امروز 27 آبان 1397 - ساعت 03:51
یادداشت

جنگ آینده اولین و آخرین آزمون رژیم اسراییل خواهد بود

جنگ آینده اولین و آخرین آزمون رژیم اسراییل خواهد بود یادداشت

 

عبدالباری عطوان تحلیلگر برجسته مسائل عرب نوشت: سرنگونی جنگنده - بمب افکن اف 16 رژیم صهیونیستی توسط ارتش سوریه معادلات قدرت و بازدارندگی نظامی و برتری هوایی اسرائیل را تغییر داده و جنگ آینده اولین و آخرین آزمون این رژیم خواهد بود.

این نویسنده مشهور عرب در تحلیل خود در رای الیوم نوشت: عناوین این روزهای اغلب روزنامه ها و نشریات خبری در اسرائیل (سرزمین های اشغالی) تاکید بر احتمال رویارویی این رژیم با ایران است، با این توجیه که اسرائیل حضور پایگاه های ایرانی را در مرزهای فلسطین اشغالی نخواهد پذیرفت و در همین راستا «یواف گالانت» وزیر مسکن رژیم صهیونیستی نیز خواستار برهم زدن مثلث ایران، سوریه و حزب‌الله شده است.

او افزود: این عناوین بیشتر از آنکه نشان دهنده قدرت رژیم اسرائیل باشد، نشان از این دارد که نگرانی‌ها و ترس های این رژیم وارد مرحله هیستیرک شده و دلیل آن نیز نفوذ پهپاد (از سوریه) به سرزمین‌های اشغالی و همچنین ساقط شدن جنگنده - ‌بمب افکنی است که در نوع خود پیشرفته ترین جت در زرادخانه نظامی اسرائیل است که توسط سامانه پدافندی قدیمی سوریه که عمر آنها پایان یافته، سرنگون شد.

این تحلیلگر اشاره کرد: ساقط شدن جنگنده- بمب افکن اف 16 اسرائیل به عنوان نسخه اصلاح شده، پیشرفته و با تکنولوژی و عملیاتی آن، نقطه تحول نظامی بزرگی بود که یادآور سرنگونی هواپیمای جاسوسی آمریکا از نوعU2 توسط سامانه پدافندی سطح به هوای شوروی سابق از نوع S-75 در آسمان اتحاد جماهیر شوروی در می سال 1960 درست در اوج جنگ سرد بین دو قدرت شرق و غرب است؛ ساقط شدن هواپیمای جاسوسی پیشرفته آمریکایی و دستیابی به سیستم و تکنولوژی آن ضربه بزرگ دهها میلیاردی دلاری به آمریکا زد و واشنگتن مجبور شد تا هواپیماهای جاسوسی پیشرفته تر با سیستم و فناوری جدید که شوروی سابق به آن دستیابی نداشت، بسازد.

او افزود: این سومین جنگنده از نوع اف 16 است که در حریم هوایی کشورهای عربی ساقط می شود. نخستین جنگنده از این نوع متعلق به مغرب بود که در یمن توسط نیروهای انصارالله سرنگون شد، دومی به اردن تعلق داشت که به دست داعش در آسمان عراق ساقط شد و سومی نیز اف 16 ارتش رژیم اسرائیل بود که سامانه پدافندی سوریه آن را منهدم کرد.

عطوان اشاره کرد: ایران از سوریه عقب نشینی نخواهد کرد، چرا که این کشور با عنوان متجاوز وارد سوریه نشده، بلکه این امر به دعوت قانونی حکومت سوریه صورت پذیرفته و ایران در طول شش سال بحران این کشور در کنار سوریه بوده و نقش مهمی در بقای دولت مرکزی سوریه در مواجهه با توطئه‌های آمریکایی و منطقه ای بی سابقه داشته و نقش حزب‌الله لبنان نیز به عنوان بازوی مقاومت نظامی در لبنان و منطقه نیز همین گونه بوده است و درخواست وزیر اسرائیلی برای درهم شکستن این مثلث سوری، ایرانی و حزب الله تنها نشان از سیاست سطحی و وقاحت رژیم اسراییل دارد.

عطوان نوشت: طبق تحلیل ها و ادعاها و تهدیدات رژیم اسرائیل، احتمال جنگ بین ایران و اسرائیل(رژیم صهیونیستی) اکنون به مساله وقت تبدیل شده، اما باید دو احتمال را در خصوص جنگ احتمالی میان آنها در نظر داشت: نخست اینکه اسرائیل جنگنده - بمب افکن های خود را به سمت ایران بفرستد و زیرساخت ها و نیروگاههای هسته‌ای، زیرساخت های اقتصادی و نظامی این کشور را مورد حمله قرار دهد. دوم اینکه، جنگ نیابتی آنها در سوریه و لبنان صورت گیرد.

احتمال گزینه اول بسیار ضعیف است به این دلیل که ایران از سرزمین های اشغالی فاصله زیادی دارد؛ اگر مقامات اسرائیلی امید ساده ای به موفقیت حمله به ایران داشتند در طول هشت سال گذشته بدون تردید آن را عملی می کردند، اما احتمال گزینه دوم بیشتر است و مخاطرات زیادی نیز به همراه دارد.

او ادامه داد: نخستین مخاطره، حضور سیاسی و نظامی قوی روسیه در سوریه است و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور اجازه نابودی دستاوردهای راهبردی خود در سوریه توسط اسرائیل را نمی دهد و مخاطره دوم اینکه صدها هزار موشک (ایران و حزب‌الله) می توانند عمق سرزمین های اشغالی و شهرهای اصلی آن را هدف حمله قرار دهند، همانطور که پهپاد 350 دلاری مرزهای سرزمین های اشغالی را در نوردید و باعث بسته شدن فرودگاه بن گوریون برای ساعات طولانی شد. ممکن است اسرائیل زرادخانه نظامی قوی داشته باشد، اما نمی تواند ایران را که 50‌برابر اسرائیل است نابود کند.