امروز 30 دی 1397 - ساعت 19:31

اخبار کوتاه

هیچ مورد امنیتی در راهپیمایی ۲۲ بهمن نداشتیم

ایلنا: جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله تهران در پاسخ به این سوال که آیا در جریان راهپیمایی امسال ۲۲ بهمن موردی از اخلال در راهپیمایی گزارش شد، گفت: از لحظه‌ای که مردم وارد خیابان شدند تا به خانه بازگشتند هیچ مورد خاصی رخ نداد. سردار محمد اسماعیل کوثری با اشاره به حضور گسترده مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن گفت: دشمنان ایران اسلامی بعد از ۳۹ سال هنوز ملت ما را نشناخته‌اند و این نشان‌دهنده آن است که علیرغم مدعی بودن هیچ شناختی از مسائل و ملت‌ها ندارند. وی ادامه داد: دشمنان هر چقدر تحریک‌ها و فشارها را افزایش داده و علنی‌تر کنند و بیشتر بی ادبی کنند، ملت ایران حضور خود را در صحنه بیشتر کرده و حمایت خود را از انقلاب و نظام و ولایت نشان می‌دهند. جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله تهران افزود: حضور گسترده مردم براساس پیش‌بینی که مقام معظم رهبری داشتند، نشان داد که مردم به مراتب از سال‌های قبل در راهپیمایی ۲۲ بهمن حضور بیشتری داشتند. سردار کوثری در پاسخ به این سوال که آیا در جریان راهپیمایی امسال ۲۲ بهمن موردی برای اخلال در راهپیمایی کشف و خنثی شد؟‌ اظهار داشت: پیش‌بینی‌های لازم از سوی نیروی انتظامی صورت گرفته و بسیج هم کمک کرد. از قبل پیش‌بینی خباثت‌ها توسط افراد فریب‌خورده و دشمنان صورت گرفته بود تا کوچکترین مشکلی برای شهروندان پیش نیاید و مردم راحت در راهپیمایی حضور یابند. وی اضافه کرد: خوشبختانه این مسئله رخ داد و از لحظه‌ای که مردم وارد خیابان شدند تا به خانه بازگشتند هیچ مورد خاصی رخ نداد.

 

تدوین منشور گفت‌وگوی سیاسی از سوی وزارت کشور

ایرنا: معاون سیاسی وزارت کشور از تدوین بخشنامه ای خبرداد که استانداران سراسر کشور را ملزم به زمینه سازی برای گفتگوی سیاسی بین دولت و ملت و جریان های مختلف سیاسی و صنفی می کند. اسماعیل جبارزاده با بیان اینکه عزم دولت دوازدهم و شخص رئیس جمهوری ایجاد فضای وفاق و گفتگوی سیاسی در سطح ملی است، افزود: پیرو دستور وزیر کشور، در راستای تحقق این امر مهم جلسات متعددی با حضور صاحب نظران جهت تدوین این منشور تشکیل شده و بزودی در قالب بخشنامه ای به استانداران سراسر کشور ابلاغ خواهد شد. وی با اشاره به این که امروز بیش از هر دوره دیگر فضای سیاسی کشور نیازمند مفاهمه و گفتگو بین سلایق مختلف فکری است، بر نقش احزاب سیاسی و مجامع صنفی تاکید ورزیده و ابلاغ این منشور را مقدمه ای برای برجسته سازی نقش تحزّب در کشور و گامی به جلو در مسیر توسعه سیاسی دانست. معاون سیاسی وزیر کشور افزود: اجرایی شدن دقیق و مسئولانه این منشور توسط استانداری ها، فصل نوینی در تاریخ سیاست ورزی حزبی در تاریخ انقلاب اسلامی خواهد بود.

 

بررسی سوال از رییس جمهوری در کمیسیون اقتصادی

ایسنا: رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت که بررسی سوال از رییس‌جمهور احتمالا هفته آینده در دستور کار این کمیسیون قرار می‌گیرد. محمدرضا پورابراهیمی با بیان این مطلب، اظهار کرد: بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس، سوال از رییس‌جمهور در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفته و از زمان ارائه درخواست یعنی ظرف یک هفته نماینده ویژه رییس‌جمهور باید در کمیسیون حضور یابد و به سوالات نمایندگان پاسخ دهد. پس از آن هم جمع‌بندی سوالات و پاسخ ارائه شده به صحن علنی مجلس ارجاع می‌شود تا به رای نمایندگان گذاشته شود. پورابراهیمی با بیان اینکه ۷۶ نماینده طرح سوال از رییس‌جمهور را امضا کردند، گفت: احتمالا هفته آینده سوال از رییس‌جمهور در دستور کار کمیسیون اقتصادی قرار خواهد گرفت و البته در مورد زمان آن با دولت هماهنگی لازم انجام خواهد شد. هیات رییسه مجلس، دوشنبه گذشته سوال از رییس‌جمهور درباره موسسات‎ مالی و ‎اعتباری را با ۷۶ امضا به کمیسیون اقتصادی مجلس

ارجاع کرد.

 

غرب تعیین کننده حضور ایران در سوریه نیست

خانه ملت: عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به حضور مستشاری جمهوری اسلامی در سوریه گفت: ما به درخواست دولت سوریه در این کشور هستیم و تا زمانی که لازم باشد اینجا می مانیم. محمدجواد جمالی نوبندگانی با اشاره به تهدیدات رژیم صهیونیستی از طریق کشورهای اروپایی نسبت به ایران برای حضور در سوریه، گفت: حضور ایران در سوریه حضوری مستشاری بوده و به درخواست دولت این کشور است که مخالف هیچ قانون بین المللی نیست.