امروز 27 آبان 1397 - ساعت 03:51

اخبار روز

وزیر خارجه قزاقستان:

وزرای خارجه روسیه، ایران و ترکیه در آستانه دیدار می‌کنند

وزیر خارجه قزاقستان گفت که وزرای خارجه ترکیه، روسیه و ایران ماه آینده میلادی در پایتخت این کشور درباره سوریه دیدار و گفت‌وگو می‌کنند.

به گزارش رویترز، «خیرت عبدالرحمانف» وزیر امورخارجه قزاقستان گفت که وزرای خارجه روسیه، ایران و ترکیه در نظر دارند ماه آینده میلادی اوضاع سوریه را در آستانه پایتخت قزاقستان بررسی کنند. عبدالرحمانف در گفت‌وگو با خبرنگاران در این باره گفت: طرف‌ها همچنان در حال بررسی زمان و مکان دقیق برگزاری این نشست هستند اما یکی از گزینه‌ها آستانه، پایتخت قزاقستان است. به گفته عبدالرحمانف، آستانه همچنین میزبان دور جدیدی از این گفت‌وگوها میان سه کشور روسیه، ترکیه و ایران در سطوح پایین‌تر خواهد بود. دور اخیر مذاکرات آستانه، دهه آخر دسامبر گذشته برگزار شد و بعد از این نشست، گام‌های دیگری در چارچوب صلح در سوریه، از جمله مذاکرات سوری- سوری در وین و کنگره گفت‌وگوهای ملی سوریه در سوچی، برداشته شد.

 

وزیر دفاع انگلیس:

چالش‌ها از سوی ایران، روسیه و چین افزایش یافته است

وزیر دفاع انگلیس مدعی شد: شاهد افزایش چالش‌ها از سوی ایران، روسیه و چین هستیم.

به گزارش گاردین، گاوین ویلیامسون، وزیر دفاع انگلیس در گفت‌وگو با یک نشریه استرالیایی گفت که یک ناو جنگی بریتانیایی قرار است ماه آینده میلادی از استرالیا به سمت دریای چین جنوبی حرکت کند تا از حقوق آزادی دریانوردی بهره‌مند شویم.

وی در ادامه اظهارات خود مدعی شد: ما باید اطمینان حاصل کنیم که با هر نیت خصمانه‌ای مقابله می‌شود و ما شاهد افزایش چالش‌ها نه تنها از سوی چین بلکه از سوی روسیه و ایران هستیم. ما باید به طور کامل اطمینان یابیم که از اقدامات امنیتی‌مان و زیربنای ملی‌مان محافظت می‌شود.

 

دستور تازه ولیعهد سعودی درباره ارتباط باران با فساد

محمد بن سلمان ولیعهد سعودی از مفتی‌های درباری خواست تا در هنگام اقامه نماز باران ارتباط میان کاهش نزولات آسمانی با افزایش گناهان در عربستان را مردود و غیرقابل قبول دانسته و تکذیب کنند.

در حالی که بسیاری از مفتی های عربستان خشکسالی شدید در این کشور را در اثر گناهان موجود در عربستان می دانند، اما ولیعهد سعودی تاکید دارد که نباید خشکسالی را به گناهان موجود در جامعه این کشور ربط داد، موضوعی که به اختلاف در عربستان تبدیل شده است.به گزارش پایگاه اینترنتی وطن، بن سلمان از مفتی‌های وابسته به رژیم آل سعود خواست تا عدم نزول باران را به حکمت و تدبیر خداوند در جهان هستی مرتبط بدانند و این موضوع را یک امر غیبی که فقط خدا از آن آگاه است، بدانند. ولیعهد سعودی از مفتی های مسئول اقامه نماز باران خواست تا عدم نزول باران را به افزایش گناهان در عربستان و خشم خداوند از این امر پیوند نزنند. این در حالی است که به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان واس ، شهرها و شهرک های سعودی روز دوشنبه شاهد اقامه نماز باران بود و خطبه های نماز باران حول محور دوری گزیدن از گناهان تمرکز یافت و اینکه تحولات روی داده در میان ملت ها نتیجه قطعی کردار آنها است. در همین راستا شیخ فیصل غزاوی امام جمعه و جماعت و خطیب مسجد الحرام در مکه مکرمه از گناهان و نافرمانی و عصیان و گردنکشی به عنوان عامل هلاکت ملت ها نام برد.

 

اردوغان:

حمایت مالی آمریکا از کردها

بر تصمیمات ما تاثیرگذار است

رئیس‌جمهوری ترکیه گفت که تصمیم آمریکا در حمایت مالی از کردهای سوریه بر تصمیم‌های آنکارا تاثیرگذار است.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه گفت که تصمیم آمریکا در ارائه کمک مالی به کردهای مسلح سوریه بر تصمیم‌های آنکارا تاثیرگذار خواهد بود.وی با انتقاد از بودجه پیشنهادی آمریکا برای نیروهای کرد سوری، گفت: از مردم آمریکا می‌خواهم نسبت به پول‌هایی که از بودجه‌شان صرف می‌شود، هوشیار باشند. اردوغان در ادامه گفت: بسیار روشن است که کسانی که می‌گویند اگر به ما ضربه بزنید، پاسخ سختی به شما می‌دهیم، هیچ‌گاه سیلی‌های عثمانی را تجربه نکرده‌اند. رئیس‌جمهوری ترکیه افزود: اینکه بگوییم ناتو با آمریکا برابر است، اشتباه است و همه کشورها برای آمریکا در موضع برابر قرار دارند. وی در ادامه از آمریکا خواست تا به تعهداتش در برابر ناتو پایبند باقی بماند.