امروز 26 دی 1397 - ساعت 14:31
مدرسه عالی شهید مطهری در سالروز درگذشت هاشمی شاهد حضور چهره‌های شاخص سیاسی بود

گردهمایی بزرگان در مراسم آیت‌الله

مدرسه عالی شهید مطهری در سالروز درگذشت هاشمی شاهد حضور چهره‌های شاخص سیاسی بود گردهمایی بزرگان در مراسم آیت‌الله

: مراسم سالگرد درگذشت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی پنج شنبه گذشته در مدرسه عالی شهید مطهری واقع در میدان بهارستان با حضور مردم و مسئولان برگزار شد. پیشتر بنا بود که این جلسه بعد از ظهر پنج شنبه برگزار شود که بعدتر در زمان دقیق این مراسم تغییراتی صورت گرفته و به صبح موکول شد. حضور حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان در این مراسم یکی از فرضیه هایی است که برخی آن را دخیل در این تغییر زمان می دانند؛ آن هم مراسمی که چهره های رده بالا و عالی کشور از نظامیان تا سیاسیون در آن حاضر بودند تا همچنان ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی برای کشورمان مهمترین اتفاق طی یک سال گذشته باشد؛ اتفاقی که به زعم خیلی از چهره های سیاسی کشور شاید به این زودی ها نتوان آن را جبران کرد. در این مراسم حجت‌الاسلام و المسلمین علی‌اکبر ناطق نوری، آیت‌الله امامی‌کاشانی، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی، محمد هاشمی، محسن هاشمی، فاطمه هاشمی، مهدی هاشمی، یاسر هاشمی، حسین مرعشی، حجت‌الاسلام سیدعلی خمینی، حجت‌الاسلام مسیح مهاجری، حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری دادستان کل کشور، محسن رضایی، حجت‌الاسلام پورمحمدی، مقیمی استاندار تهران، علی جنتی، فلاحیان، بهروز نعمتی، احمد مازنی، محمود واعظی، زنگنه، کواکبیان، حاجی‌بابایی، محمود صادقی، جاسبی، حسین هاشمی قائم‌مقام وزیر کشور و دیگر شخصیت‌های سیاسی حضور داشتند که همین موضوع توجه خبرنگاران و عکاسان را تا آخرین لحظات مراسم به خود جلب کرده بود.

 

تلاش برای اعتدال و دوری از افراط

محسن هاشمی در این مراسم با بیان اینکه آیت‌الله هاشمی فکر می‌کرد ایران ظرفیت بسیار بالایی برای رفاه مردم دارد، گفت: ایشان همیشه تاکید داشت که باید برای اعتدال و دوری از افراط و تفریط تلاش کرد تا ایران در جهان اسلام و دنیا سربلند شود تا هم مشکلات داخلی حل شده و هم مشکل جهان اسلام، ایشان اعتقاد داشت مشکل فلسطین نیز با قدرت‌گیری جهان اسلام حل خواهد شد. امیدواریم همانطور که آیت‌الله هاشمی می خواستند چهره فقر از ایران برود و ما شاهد رفاه مردم باشیم. هاشمی با اشاره به اینکه یک سال از فقدان آیت‌الله هاشمی گذشته است، تاکید کرد: واقعا در یک سال گذشته مردم، علما، اساتید و فرهیختگان ما را در همدردی شرمنده کردند. من از مردم و کسانی که در این مراسم شرکت کردند تشکر می کنم. وی در پایان گفت: به عنوان کسی که شاهد 50 سال مبارزه و مجاهده آیت‌الله هاشمی این اسوه صبر بودم باید یادآوری کنم که ایشان با صبوری ایرانی آباد و آزاد می خواست و برای آن تلاش فراوان می کرد.

 

هاشمی به عهدش با مردم استوار ماند

آیت‌الله مرتضی جوادی آملی نیز در این مراسم، اظهار کرد: حضور مردم از طبقات و اقشار مختلف برای قدردانی از مجاهدت‌ها و خدمات خالصانه سربازی است که از یک روستای گمنام به میدان آمد و در عالی ترین کرسی‌های نظام قرار گرفت و خادمانه برای اسلام انقلاب و نظام جانفشانی کرد و به تعبیر امام تا نزدیک شهادت پیش رفت. وی در ادامه با بیان اینکه آیت‌الله هاشمی در راه اسلام و انقلاب همه خطرات را به جان خرید افزود: او در فراز و فرودهای انقلاب با عهدی که با امام(ره)، نظام و مردم بسته بود، تخطی نکرد. سخن آیت‌الله هاشمی از ابتدا تا انتها همواره اسلام، نظام، انقلاب و رساندن ایران به جایگاه رفیع و شایسته این ملت بود و همواره بر عهد خود استوار ماند.

