امروز 26 دی 1397 - ساعت 14:27
فریدون مجلسی دیپلمات سابق

زمان حضور نیروهای خارجی در سوریه پایان یافته

زمان حضور نیروهای خارجی در سوریه پایان یافته فریدون مجلسی دیپلمات سابق

 

روز گذشته رئیس جمهور روسیه از خاک سوریه اعلام کرد که دستور آغاز خروج نیروهای کشورش از سوریه را صادر کرده است. باید توجه داشت که عملا تعداد نیروهای روس در سوریه زیاد نبود که بخواهیم برای خارج شدن آنها از این کشور، اهمیت فوق‌العاده‌ای قائل باشیم چرا که مسکو در جریان بحران روسیه عمدتا از طریق هوایی اقدام می‌کرد. ضمن اینکه باید در نظر گرفت که خروج نیروهای نظامی روسیه از سوریه به معنای خروج این کشور از پایگاه‌های نظامی هوایی و دریایی روسیه از این کشور نیست؛ این پایگاه‌ها در چارچوب قراردادهایی در اختیار روسیه است و پایگاه دریایی مهمی برای این کشور در مدیترانه محسوب‌می‌شود.

صدور دستور آغاز خروج نیروهای روس از سوریه به این معنا است که آنها مایل هستند توافقات و تفاهماتی که در آستانه تحقق یافته و بعدتر قطعی خواهد شد را جدی‌تر بگیرند؛ زمان حضور نیروهای خارجی در سوریه پایان یافته است.

در حال حاضر دولت سوریه با گروه‌هایی از مخالفان باقی می‌مانند. البته مخالفان چندین گروه هستند؛ سلفی‌ها از میدان حذف شدند، کردها هنوز تکلیفشان با ترکیه روشن نیست، و ارتش آزادی بخش سوریه هم جناح‌های متفاوت دارد. به هر حال می‌توان گفت در این میان موقعیت دولت سوریه تقویت شده است.

موضوع دیگری که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که ایرانی‌هایی که تاکنون در کنار دولت سوریه بودند، به چه نحوی روش‌های نظامی خود را به همکاری‌های فنی و اقتصادی تغییر می‌دهند. هرچند سیاست‌های نظامی معمولا علنی نیست اما می‌توان درباره اینکه چه خواهد شد، گمانه‌زنی کرد. می‌توان گفت ایران بیشتر به رنگ اقتصادی و مستشاری بازگردد. به عبارت دیگر با تقویت روحی و وضعیت ارتش و دولت سوریه، نیروهای حامی دمشق تدریجا از میدان به پشت میدان بروند و به اقدامات مستشاری و اقتصادی اکتفا کنند.

این نکته را هم باید اضافه کرد که اساسا ایران در سوریه دستاوردهای نظامی متفاوتی داشته است از جمله مهمترین آنها جلوگیری از شکست دولت سوریه و حفظ دمشق است. ایران به هر حال به عنوان یک کشور خارجی به تقاضای دولت وارد این کشور شده است. حالا دولت سوریه که ناکامی‌های پیشین را پشت سرگذاشته، می‌خواهد خود را به عنوان یک دولت مستقل به دنیا نشان دهد. ایران هم به هدف خود یعنی اینکه آن منطقه به پایگاه خصومت علیه تهران تبدیل نشود، رسیده است. از حالا باید با سوریه به عنوان دولت مستقلی که خواهان روابط حسن تقریبا همجواری است، برخورد کرد.