امروز 30 دی 1397 - ساعت 19:31
مخالفت شورای نگهبان با پیشنهاد رفراندوم

کدخدایی: شاید روحانی مباحث را اشتباه گرفته است

مخالفت شورای نگهبان با پیشنهاد رفراندوم کدخدایی: شاید روحانی مباحث را اشتباه گرفته است

 

طرح پیشنهاد برگزاری همه پرسی از جانب رییس جمهوری در سخنرانی راهپیمایی 22 بهمن با واکنش های مختلفی همراه شده است. از جمله سخنگوی شورای نگهبان که در این خصوص اعلام کرده است :« اصل ۵۹ مربوط به اعمال اختیارات قوه مقننه است. شاید آقای رئیس جمهور با اصلی دیگری آن را اشتباه کرده اند. البته باید بدانیم که قانون اساسی ظرفیت های متنوعی در حوزه های مختلفی دارد که ما هم نگرانیم چرا این ظرفیت ها به درستی به کار گرفته نمی‌شوند؛ مثلا چرا نباید سوال و استیضاح در رویکرد مجلس محترم وجود داشته باشد. فارغ از نتیجه، شاید سوال از مقامات اجرایی این فرصت را برای آنها بوجود آورد تا برخی دلایل کمبودها و احیانا ناکارآمدی‌ ‌ها را، بدون توجه به مسائل سیاسی توضیح دهند و مردم نیز از مشکلات موجود مطلع شوند.» عباسعلی کدخدایی در انتقاد از این پیشنهاد روحانی چنین گفته است که «رییس جمهور محترم پیشنهادی را مطرح فرمودند که به نظر می رسد کارشناسی نشده باشد چون که کاربرد اصل ۵۹ برای همه آشنایان به حقوق اساسی معلوم است و نیاز به بحث بیشتر ندارد».

البته صحبت های کدخدایی به اینجا ختم نشده و او در واکنش به بخش دیگری از سخنان روحانی گفته است که « رییس جمهوری فرمودند که از شورای نگهبان و سایر دست‌اندرکاران و نهادها می‌خواهم راه انتخابات را سهل کنند. البته با این گزاره من نیز موافق هستم اما به شرط آنکه سهم هر کدام از نهادها برای این تسهیل روشن شود و همه نهادها خود را در هر شرایطی ملتزم به اجرای آن بدانند. به خوبی در سال ۸۸ خاطرمان هست که چگونه برخی قانون را نادیده گرفتند و همه پرسی و رفراندم انتخابات را برنتابیدند و شیرینی انتخابات آن سال را به دهان همین مردم تلخ کردند. آیا در آن سال چهار صد نفر رای نداده بودند؟ بگذریم که برخی از آن افراد اکنون در دولت جناب روحانی حضور دارند.»

در همین حال نیز، محمدصادق جوادی حصار یکی از اعضای حزب اعتماد ملی در گفت و گویی با رویداد24 به این مساله اشاره دارد که هنوز شرایط برای برگزاری همه پرسی در کشور وجود ندارد چون برخی هنوز با این موضوع موافق نیستند. او با اشاره به سخنان اخیر حسن روحانی در مراسم 22بهمن ماه در خصوص لزوم برگزاری همه‌پرسی در برخی از موارد، گفت: من فکر نمی‌کنم شخص رئیس‌جمهور به تبعات و نظراتی که در خصوص اینگونه موارد مطرح می‌شود، توجهی نداشته باشد. در زمان امام خمینی (ره) در سال 68 هم، تغییرات و اصلاحاتی در قانون اساسی به وجود آمد و بعد هم به رفراندوم گذاشته شد. امروز اگر کسی بتواند در کشور راه را برای تغییرات قانونی در ابعاد مختلف بگشاید، قطعا این شخص رئیس‌جمهور است. رئیس‌جمهور است که می‌تواند به ملت و نظام پیشنهاد بدهد که برای بن‌بست‌ها و مشکلات موجود، می‌توان از چنین راه‌کارهایی استفاده کرد.

عضوحزب اعتمادملی، با اشاره به اینکه بحث همه پرسی را می‌توان در چند حوزه برگزار کرد، خاطرنشان کرد: به طور مثال در خصوص بحث حجاب، سخنانی در مورد همه‌پرسی مطرح می‌شود. من معتقد به حجاب اجباری نیستم اما معتقدم زمانی که این موضوع در قانون به آن اشاره شده است، باید از طریق قانون و راه‌حل‌های قانونی آن را حل و فصل کنیم. یا در خصوص حوزه اختیارات رئیس‌جمهور و اینکه اگر دولتی بر سر کار می‌آید نباید با موانعی جز نظارت‌های قانونی روبه رو باشد.این فعال سیاسی با تاکید بر اینکه موضوع رفراندوم یک موضوع پذیرفته شده در متن قانون اساسی است، تصریح کرد: برخی به دلیل منافعی که دارند از برگزاری رفراندوم نگران هستند و به آن انتقاد می‌کنند. برخی از منتقدین برگزاری همه‌پرسی، دغدغه و ترس این را دارند که تلاش 20-25ساله‌ای که برای رسیدن به قدرت انجام داده‌اند را از دست بدهند. طبیعی است که حال اگر برخی بخواهند برای این گروه محدودیت ایجاد کنند، دچار نگرانی و ترس خواهند شد.