این استاد حوزه با اشاره به پیام رهبر انقلاب به مناسبت درگذشت آیت‌الله هاشمی تصریح کرد: در این پیام رهبری تاکید دارند که با وجود اختلاف نظر و تفاوت در اجتهاد، پیوند محبت این دو نفر به هیچ وجه گسیخته نشد و به رغم تلاش خناسان این پیوند ماندگار ماند این پیام نشان دهنده عظمت و جایگاه ‌آیت‌الله هاشمی است. امام راحل همراهی آیت‌الله هاشمی و رهبری انقلاب را تعیین کننده برای انقلاب می دانستند. آیت‌الله جوادی آملی همچنین با بیان اینکه امروزه همه از عقلانیت آیت‌الله هاشمی در نظر و اعتدال وی در عمل می گویند، خاطر نشان کرد: آیت‌الله هاشمی معتقد بود افراط و تفریط جوامع را از بین برده و نظام‌ها را به چالش می کشاند. او چه زمانی که برای خطبه خواندن در نماز جمعه فرصت داشت و چه زمانی که این فرصت را نداشت، همواره بر اعتدال تاکید می کرد. زیرا او می‌دانست اعتدال و عقلانیت می‌تواند جامعه را به هدف خود برساند. امروز عقلانیت در عمل و اعتدال در روش تنها راهبرد جامعه و نظام اسلامی برای دستیابی به اهداف خود است.

وی ادامه داد: آیت‌الله هاشمی به رغم آنکه به همه قدرت‌های دنیایی رسید اما دنیا در چشم او کوچک بود و ساده می‌زیست. او از مردم و برای مردم بود و چه زمانی که در زندان بود و چه زمانی که در قدرت بود، همواره منش یکسانی داشت. او ملت را بزرگ می دید.

این استاد حوزه در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه جمهوری اسلامی اولین و متقن‌ترین سندی است که به دست امام راحل و جامعه به امضا رسید گفت: با این وجود مفهوم جمهوری اسلامی که بسیار پرمحتوا است هنوز به صورت دقیق تعریف و تبیین نشده است. ظواهری در جمهوری اسلامی در انتخابات دیده می‌شود اما این مفهوم بسیار بزرگ بوده و باید دقیقا تبیین شود. عقلانیت و اعتدال آیت‌الله هاشمی یک روشی برای فهم دین و مفهوم جمهوری اسلامی است.

آیت‌الله جوادی املی همچنین تصریح کرد: آیت‌الله هاشمی مسائل روز را از آیات قرآن فهم می کرد تا برای آنها پاسخی داشته باشد. در موضوعات سیاسی اقتصادی و سایر مسائل او پاسخها را از دین استخراج می کرد و دنبال نسبت توسعه و دین بود. آیت‌الله هاشمی دنبال نسخه حکومت دینی و نه دین حکومتی بود. او فقه و اسلام آزاد می‌خواست تا براساس آن بتواند با روشی اعتدالی و عقلانی نظام اسلامی را بسازد. البته قرار نیست عقلانیت و اعتدال بدون تفقه عمیق در دین انجام شود. در حالی که ما از این موضوع غفلت کردیم. وی در پایان با اشاره به اینکه آیت‌الله هاشمی به جمهوری اسلامی می‌اندیشید که شایسته ایران و اسلام باشد، اظهار کرد: جمهوری اسلامی با اینکه بزرگترین شعار دنیا است اما هنوز در ابتدای راه است و باید به صورت دقیق تبیین شود. اکنون زمینه لازم برای این هدف فراهم است.

 

هاشمی برای نظر دیگران

ارزش قائل بود

بعد از پایان این مراسم، بیژن نامدار زنگنه در حاشیه مراسم سالگرد ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: آیت الله هاشمی به امام و رهبری، مردم و انقلاب عشق داشت؛ وقتی کاری که برای عزت و سربلندی امام بود، می دید اشک در چشمانش دیده می شد. در مدتی که وی را دیدم فهمیدم که از هوش سرشار ذهنی، تلاش و مجاهدت ها برای ساختن خود و تسلط بر نفس خویش برخوردار بود.

وزیر نفت ادامه داد: مرحوم هاشمی انسان صبور پرتوان و شکیبایی بود، هرگز عصبانی نمی شد و در مسائل مختلف با تدبیر عمل می کرد ضمن اینکه نظرات دیگران را می شنید و برای دیگران ارزش قائل بود. بنده یک جوان ۳۴ ساله بودم که وزیر وی شدم. ایشان چندین بار گفتند از من چیزهایی یاد گرفتند در حالیکه من چیزی نداشتم اما مرحوم هاشمی این مطالب را آنقدر می گفتند تا ما تربیت شویم و رشد پیدا کنیم. زنگنه گفت: خیلی راحت با دیگران ارتباط برقرار می کرد. هاشمی کسی نبود که ابهتش دیگران را بگیرد و دیگران جرات می کردند در مقابلش حرف بزنند. مرحوم هاشمی رابطه مستمری با تکنوکرات ها و فن سالارها داشت و آنها را می فهمید.

