امروز 19 آذر 1397 - ساعت 08:54
سید افقهی:

فضای مناسبی برای حضور ایران در کنفرانس بازسازی عراق فراهم نکردند

سید افقهی: فضای مناسبی برای حضور ایران در کنفرانس بازسازی عراق فراهم نکردند

سید هادی سیدافقهی کارشناس مسائل خاورمیانه درباره کنفرانس بازسازی عراق می گوید: نمی توان به چنین نشستی خوش بین بود. او هم چنین در خصوص نگاه عراق به ایران در بازسازی معتقد است که نخست وزیر این کشور با اینکه مخالف ایران نیست اما شرایط بیشتری را برای آمریکایی ها فراهم می کند.

 

تحلیل شما درباره کنفرانس بازسازی عراق و نتایج آن چیست؟

نمی توان خیلی به این خوش بین بود. چنین کنفرانسی با فضای غربی و آمریکایی در کشوری صد در صد وابسته به آمریکا برگزار می شود. در کویت 5-6 پایگاه نظامی آمریکا وجود دارد. همچنین شرکتهایی که در این کنفرانس هستند همه سرمایه‌گذاران غربی اند و البته فضای مناسبی هم برای حضور ایران فراهم نکردند. بحث اینکه شرکتهای ایرانی به این کنفرانس دعوت نشده و یا در آن حضور نیافتند هم بسیار مهم است چرا که عراق به هرحال چه در بعد نظامی و چه در بعد استراتژیک و دفاعی مدیون ایران است.

عراق رغبتی به حضور ایران نداشت؟

عنوان این کنفرانس، کنفرانس بازسازی عراق است، پس یک طرف این ماجرا خود عراق است. ما انتظار داشتیم مسئولان عراقی، ایران را با احترام و از موضع بالا دعوت کنند تا با حضور ایران یکه تازی آمریکا در این کنفرانس کم تر شود. مردم ایران در تمام این سالها پا به پای عراقی ها در مبارزه با تروریسم و داعشی ها و برقراری ثبات در این کشور جنگیدند و تلاش کردند اما مسئولان عراقی در این مرحله بازسازی توجه کافی به ایران نداشتند.

نمی توان گفت که عراق رغبتی به حضور ایران ندارد اما حیدرالعبادی روی آمریکایی بیشتر حساب باز می کند برخلاف مالکی نخست وزیر قبلی عراق که آمریکایی ها را مجبور به خروج از کشورش کرد، العبادی تمایل به همکاری با آنها دارد. البته العبادی خواهان این است که ایران هم در این جریان حضور داشته باشد اما آنقدر که به آمریکایی ها مجال می دهد به ایران نمی‌دهد. به هرحال مخالف ایران هم نیست. افراد زیادی در پارلمان عراق و کابینه این کشور مخالف حضور ایران هستند اما العبادی بایستی با عقلانیت و برقراری توازن، موقعیت ها را در نظر بگیرد و براساس شرایط وضعیت مناسبی را برای ایران فراهم کند.

شرایط ایران برای حضور در بازسازی عراق چگونه است؟

در مرحله بازسازی ایران رودررویی سخت تری با آمریکایی‌ها و سرمایه گذارانشان دارد. عراقی ها با چه شجاعتی از شرکتهای ایرانی دعوت کنند که سهم عمده بازسازی را داشته باشند، درحالی که عراقی ها در مباحث راه آهن، گاز و تاسیسات عمرانی چشم به آمریکایی ها و اروپایی‌ها دوخته اند. آمریکایی ها به دنبال این هستند که حضور نظامی خود را در عراق افزایش دهند. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هم در رقابتهای انتخاباتی خود از اوباما به دلیل خارج کردن نظامیان از عراق انتقاد کرده بود. اکنون هم به بهانه مبارزه با داعش پایگاههای نظامی خود بیشتر خواهند کرد. مایک پنس هم گفته در عراق هستیم. آمریکا به دنبال کنترل فضای عراق و خصوصا حضور در مرزهای غربی این کشور با سوریه است تا شرایط را به نفع خود تغییر دهد و وضعیت دو کشور را از این طریق مدیریت کند. همچنین آمریکا به دنبال سهم بیشتری از نفت عراق است به همین دلیل کمپانی‌های خود را با تمام قوا وارد فرایند بازسازی عراق کرده است.

به همین دلیل ایران برای اینکه از این بازی عقب نماند، باید دیپلماسی فعالتری داشته باشد. نمایندگان شرکتها، وزارتخانه ها به بغداد سفر کنند و زمینه همکاری و مشارکت را فراهم کنند. در غیر این صورت بهره ای از فرایند بازسازی عراق نخواهیم داشت.