امروز 30 دی 1397 - ساعت 19:27
امیرساعدی داریان فوق دکتری سازه

بحران در بحران در موقع زلزله

بحران در بحران در موقع زلزله امیرساعدی داریان فوق دکتری سازه

زلزله خفیف تهران نشان داد علیرغم همه صحبت‌هایی‌که درباره زلزله می شود و نگرانی های موجود هیچ دستگاهی به مردم آموزش های لازم را نداده است.ظاهرا از زلزله همین را می توانیم بگوییم که چقدر کشته برجای می گذارد ،چقدر کمبود امکانات داریم ، آتش سوزی امانمان را می برد و حرفه هایی از این دست که البته همه این انذارها در جای خود مثبت و مفید است اما هیچگاه به مردم نمی گوییم اگر زلزله شد چه کنند. نتیجه می شود آنکه همه به خودرو ها هجوم میبرند.همه به خیابانها می آیند،همه خط های موبایل را اشغال میکنند و...در یک کلمه خودمان تهران را قفل میکنیم !. در جنین شرایطی بر فرض آنکه ستاد مدیرت بحران قابلی هم داشته باشیم خود به خود آنرا ناکارآمد خواهیم کرد.صدها ستاد بحران هم آماده شود در قفل تهران بی خاصیت خواهد بود .

به نظرم مهندسان عمران نظام مهندسی استان تهران وظیفه فرهنگسازی بزرگی به دوش دارند.که البته این مهم با همکاری و ایفای نقش رسانه ها و صدا و سیما به سرانجام می رسد.

این مهندسان به خوبی میدانند بسیاری از بخشهای تهران و خانه های تهران که در ده سال اخیر ساخته شده اند با ضرایب بالا و لحاظ زلزله طراحی شده اند و نکات ایمنی در آن لحاظ شده تهران در نقاط جنوبی آسیب پذیر است وآن هم در بخش خانه های قدیمی ساز .آنگونه نیست که در اثر هر تکانی همه خانه های تهران ویران شوند.در صورت بروز یک زلزله با بیش از 7 ریشتر قدرت و با توجه به آنکه در چه فاصله ای از شهر باشد یا کدام گسل فعال شده باشد میزان خرابی ها متفاوت است.در صورت فعالیت گسل شمال تهران در صورتی که مردم بجای فرار و هجوم به خیابان ها که باعث وارد شدن تلفات و خسارات جانی بیشتر به شهروندان می شود باید آموزش داد که شهروندان چگونه پناه بگیرند.در زلزله های قدرتمند هرکس در خانه خود در جای مناسب پناه بگیرد که از ریزش دیوارهای جانبی در امان باشد خودش را بهتر نجات داده تا کسی که به سمت خیابان بدود. نظام مهندسی استان تهران می باید آماری دهد از میزان ساخت و ساز های اصولی و زیر نظر نظام مهندسی تا نگرانی ها کاهش یابد .در تصاویر زلزله کرمانشاه به وضوح دیده شد در کانون زلزله ساختمانهای تازه ساز کمترین آسیب را دیدند. حتی مسکن های مهر که مورد انتقاد جدی قرار گرفتند از پایه و ستون ریزش نداشتند و دیوارهای جانبی آنها ریزش داشت این یعنی در آن ساختمان ها هم هرکس در جای مناسب پناه می گرفت در امان بود.این یک پیام دارد.

تهرانی ها باید به دلیل فعالیت سازمان نظام مهندسی و سخت گیری های مهندسین این سازمان در سالهای اخیر؛ به ساختمان مسکونی خود اطمینان بیشتری داشته باشند و با هجوم یکبار به خیابانها تهران را قفل نکنند که قطعا این قفل کردن ، ترس و اضطراب مشکلات بزرگتری ایجاد خواهد نمود و بحران در بحران ایجاد خواهد کرد.