امروز 26 دی 1397 - ساعت 14:35
ظریف دردفاع از برنامه موشکی:

هیچ دولتی درایران ‌مردم را ‌بی‌دفاع ‌نمی‌گذارد

ظریف دردفاع از برنامه موشکی: هیچ دولتی درایران ‌مردم را ‌بی‌دفاع ‌نمی‌گذارد

محمد جواد ظریف اخیرا مقاله ای در اختیار «نیویورک تایمز» قرار داده که دیروز به چاپ رسید. او در این مقاله حول محور اصلی بحران های موجود در منطقه مسائل و موضوعات مختلفی را از مواضع جمهوری اسلامی مطرح کرده است؛ جالب آنکه این مقاله نیز در صفحات کاربری وزیر امورخارجه کشورمان نیز در همان ساعات ابتدایی روز گذاشته قرار گرفت که با استقبال جالبی نیز همراه شد. البته این اولین بار نیست که ظریف به گفت و گو و مصاحبه با روزنامه های بین المللی می پردازد و مقالاتی از او در این نشریات به چاپ می رسد که نقطه آغازین ماجرا را می توان در بحبوحه مذاکرات هسته ای ایران با گروه 1+5 برشمرد.

وزیر امورخارجه کشورمان در تشریح بحران های منطقه خاورمیانه و مواضع ایران نسبت به این اتفاقات چنین نگاشته است که «در حالی که ایران و شرکایش برای خاموش کردن آتش تلاش می‌کنند، آتش افروزان در منطقه ما دیوانه‌تر و وحشی‌تر می‌شوند. آنها به ضرورت تعامل فراگیر بی توجه هستند. با وجود اهمیت بسیار زیاد این موضوع، کشورهای مهم ذی‌نفوذ، آمادگی ندارند آتش افروزان را به پاسخگویی وادارند.»به نوشته وزیر امور خارجه کشورمان، توانایی های نظامی ایران مطابق با قوانین بین المللی و کاملا دفاعی هستند. آرایش دفاعی و اتکای به خود ناشی از محاسبات ژئو استراتژیک معقول و همچنین اعتقادات اخلاقی و مذهبی ماست. دکترین نظامی ما همچنین مبتنی بر تجربیات تاریخی ماست - به ویژه در جنگ ایران و عراق، زمانی که صدام حسین با موشک های ساخت شوروی سابق، که برخی از آنها حامل مواد شیمیایی تامین شده توسط غرب بودند، شهرهای ما را موشکباران می کرد؛ و جهان نه تنها سکوت کرده بود، بلکه هیچ کشوری هیچ سلاحی به ایران نمی‌فروخت تا دست‌کم در برابر متجاوز ایجاد بازدارندگی کند.

تعهد ما به دفاع مشروع تنها یک شعار نیست. ما از موشک‌های خود صرفاً علیه معدودی دشمنان پلید استفاده کرده‌ایم: رژیم صدام حسین و متحدان تروریست‌ آن و داعش. و حملات ما در پاسخ به کشتار بی‌رحمانه مردم ایران توسط آنها بود. هیچ دولتی در ایران، مردم خود را بی دفاع نخواهد گذاشت. جامعه بین المللی - و بطور ویژه اروپا - باید این را درک کند و به جای پرداختن به آن، بر تلاش‌ها برای مقابله با تهدیدات واقعی جهان، مانند جنگ‌هایی که خاورمیانه را در برگرفته است، تمرکز کند.

ما از کسانی که احساس مسئولیت می‌کنند می‌خواهیم که نیاز به آینده نگری را درک کنند. بنابراین، بیایید برای حصول به یک چشم انداز مشترک برای آینده صلح آمیزتر امید داشته باشیم و شجاعت لازم در انجام اقدامات ملموس برای تحقق آن را داشته باشیم.