 

توضیح صادقی

درباره بازداشتی ها

همچنین محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس در حاشیه مراسم سالگرد ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی در جمع خبرنگاران افزود: در عین حال خبرهای نگران کننده که درباره برخی افراد بعد از بازداشت به گوش می‌رسد جای تامل دارد و در مجمع نمایندگان تهران تصویب شد که از شنبه کمیته‌ای شکل بگیرد تا از زندان‌ها بازدید داشته باشیم. وی در پاسخ به این پرسش که دادستان کل کشور گفته است فرد بازداشت شده خودکشی کرده گفت: این موارد باید بررسی شود و این مسایل در جای خودش بررسی شود. صادقی در پاسخ به این پرسش که چه کسانی از لیست امید در کمیته بازدید از زندان ها حضور دارند، گفت: بناست کمیته‌ای شکل بگیرد و اسامی را مشخصا نمی‌دانم اما در خواست هماهنگی شده تا کمیته بازدید را انجام دهند.

نماینده مردم تهران در مجلس در پاسخ به این پرسش که دانشجویان بازداشتی که برایشان سابقه کیفری ایجاد می شود ممکن است در ادامه تحصیل به مشکل بخورند و چه برنامه ای برای جلوگیری از این اتفاق وجود دارد، گفت: من هم این نگرانی را ابراز کردم و تا جایی که می دانم خیلی از آنان اساسا در صحنه نبوده‌اند و شاید به لحاظ جنبه پیش‌گیرانه بازداشت شده‌اند و بعضاً از منازل بازداشت شده‌اند و این اتفاق افتاده است و من به همین دلیل استدلال می‌کنم که معنی ندارد برای‌شان پرونده کیفری صادر شود و این کارها نباید ادامه پیدا کند. البته من از خیلی‌ها که سراغ گرفتم بدون قرار آزاد شدند اما در مجموع گفته‌ام که برخورد نیروی انتظامی در این دوره خیلی جا افتاده‌تر از قبل بود زیرا آمار مجروحین و مصدومین نیروی انتظامی چند برابر مردم و معترضین بود که نشان می‌دهد آنان در برابر این موضوع صبوری بیشتر داشته‌اند اما این اتفاقات که در بازداشتگاه ها رخ می دهد و به هر دلیلی خودکشی می کند، نشان می‌دهد که نقصان یا کم تجربگی هایی هم وجود دارد.

وی افزود: آمارها و لیست های مختلفی درباره بازداشتی ها وجود دارد چرا که بازداشت ها از مراجع مختلف انجام شده و در یک جا متمرکز نیست و نمی توان آمار دقیقی را ارائه داد. نماینده مردم تهران در مجلس درباره امکان رفع فیلتر تلگرام گفت: شخصا با وزیر ارتباطات صحبت کردم ایشان هم اذعان می کرد که تقریبا حدود ۱۳۰ تا ۲۰۰ هزار شغل که مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی به خصوص تلگرام و اینستاگرم هستند، ضربه می‌خورد. وی افزود: ضمن اینکه اطلاع رسانی بسیاری از نهادها در این شبکه‌ها فعال است و وزیر ارتباطات گفته تصمیم گیری در این مورد در اختیار ما نیست. ما در جایگاهی نیستیم که نظری دهیم و این تصمیم شورای عالی امنیت ملی است که باید قاعدتا موقت باشد؛ چراکه زمانی که شرایط فوق العاده تمام شود، آزاد خواهد شد.

صادقی در پاسخ به این پرسش که وزیر ارتباطات قول داده بود اقدامات امنیتی و جاسوسی که در شبکه های اجتماعی صورت گرفته است، برطرف شود، تاکید کرد: من در جریان این موضوع نیستم. نماینده مردم تهران در مجلس درباره لایحه بودجه تقدیمی از دولت به مجلس اظهار کرد: به دلیل وجود تنگناهای مالی دولت و محدودیت منابع بودجه سال ۹۷ بودجه خاصی است و دولت در تامین منابع در فشار بوده است که مجبور است از اوراق مشارکت و خزانه برای تامین بخشی از بودجه استفاده کند اما این استفاده از روی ناچاری است و گفته می شود به نوعی پیش خوری بودجه است.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: افزایش قیمت حامل‌های انرژی و کاهش دهک‌های یارانه بگیر و اقداماتی از این دست حرکت‌های ویژه‌ای است و در عین حال درباره بودجه بخشی از نهادها جای سوال است که چرا از بودجه عمومی استفاده می کنند. این مسائل در بودجه وجود دارد و انتظار می‌رود دولت در همه بخشها تعدیل ایجاد کند که در کمیسیون تلفیق این تعدیل‌ها به نوعی انجام شده است. صادقی در پاسخ به این پرسش که موضوع اختصاص جایگاهی برای برگزاری تجمعات اعتراضی به کجا رسیده است اظهار کرد: ما در نظر داریم طرحی برای اجرایی شدن فصل ۲۷ قانون اساسی به صورت تفصیلی انجام شود. از جمله اینکه مکان‌های مناسبی برای تجمعات اختصاص یابد که پیشنهاد دادم از لحاظ تاریخی میدان بهارستان می تواند مکان مناسبی باشد. در فراکسیون امید هم با آقای عارف صحبت کردم و ایشان هم موافق بودند و از برخی از اشخاص برای تهیه این طرح دعوت کردند.