امروز 21 آذر 1397 - ساعت 07:29
شیخ «سعد» در اولین گفتگو با یک رسانه امریکایی از زمان پس‌گرفتن استعفایش مطرح کرد:

به دنبال لبنانی به دور از منازعات منطقه‌‌ای

شیخ «سعد» در اولین گفتگو با یک رسانه امریکایی از زمان پس‌گرفتن استعفایش مطرح کرد: به دنبال لبنانی به دور از منازعات منطقه‌‌ای

اگرچه استعفای ناگهانی نخست وزیر لبنان از خاک ریاض برای منطقه و سیاست‌مداران بیروت یک غافلگیری جدی بود اما حالا با خویشتن‌داری تمام احزاب و گروه‌های سیاسی، این کشور توانسته موضوعی که می‌رفت تا به یک بحران تبدیل شود را پشت سر بگذارد. اکنون «سعد حریری» در سایه پشتیبانی بین‌المللی که بعد از مجبور شدن به تقدیم استعفا دریافته است، می‌تواند با آرامش خاطر بیش‌تری درباره تحولات لبنان و منطقه صحبت کند؛ آرامشی که به خوبی در تازه‌ترین مصاحبه نخست وزیر این کشور قابل ملاحظه است. حریری در اولین مصاحبه خود با یک رسانه امریکایی از زمان پس گرفتن استعفای خود می‌گوید که به دنبال لبنانی است که میدان تنش میان عربستان و ایران نباشد. حالا دیگر صحبت از قطع دست ایران از لبنان یا شرارت منطقه‌ای تهران نیست؛ حریری به «وال استریت ژورنال» می‌گوید که کشورش باید بهترین رابطه با ایران را داشته باشد.

 

ادامه همکاری با حزب الله

وقتی نخست وزیر 47 ساله لبنان با لحنی دست‌پاچه روبه‌روی دوربین تلوزیون سعودی «العربیه» قرار گرفت تا گناه استعفای خود را به گردن تهران و حزب الله لبنان بیندازد و مدعی شود که «حزب الله اعضای خود را سربازان مقاومت معرفی می‌کند، اما آنها سلاح‌شان را به سوی مردم سوریه و یمن هدف می‌گیرند»، این گمان می‌رفت که عمر همکاری سیاسی آنها کوتاه‌تر از آنچه تصور می‌شد بود. هرچند سعد حریری در مصاحبه اخیر خود این امیدواری را تقویت کرد که تدبیر سیاسی گروه‌های لبنانی کماکان راه نجات پیچیدگی‌های این کشور است.

حریری در گفتگو با وال استریت ژورنال نه تنها حزب الله لبنان را به خاطر نقشی که در کاهش تنش‌ها ایفا کرده است، ستایش کرد بلکه گفت که این گروه می‌تواند در دولت بعدی این کشور که پس از انتخابات ماه مه تشکیل خواهد شد، حضور یابد. به گفته حریری حزب الله یکی از اعضای دولت کنونی است که دولتی فراگیر و دربرگیرنده تمام احزاب بزرگ این کشور است. نخست وزیر لبنان می‌گوید هدف اصلی او حفظ ثبات سیاسی برای وحدت لبنان است.

برداشت این روزنامه امریکایی این است که به نظر می‌رسد سعد حریری با اتخاذ رویکردی مصالحه‌جویانه نسبت به حزب الله، گروهی که واشنگتن و ریاض به عنوان یک گروه (به ادعای آنان) «تروریستی» تعیین کردند، در واقع فشارهای عربستان برای تقابل با این گروه را نادیده می‌گیرد. گفتنی است حریری به عنوان رهبر جریان «مستقبل» به عنوان بلوک اصلی اهل سنت در لبنان، سیاستی متفاوت با رویکرد سنتی رهبران جامعه سنی لبنان که همان خط سعودی‌ها را دنبال می‌کردند، پیش گرفته است. خط مشی حریری این است که لبنان، به عنوان میدان اصلی رقابت‌های قدرت‌های خاورمیانه‌ای از دهه 1970 بر امور داخلی خود تمرکز و هر گونه مداخله خارجی را رد کند.

 

نه به مداخله خارجی

برخلاف متن استعفای تند حریری که به اذعان لبنانی‌ها با ادبیات همیشگی نخست وزیر متفاوت و به تعبیری ترجمه تفکر مشترک ریاض و تل آویو بود، اظهارات تازه او در گفتگو با وال استریت ژورنال واقع‌بینانه به نظر می‌رسد. حریری به درستی اشاره می‌کند که اقتصاد آسیب‌پذیر کشورش برای ثبات و رشد احتیاج دارد که از هرج و مرج فرقه‌گرایانه خاورمیانه دور بماند. به تعبیر نخست وزیر لبنان احیای اقتصاد کساد لبنان و دست یافتن به رشد سالانه 4 تا 6 درصد (در مقایسه با رشد 1 تا 2 درصد فعلی) به حفظ ثبات و دور ماندن از هیاهوی فرقه‌ای منطقه نیاز دارد.

حریری که به گفته این روزنامه امریکایی انتظار می‌رود بعد از انتخابات ماه می هم به عنوان نخست وزیر لبنان باقی بماند، در همین راستا می‌گوید که نمی‌توانند مداخله هیچ کسی را در سیاست کشورشان بپذیرند. وی تاکید می‌کند رابطه با ایران و یا با کشورهای حاشیه خلیج فارس باید به بهترین شکل باشد اما مشروط به اینکه در خدمت منافع لبنان هم عمل کند.

