امروز 26 دی 1397 - ساعت 14:34
امیر ساعدی داریان استاد دانشگاه

شرایط ،هوشمندی ما را می طلبد!

شرایط ،هوشمندی ما را می طلبد! امیر ساعدی داریان استاد دانشگاه

 

شیطنت های اخیر رژیم صهیونیستی در منطقه چنان که کنترلی بر روی آن صورت نگیرد ، حال خاورمیانه را بدتر از آنچه اکنون است می کند. تعقیب پهبادی که مدعی بودند ایرانی است و پس از آن سقوط جنگندهF16 اسراییلی که یکی از پیشرفته ترین جنگنده های موجود نظامی است نشان میدهد ضعف این رژیم بیش از آن چیزی است که به نظر می رسد.

شرایط خاورمیانه در حالیکه ترکیه در عملیات عفرین اصطکاک بسیار با آمریکا دارد و از سوی دیگر مخالفان سوری جنگنده روسی را هدف قرار داده و خلبان آن مجبور شد قبل از اسارت خود را منفجر کند و اتفاقات اخیر میان اسراییل و سوریه بازهم عنان خود را از دست می دهد. روسیه ، ایران و ترکیه با سختی فراوان و سال ها استمرار توانسته اند با مذاکرات سوچی اندکی آرامش را به خاک سوریه بازگردانده و نیروهای داعش را از مناطق اصلی بیرون کنند.اما ظاهرا نیروهای آمریکایی و متحدان منطقه ای آن تاب آرامش به دست آمده را ندارندو در صدند تا با تهییج نیروهای کرد تحت حمایت خود از یکسو و اسراییل از سوی دیگر بازهم شرایط منطقه را به سمت بحران بکشانند.خطر بحرانی شدن منطقه آن هم در شرایطی که بازیگران حاشیه ای آن (داعش و عوامل آن) دیگر در میان نیستند خطر برخورد میان بازیگران اصلی را بیش از گذشته خواهد کرد. شاید به همین دلیل هم بود که اسراییلی‌ها پس از بمباران های انجام داده در خاک سوریه بلافاصله از طریق مسکو این پیام را منتقل کردند که خواستار تنش بیش از حد نیستند.ترکیب مواضع و چگونگی نیروهای حاضر در منطقه نشانه دهنده آن است که این خطر وجود دارد که درگیری میان قدرتهای تعیین کننده منطقه حاصل شود.چنانکه در بمباران آمریکایی ها در هفته گذشته که به بهانه حمایت از نیروهای ائتلاف تحت امرش انجام شد نیروهای ترکیه آسیب جدی دیدندکه شاید تنها در مرحله اول و یا دوم ترکیه آنرا نادیده گرفته و تنها به خشونت در روابط دیپلماتیک تعمیمم خواهد داد، در صورتیکه این روند ادامه یابد قطعا پاسخ متقابل خواهند داد. در چنین شرایطی باید حساسیت دستگاه دیپلماسی کشور بیش از گذشته باشد تا در موقع لزوم از تنش ها و حساسیت ها به موقع بکاهد یا در انتقال سریع و درست پیام و واکنش های احتمالی نظامی دقیق باشد.

اگرچه تا کنون نیز چنین بوده اما بنظر میرسد اوضاع منطقه با خروج نیروهای حاشیه ای و ورود بازیگران اصلی به صحنه تا اندازه ای به حساسیت ماجرا افزوده است که ما نیز حساس تر و دقیق تر از گذشته باشیم.بی تردید برخی از کشورهای جنوبی بدشان نمی آید که بدون آنکه خود درگیر شوند ایران را در حالیکه مشغول بازسازی خود است مجددا به حاشیه بکشانند و یا با دیگران سرشاخ کنند و خود نظاره گر باشند. بنابراین شرایط هوشمندی ما را می طلبد.