امروز 21 آذر 1397 - ساعت 07:17
قرارداد خط اعتباری فاینانس ۵ میلیارد یورویی

گشایش برجامی در خط اعتباری ایران- ایتالیا

قرارداد خط اعتباری فاینانس ۵ میلیارد یورویی گشایش برجامی در خط اعتباری ایران- ایتالیا

: قرارداد خط اعتباری فاینانس ۵ میلیارد یورویی، بین بانکهای ایرانی و هلدینگ ایتالیایی Invitalia Global Investment به منظور تامین مالی پروژه‌های عمرانی و تولیدی کشور، امضاء شد.

قرارداری که بی برو برگرد می توان آن را جزو گشایش های برجامی به حساب آورد. قراردادهای منعقده با کشورهای چین، کره جنوبی، اتریش، دانمارک، روسیه و اخیرا ایتالیا به بیش از 40 میلیارد دلار می رسد که این مورد اخیر بزرگترین قرارداد دوجانبه است.

بر اساس این قرارداد که دو بانک ایرانی صنعت و معدن و خاورمیانه آن را امضاء کرده‌اند و امکان الحاق سایر بانکهای ایرانی به آن وجود دارد، پروژه‌های عمرانی و تولیدی کشور که با استفاده تکنولوژی، ماشین‌آلات یا خدمات فنی و مهندسی کشور ایتالیا اجرا می‌شوند، می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند. یعنی کلیه پروژه‌های بخش دولتی و غیردولتی مشروط بر اخذ مجوز و تایید اولویت توسط دستگاه های ذیربط، می توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

در همین حال پایگاه خبری «فایننشال تریبون» از قول یک منبع آگاه گزارش داد، این توافقنامه، خطوط اعتباری دو بانک ایرانی را توسط شرکت سرمایه گذاری دولتی ایتالیایی جهت تأمین مالی، پیش بینی می کند. ایتالیا مقصد اصلی صادرات محصولات ایران طی ماه های منتهی به اکتبر 2017 است که افزایش 315 درصدی در مقایسه با دوره مشابه سال 2016 را نشان می‌دهد. ایتالیا یکی از صادرکنندگان مهم به ایران است که در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در طول دوره مشابه پس از آلمان در رده دوم قرار می گیرد.

از میان کالاهایی که شرکت‌های ایتالیایی به ایران صادر می کنند می توان به ماشین‌ها و دستگاه‌هاي مکانيکي، موتورگيربکس آسانسور، ماشين‌آلات و دستگاه‌هاي به‌هم فشردن، شكل دادن يا قالب‌گيري سوخت‌هاي معدني، داروها، ماشين‌آلات براي پرکردن، بستن، درپوش گذاشتن يا درزگيري كردن بطري‌ها، تلمبه‌هاي گريز از مركز براي مايعات، مكمل‌هاي دارويي و ماشين‌هاي ريخته‌گري اشاره کرد.

بررسی ها نشان می دهد از زمان تصدی حسن روحانی بر دولت دوازدهم، ایتالیا از مهم ترین شرکای تجاری ایران بوده و این خط اعتباری اخیر در امتداد تمامی قراردادهای مشترک همکاری است که بین دولتمردان و فعالان اقتصادی دو کشور منعقد گردیده است.

در همین زمینه ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی که در کانال تلگرامی خود منتشر کرده، این قرارداد را گامی رو به جلو در رونق اقتصاد کشور دانسته و ذکر کرده که مهم ترین و اساسی ترین مساله در کشور «امید به آینده» است و هشدار داده که اگر یأس و ناامیدی در جامعه ترویج شود، وجود منابع مالی به تنهایی گره‌گشا نخواهد بود.