امروز 24 آبان 1397 - ساعت 14:42
احمد مازنی:

روند‌کلیه انتخاب‌ها در جشنواره فیلم فجر غیر دموکراتیک است

روند‌کلیه انتخاب‌ها در جشنواره فیلم فجر غیر دموکراتیک است احمد مازنی:

رئیس کمیته فرهنگی، هنری و رسانه کمیسیون فرهنگی مجلس روند کلیه انتخاب‌ها در جشنواره فیلم فجر از انتخاب هیأت داوران تا انتخاب برگزیدگان جشنواره را غیر دموکراتیک دانست.

احمد مازنی در گفت‌وگو با خانه ملت ضمن تقدیر از برگزارکنندگان و دست اندرکاران برپایی سی و ششمین جشنواره فیلم فجر، عنوان کرد: جشنواره فیلم فجر یک نقص بزرگ دارد به این صورت که انتخاب‌ها در آن به صورت دموکراتیک صورت نمی‌گیرد و حاکمیتی و دولتی است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: چنانچه انتخاب هیأت داوران بر عهده خود سینماگران و شرکت‌کنندگان در جشنواره باشد، مشکلات و ایرادات گرفته شده به جشنواره برطرف می‌شود و هیچکس نمی‌تواند به روند انتخاب‌‎های جشنواره فیلم فجر ایرادی بگیرد. وی با بیان اینکه در حال حاضر انتخاب‌ها در هیچ یک از مراحل از انتخاب هیأت داوران گرفته تا برگزیدگان جشنواره دموکراتیک نیست، افزود: طبیعی است که در چنین شرایطی که داوران جشنواره از سوی دبیر جشنواره که نماینده دولت است، برگزیده شود، سایه سنگین سیاست نیز بر جشنواره احساس شود.

مازنی پیشنهاد کرد که برای سال آینده انتخاب هیأت داوران از حالت انتصابی به حالت انتخابی تغییر کند تا سینماگران در خانه سینما یا شرکت‌کنندگان در جشنواره فجر به اقتضای شرایط هر ساله بتوانند هیأت داوران را انتخاب کنند. وی یادآور شد: در این صورت گله و شکوه هنرمندان به حداقل می‌رسد و چنانچه گلایه‌ای هم وجود داشته باشد این انتقادها به دلیل اینکه هیأت داوران منتخب خود سینماگران است، وارد نیست. رئیس کمیته فرهنگی، هنری و رسانه کمیسیون فرهنگی مجلس در پاسخ به این سئوال که آیا داوری‌های جشنواره امسال سیاسی بود یا خیر، گفت: نمی‌توان گفت انتخاب‌ها سیاسی بودند ولی این انتخاب‌ها توام با نارضایتی بود و خستگی بر تن برخی هنرمندان ماند در حالی که با روند ذکر شده می‌توان این آسیب‌ها را حداقلی کرد.

 

بدعتی خطرناک

در همین حال حمید فرخ نژاد شیوه تصمیم‌گیری هیات داوران جشنواره فیلم فجر را درباره فیلم «لاتاری» خارج از اصول تعریف شده دانست. حمید فرخ نژاد با انتشار متنی در اینستاگرام از دلایل انتخاب نشدن «لاتاری» از سوی هیات داوران جشنواره فیلم فجر انتقاد کرد.

این بازیگر نوشت: «از صحبت‌های چند تن از داوران محترم جشنواره فيلم فجر چنين بر مي‌آید كه عدم رضايت از مضمون فيلم ترويج خشونت اجماع كلي داوران به صرف نظر از داوری ساير رشته‌هاي فني و بازي بازيگران اين فيلم استوار گرديده، اين نگاه براي حذف يا حضور كلي يك فيلم در پروسه رقابت بعهده هيات انتخاب است نه هيات داوري، يا مثلا در صورت عدم رضايت هيات داوري از مضمون يك فيلم مي‌توان در بخش فيلمنامه يا بهترين فيلم، اثر مذكور را از گردونه رقابت حذف كرد.

برخورد داوران جشنواره با فيلم لاتاري خارج اصول تعريف شده داوري و ارزيابي آثار راه يافته به بخش مسابقه و بدعتي خطرناك براي ارزيابي ساير عوامل توليد يك فيلم است كه بايد جدا از مضمون اثر و با نگاه فني مورد ارزيابي قرار بگیرد.»