امروز 27 آبان 1397 - ساعت 03:49
محمد شریعتمداری :

آماده پذیرفتن سرمایه گذاران خارجی هستیم

محمد شریعتمداری : آماده پذیرفتن سرمایه گذاران خارجی هستیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ما آماده پذیرفتن سرمایه گذاران خارجی با سهم بیش از ۵۰ درصد هستیم و از آنها حمایت می کنیم. به گزارش ایسنا، محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست خبری اخیرش با خبرنگاران، اظهار کرد: ما دستاوردهای مختلفی در حوزه های گوناگون دانش و زیربنایی نظیر راه‌ها و سایر پیشرفت ها داشتیم. به عنوان مثال می‌توانیم به چند فقره آن اشاره کنیم در حوزه فولاد، ما یک معدن سنگ آهن داشتیم در منطقه مرکزی کشور و یک مجموعه ذوب آهن اصفهان امروز ظرفیت فولاد به ‌۳۳ میلیون تن رسیده است.

وی با اشاره به جذب سرمایه در پسابرجام تشریح کرد: در جذب سرمایه گذاری خارجی هم در پسا برجام قدم های خوبی برداشته شده است. ۲۲۴ طرح سرمایه گذاری شده است ۲ میلیارد دلار آن در صنعت خودرو سازی کشور در پسا برجام جذب شده است. این نشان می‌دهد مسیر درست است. وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه افزود: در حوزه معدنی هم قدم های خوبی برداشته شده است. بالغ بر ۱.۵ میلیارد تن ظرفیت تولید سنگ آهن در کشور شناسایی شده و ۲ میلیارد تن ظرفیت دیگر هم در اعماق زمین پی‌جویی شده است، این چیزی در حدود کل ذخایر سنگ آهن کشور تا کنون است حدود 70 هزار و 160 خودرو پیش از انقلاب به صورت مونتاژ تولید میشد امروز برنامه ۱.۵ میلیون دستگاه را داده ایم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص افزایش تولید خودروهای برقی تصریح کرد: رقابت پذیری خودرو های جدید برقی روند رو به رشدی داشته است. تا سال ۲۰۳۰ گفته اند پیش بینی می‌شود برخی خودرو سازان ۱۰ تا ۱۵ درصد به سمت خودروی برقی بروند. این از طرفی تهدید و از طرفی فرصت است.

وی گفت: ما پژوهش‌گران خوبی داریم و این صنعت هنوز چندان در جهان پا نگرفته است. اگر ما قدم به این عرضه بگذاریم با فاصله کمی که با این صنعت داریم می‌توانیم جایگاهی را به خود اختصاص دهیم. خودرو سازی در جهان دچار تحولاتی شده است. ۲۵ درصد مصرف فولاد دنیا خودرو‌سازان هستند.

شریعتمداری گفت: امروز استارت آپ ها از طریق شرکت‌های جدید که جوانان ما توانایی هایشان را به رخ ما می‌کشند خریدار به فروشنده وصل شده است. اینها با نامه‌های الکترونیکی ترتیب داده اند و نیاز به خودرو های سنگین کم می‌شود. تحولاتی در ایران و جهان رخ داده است. در جهان تسلا از نظام دانش بنیان استفاده کرده و به زودی خودرو سازی را متحول می‌کند. اگر صنعت خودرو سازی ما به این موضوعات فکر کند تحول مهمی رخ خواهد داد.