امروز 19 آذر 1397 - ساعت 08:47
علی بیگدلی استاد دانشگاه

تعیین تکلیف با آمریکا هر چه زودتر باید صورت بگیرد

تعیین تکلیف با آمریکا هر چه زودتر باید صورت بگیرد علی بیگدلی استاد دانشگاه

 

ضرب الاجل ترامپ در صحبت های دیروز، جز تقیداتی که افزایش یافته به لحاظ ماهیت نسبت به گذشته تفاوتی نکرده است. تعیین تکلیف ترامپ برای ایران، چهار شرط حقوقی را در بر می گیرد که خلاف انتظار ما اتفاق افتاد. ترامپ مدعی است که بعد از سال 2025 ایران می تواند بدون اینکه محدودیتی داشته باشد، با افزایش سانتریفیوژها، حرکت خود را به سمت تبدیل به یک قدرت هسته ای را ادامه دهد. از نظر ترامپ برجام به این دلیل بدترین قرارداد تاریخ آمریکاست که در آن ایران فقط برای 10 سال تعهدات را نسبت به جامعه جهانی پذیرفته است.

در مقابل اروپا است که علاقمند است، با همان روند پیشین ادامه دهد. امروز نسبت به سالهای گذشته گسل های بین اروپا و ایالات متحده عمق بیشتری پیدا کرده و حتی انگلستان به عنوان نماینده آمریکا، چنان توسط افکار عمومی مردم خود تحت فشار است که ترامپ سفر خود به لندن را لغو می کند. بنابراین خطر از کف دادن بازار آمریکا برای بریتانیا وجود دارد و البته خانم ترزا می که دو مرتبه در همین مدت به واشنگتن سفر کرده، حالا مجبور است برای از دست ندادن بازار 30 میلیارد دلاری در اتحادیه اروپا با این اتحادیه همصدا شود.

سیاستمداران ما باید به این نکته توجه کنند که اگر اروپایی ها در این مساله بخصوص، مختصر دلسوزی برای ایران دارند، به دلیل زاویه با آمریکاست، و الا با توجه به حجم تجارت 900 میلیارد دلاری بین اروپا و ایالات متحده، در نهایت راه اروپا به سمت واشنگتن خواهد بود. البته باید در نظر داشت که یکی از وجوه تلاش های اروپا برای استقلال هر چه بیشتر از آمریکا است. برهمین اساس مشخص نیست که شروط ترامپ توسط اتحادیه قابل پذیرش باشد. البته رئیس جمهور آمریکا تاکید کرده، در صورت نپذیرفتن این شروط ممکن است پیش از 120 روز دست به نقض برجام بزند.

نکته بعدی هم اینکه باید پذیرفت که از درون این همه رفت و آمد و گربه رقصانی آمریکا، چیزی عاید ایران نمی شود. در واقع آمریکا با ادامه مسیر قبلی 120 روز دیگر ما را در بلاتکلیفی قرار داده و این یعنی 120 روز هیچ شرکت اتحادیه اروپا توان سرمایه گذاری در ایران را ندارد، علاوه بر این شبکه پولی آمریکا هم به همین مدت به روی کشور ما بسته است و از جمله مساله بیمه همین کشتی سانچی است که واقعا مشخص نیست چه کسی، به چه روشی، باید خسارت 60 هزار دلاری ایران را پرداخت کند. از این لحاظ به نظرم باید تکلیف این مساله را زودتر روشن کنیم و هرچه سریعتر باید در برابر وضعیت فعلی به نتیجه رسید.