختلاف شده است البته ما فعلا به این موضوع امیدواریم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان درباره حصر، اظهار کرد: اصل مساله حصر در شرایط اضطراری در حوزه وظایف شورای عالی امنیت ملی است. در شرایطی که آشوبی شده برای اینکه فضا را آرام کنند ممکن است رهبران آن جریان را مدتی از اطرافیان‌شان دور کنند تا محدودیت ایجاد کنند و آرامش برگردد. وی در پاسخ به سوال دانشجوی دیگری درباره وضعیت دانشجویان ستاره‌دار، گفت: ما با این کار مخالفیم. اینکه دانشجویی درباره مسائل 88 چیزی گفته و زمانی که می‌خواهد در مقطع کارشناسی ارشد ثبت‌نام کند این امکان را پیدا نمی‌کند درست نیست. البته مواردی بوده که به ما مراجعه کردند، بعضی از آنان مشکل‌شان حل شده ولی در مورد بعضی دیگر هم سخت‌گیری می‌کنند. متاسفانه در برخی جاها رفتار گذشتگان بهتر از ما بود.