شیخ سعد در حالی به مداخله قدرت‌های منطقه‌ای نه می‌گوید که چهارم نوامبر سال گذشته بود که تحت فشار سعودی‌ها مجبور به تقدیم استعفای خود شد. هرچند رئیس جمهور لبنان، «میشل عون»، تصمیم‌گیری درباره این استعفا را منوط به بازگشت حریری به بیروت کرد؛ بازگشتی با وساطت رئیس جمهور فرانسه محقق شد. در همان زمان هم گفته شد یکی از دلایل نارضایتی ریاض از عملکرد حریری این است که در طول تقریبا یک سال از تشکیل دولت جدید، نتوانست با نفوذ حزب الله لبنان مقابله کند. گفتنی است اواخر سال 2016 میلادی بود که با توافق احزاب بزرگ و اصلی لبنان، عون به ریاست جمهوری رسید و دولت جدید تشکیل شد. هرچند وال استریت ژورنال می‌گوید حریری در این مصاحبه حاضر نشده درباره جزئیات زمان اقامتش در عربستان بگوید اما نخست وزیر به این روزنامه گفته است که سعودی‌ها هرگز «مستقیما در سیاست لبنان» مدالخه نکردند.

گفتنی است حزب الله تنها حزب سیاسی لبنان است که از زمان پایان جنگ داخلی 15 ساله در این کشور در 1990 در برابر تمام فشارها مقاومت و سلاح خود را حفظ کرده است. البته جریانات سیاسی دیگر از جمله شخص رئیس جمهور فعلی، مشروعیت تداوم حفظ سلاح خارج از کنترل ارتش در دست حزب الله را مربوط به دو موضوع می‌دانند: اولا با وجود عقب‌نشینی نیروهای متجاوز اسرائیلی از جنوب لبنان اما منطقه مزارع شبعا همچنان در اشغال آنها قرار دارد؛ بنابراین از نظر بیروت اشغالگری اسرائیل هنوز پایان نیافته و از این جهت حفظ سلاح مقاومت ضروری است. موضوع دوم ضعف ارتش لبنان و تردید نسبت به توانمندی آن برای مقابله با تجاوزات احتمالی تازه از طرف اسرائیل است.

به هر حال حزب الله در حال حاضر به عنوان یکی از احزاب اصلی لبنان و عضو دولت و پارلمان است. هرچند عربستان تلاش دارد تا با کاهش نفوذ حزب الله به تبع نفوذ ایران در سیاست لبنان را تحت تاثیر قرار دهد اما واقعیت این است که پیروزی‌های مقاومت در سوریه باعث افزایش نفوذ سیاسی و نظامی آن داخل لبنان شده است. با این وجود حریری مدعی است که حزب الله هم اراده دارد تا با سیاست بی طرفی یا خویشتن‌داری مورد نظر نخست وزیر- که اتفاقا یکی از شروط اصلی وی برای پذیرفتن پیشنهاد پس گرفتن استعفا- کنار بیاید. او حتی به پوشش خبری رسانه‌های این کشور اشاره می‌کند و می‌گوید حملات رسانه‌ای به جهان عرب، به ویژه کشورهای خلیج فارس، بسیار زیاد بود اما امروز به شدت پایین است. نخست وزیر در حالی این موضوع را اقدامی مثبت ارزیابی می‌کند که پذیرفته اتخاذ بی طرفی اصلی یعنی خروج نیروهای مقاومت از میادین جنگی مثل سوریه مسئله‌ای زمان‌بر است.

 

هشدار نخست وزیر به اسرائیل

در حالیکه یک رسانه اسرائیلی در تازه‌ترین ارزیابی خود نسبت به پیشرفت موشکی حزب الله لبنان اذعان می‌کند، سعد حریری در گفتگو با وال استریت ژورنال به اسرائیل درباره انجام اقدام نظامی علیه مقاومت لبنان هشدار می‌دهد. به گزارش «المیادین» به نقل از روزنامه «یدیعوت آحارونوت» نوشت «موشکهای حزب الله این بار دارای دقت بیشتر، کشنده‌تر و با برد بیشتری خواهند بود؛ به‌گونه‌ای که همه اراضی اشغالی را پوشش می‌دهند».

به گزارش این روزنامه، مقادیر موشک و نوع آن فقط زمانی کاهش خواهد یافت که نیروهای هوایی عملیات نابودی هدف‌های مورد نظر خویش را انجام دهد و نیروهای زمینی اسرائیل وارد لبنان شوند. این روزنامه ادامه داد «وزرای ما هنوز درک نکرده اند که حضور جبهه داخلی در جنگ آتی در سطوح بی سابقه‌ای خواهد بود و با آتش سهمگینی مواجه خواهند شد». این رسانه همچنین گزارش داد که ضعف جبهه داخلی در این رژیم بر روحیه عناصری که در خط مقدم حضور دارند و بر توانمندی حفظ تماس لجستیک تأثیر خواهد گذاشت.

درحالیکه آحارونوت در پایان اعلام می‌کند که هیچ کس به دقت نمیتواند مشخص کند که چه میزان سرمایه برای پر کردن خلأها و رسیدن به سطح مطلوب آمادگی در این رژیم لازم است اما درمجموع اسرائیلی‌ها برآورد میکنند که در جنگ آتی میان این رژیم و حزب الله، جبهه لبنان تا داخل سوریه گسترش خواهد یافت. این در حالی است که شیخ سعد در هشدار به اسرائیلی‌ها می‌گوید که این اقدام نتیجه معکوس می‌دهد. حریری می‌گوید مشکلش با اسرائیلی‌ها این است که آنها هر بار می‌گویند که می‌خواهند با هدف تضعیف حزب الله، جنگی راه بیندازند. و هر بار وارد جنگ با لبنان می‌شوند، در واقع حزب الله را تقویت و دولت را تضعیف می‌کنند.