امروز 19 آذر 1397 - ساعت 08:39
احمد شیرزاد استاد دانشگاه

حادثه ای که باید دوباره دید

حادثه ای که باید دوباره دید احمد شیرزاد استاد دانشگاه

هفته جاری شاهد یک اتفاق تلخ و غم انگیز در خیابان پاسداران تهران بودیم. اعتراضات و تجمعاتی که می توانست با اعلام نظر و در خواست و نهایت بیان اعتراض باشد، با صحنه های خشونت بار و رعب‌آور همراه بود که باور آن چیزی فراتر از انتظارات عمومی بود؛ اتفاقاتی که اکنون انتظار می رود به صورت جدی و گسترده مورد بررسی و تحقیق جمیع صاحب‌نظران و کارشناسان قرار بگیرد و راه حل و راهکارهای مناسب برای جلوگیری از تکرار این اتفاقات و البته رفع دلایل و عوامل رخداد این اتفاقات صورت بگیرد.

واقعیت آن است که کشور ما دارای یک همبستگی و یکپارچگی مذهبی بوده و این مساله را کمابیش در بحث قومیت ها نیز می توان با اغماض به کار برد؛ اگرچه که در همین یکپارچگی ما شاهد حضور اقلیت‌های قومی و مذهبی در کشور هستیم و در کنار آن نیز نباید فراموش کرد که این اقلیت ها را می توان در جزییات به صورت متفاوت تری نیز دنبال کرد. اما مساله اصلی از آنجایی آغاز می شود که ما هنوز در توضیح و طرح موضوعات در این زمینه همچنان با ابهاماتی مواجه هستیم که همین ابهام در مساله اخیر نیز ملموس بود که برخی رسانه ها در توضیح اتفاقات از دراویش نام بردند و برخی دیگر این موضوع را با عناوینی دیگر یاد کردند. همین مساله باعث یک سردرگمی در جامعه می شود تا مردم و فعالان سیاسی و کارشناسان و صاحب نظران علوم اجتماعی نتوانند قضاوت صریحی درباره حادثه داشته باشند و همین مساله باعث می شود که حل و رفع کردن موضوع به کندی پیش برود.

نکته دیگر آنکه خشونت در هر عرصه ای و به هر بهانه و با هر منطقی محکوم است. اینکه اتوبوسی یا یک خودروی سواری در حادثه اخیر به سمت ماموران نیروی انتظامی حرکت کرده و آنان را زیر گرفته است یک اتفاق خشونت بار و غیرقابل توجیه است. ما باید به هر طریقی جلوی این اتفاقات دلخراش را در جامعه بگیریم و اجازه ندهیم که این رفتارهای جنون آمیز و خشونت بار آغشته به تعصبات کورکورانه در جامعه توسعه و گسترش پیدا کند.

سومین نکته مهم آن است که نباید به مساله صرفا به عنوان یک حادثه امنیتی و سیاسی نگاه کرد و در تجزیه و تحلیل این اتفاق از کارشناسان و فعالان سیاسی و امنیتی دعوت به عمل آورد. چراکه این مساله دامنه های گسترده ای داشته و عوامل مختلف اجتماعی و فرهنگی و اخلاقی را نیز شامل می شود. باید از همه مسئولان، کارشناسان و صاحب نظران دانشگاهی، جامعه شناسان، روانشناسان، سیاسیون و البته حوزه های علمیه کمک گرفت تا در نهایت یک راهکار جامع برای حل این اتفاقات در نظر گرفته شود.