امروز 19 آذر 1397 - ساعت 08:37
کنفرانس بازسازی با بیم و امیدهای حضور خارجیان در آینده‌ بغداد برگزار شد

دوئل ایرانی- آمریکایی در عراق

کنفرانس بازسازی با بیم و امیدهای حضور خارجیان در آینده‌ بغداد برگزار شد دوئل ایرانی- آمریکایی در عراق

: عراق بیش از پانزده سال است که روی خوش ندیده است. پس از سرنگونی حکومت صدام حسین و حمله آمریکایی ها به این کشور، ده سال طول کشید تا نیروهای ارتش آمریکا از این کشور خارج شوند و حکومت قانونی و مستقل در این کشور ایجاد شود. اما این پایان کار نبود. از راه رسیدن گروه تروریستی داعش و اشغال بخشی از خاک عراق، این کشور را با مشکلات بیشتری روبرو کرد. حالا عراق پس از کمکهای کشورهای همسایه و گروه‌های ائتلافی و بیرون راندن داعشی ها از این کشور، برنامه ریزی ها برای بازسازی آغاز کرده است. نمایندگان 70 کشور جهان به علاوه بانک جهانی در کویت گرد هم آمدند تا راه های کمک به بازسازی عراق در شهرهایی که در جنگ علیه داعش ویران شدند را بررسی کنند.

در این کنفرانس سه روزه در پایتخت کویت، نمایندگان کشورهای کمک کننده، سازمان های غیر دولتی و شرکت‌ها دور هم آمدند. آنتونیو گوتریش دبیر کل سازمان ملل متحد و رکس تیلرسون، وزیر خارجه ایالات متحده امریکا در این اجلاس حضور داشتند و محمدجواد ظریف هم در روز پایانی این اجلاس شرکت می‌کند. اتحادیه اروپا و بانک جهانی از جمله برگزار کنندگان این کنفرانس بودند. در روز اول این کنفرانس سازمان های بین‌المللی بحث کردند. روز دوم به نقش بخش خصوصی در بازسازی کشور اختصاص داده شد. بیش از ۲۰۰۰ نماینده شرکت‌ها و تاجران در این کنفرانس شرکت داشتند و در روز سوم،قرار است اعلامیه‌های کشورهای کمک کننده منتشر شود.

روزنامه العرب،چاپ لندن، در گزارشی نوشت: بغداد هیاتی عالی رتبه متشکل از حیدر العبادی، نخست وزیر را به همراه یکصد مسئول عراقی با رتبه های گوناگون به کویت فرستاده است که شامل وزرا، استاندارها، هیات های تجاری و شرکت‌های دولتی و خصوصی و همچنین نمایندگان سازمان‌های جامعه مدنی می‌شود. عراق توجه ویژه ای به این نشست دارد، نشستی که در آن رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا حضور دارد و شیخ صباح احمد الجابر الصباح، امیر کویت شخصا آن را برگزار می کند.

از آن جا که فساد در دستگاه های دولتی عراق بالاست بسیاری از کشورها بیم آن دارند که پول هایی که برای بازسازی عراق می پردازند از جیب مسئولان عالی رتبه عراقی سر در آورد. منابع دیپلماتیک در بغداد به العرب گزارش دادند که «دولت عبادی پیام هایی از بعضی کشورهای بزرگ دریافت کرده که تاکید کرده اند که مخالف پرداخت هر گونه پول نقد به هر طرفی از دولت عراق در جریان برگزاری کنفرانس کویت هستند.»

خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات آمریکایی که نامی از آنها به میان نیاورده گزارش داده است که دولت آمریکا در کنفرانس کویت پول نقد به بغداد برای بازسازی عراق پرداخت نخواهد کرد، اما به جای آن تلاش خواهد کرد که شرکت های چند ملیتی را ترغیب کند که در زیربناهای مناطق ویران شده از جنگ سرمایه گذاری کنند، مشروط بر این که این پول ها به صندوقی مشترک زیر نظر سازمان ملل برای انجام پروژه ها پرداخت شود.

 

تیلرسون: داعش همچنان یک خطر در منطقه است

اما رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس کمک به بازسازی عراق مدعی شد که پایان عملیات ضد داعش به معنای شکست کامل این گروه نیست و این تروریستها همچنان خطری برای منطقه خاورمیانه هستند. به گزارش رویترز، تیلرسون افزود: داعش همچنان خطری در منطقه است. باید از برقراری ثبات در عراق حمایت کرد. وی گفت: واشنگتن تصمیم دارد کمک های بیشتری به ارزش 200 میلیون دلار برای برقرار شدن ثبات در مناطق آزاد شده در سوریه، اختصاص‌دهد.

در همین راستا، دبیر کل ناتو از پیشنهاد آمریکا مبنی بر حضور پررنگ این سازمان در عراق استقبال کرد. «ینتس استولتنبرگ» دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) افزود: انتظار دارم که وزرای دفاع در زمینه مدرنیزه کردن ساختار ماموریت ناتو تصمیم‌گیری کنند و به ماموریت مشترک برای منطقه آتلانتیک روی بیاورند و به طور ویژه به حمایت از آمریکا، اروپا و ارتباطات دریایی توجه داشته باشند.

 

تشریح اهداف سفر ظریف به کویت

سفیر ایران در کویت با اشاره به سفر وزیرامورخارجه کشورمان به این کشور عربی در راس یک هیات برای شرکت در اجلاس بازسازی عراق اظهار کرد: این اجلاس امروز در سطح وزیران امور خارجه برگزار می‌شود. علیرضا عنایتی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه وزیرامورخارجه کشورمان در جریان سفر به کویت با همتای کویتی خود نیز دیدار و رایزنی می‌کند و دیدارهای جانبی دیگری در جریان این سفر خواهد داشت، گفت: در این اجلاس کشورهای مختلف از جمله ایران دیدگاه‌های خود را نسبت به بازسازی عراق و روند آن مطرح می کنند. ایران نیز به عنوان یک همسایه و دوست نزدیک عراق همواره در روند بازسازی عراق و همچنین مبارزه این کشور با گروه های تروریستی حضوری فعال و موثر داشته است و همچنان در تلاش است که این حضور را در قالب کمک به بازسازی عراق ادامه دهد چراکه معتقد است یک عراق آباد و مستقر می‌تواند نقش موثرتری در معادلات منطقه‌ای ایفا کند.

عنایتی ادامه داد: در جریان دیدار وزیرخارجه کشورمان با خالد الصباح، همتای کویتی‌اش در این سفر، دو طرف در خصوص مناسبات دو جانبه دیدگاه‌های دو کشور در زمینه مسائل منطقه و تلاش جهت گسترش روابط در عرصه‌های اقتصادی و سیاسی رایزنی می کنند. این دیپلمات خاطرنشان کرد: کویت در حال حاضر عضو غیردائم شورای امنیت سازمان ملل است و این امر لزوم رایزنی بین دو کشور را بیش از هر زمان دیگر ایجاب می‌کند.

عنایتی با تاکید بر اینکه ایران و کویت روابط خوبی با یکدیگر دارند گرچه در برخی از مقاطع این روابط افت و خیزهایی داشته است، ادامه داد: امیدواریم با سفر ظریف به کویت روابط دو کشور وارد مرحله جدیدی شود و دو طرف بتوانند مناسبات دو جانبه و همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی خود را توسعه دهند.