امروز 19 آذر 1397 - ساعت 08:41
علی خرم کارشناس روابط بین الملل

تلاش بی حاصل

تلاش بی حاصل علی خرم کارشناس روابط بین الملل

همچنان حاشیه ها درباره حمله هوایی ایالات متحده به سوریه ادامه دارد. در این میان نیز گفت و گوهای مهمی نیز بین ایران و سران برخی کشورهای اروپایی انجام گرفته است که موضع گیری طرفین را نسبت به این مساله نشان داد و تصور بر آن بوده که همچنان کشورهای منطقه سعی می کنند بدون دخالت مستقیم به این ماجرا یک راهکار جدی برای برون رفت این ماجرا و در نهایت بازگشت ثبات به منطقه فراهم کنند. البته طرف غربی نیز بر این مساله ادعا دارد، هرچند که آمریکا و متحدانش در حمله هوایی به سوریه مرتکب یک کار خلاف و کاملا غیرقانونی شدند و می بایست نسبت به عملشان پاسخگو باشند. چراکه اگر آنان واقعا به دنبال یک راه حل قانونی ولو با راهکار نظامی در خصوص ماجرای سوریه در دوران پس از داعش بودند، می بایست این مساله را به صورت رسمی در سازمان ملل مطرح کرده و با تکیه بر اکثریت آرای اخذ شده عمل می کردند.

همین طور اگر ادعای آنان درباره استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه صحت داشت، آنان باید منتظر بررسی و واکاوی بازرسان بین المللی از مناطق مورد ادعا در سوریه مانده و سپس بعد از تایید ماجرا از مجاری قانونی وارد عمل می شدند ولی واقعیت آن است که دولت ترامپ و همپیمانان بین المللی نه از راهکار ابتدایی و نه راهکار ثانویه تبعیت کردند.در این میان تصور و برداشتی که از رفتار ایالات متحده مطرح شده است، اشاره به آن دارد که آنان بعد از خروج نیروهای داعش و پایدار ماندن دولت اسد به مدد حمایت کشورهای منطقه برای خروج نیروهای تروریستی از خاک سوریه، اکنون آمریکا و همپیمانانش را مجاب بر آن کرده تا برای امتیازگیری مجدد از منطقه وارد عمل شود. در واقع آنان تلاش می کنند تا جایی برای خودشان در خاک سوریه باز کنند.

در اثبات این ادعا نیز همان بس که ترامپ در وهله خواستار مذاکره و گفت و گو درباره سرنوشت سوریه با روس ها و ایرانی ها شده و این نشان می دهد که او به هر شکلی تلاش دارد تا جای نیروهای آمریکایی را در سوریه باز کند که به زعم او حمله هوایی به سوریه می‌توانست مقدمه مهمی برای این هدف باشد. البته در این میان نیز نمی توان از نقش برخی کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی چشم پوشید. ریاض در جریان حمله هوایی آمریکا به سوریه بیشترین حمایت را از واشنگتن داشت و در کنار آنان نیز اسراییلی ها تمام تمرکز خود را بر آن متمرکز کردند تا از طریقی شدت حملات آمریکا به سوریه را بیشتر و بیشتر کنند. هرچند که در نهایت با چنین خواسته ای در آمریکا موافقت نشد تا دامنه حملات به چند نقطه خاص محدود شود؛ محدودیتی که البته مشخص نیست دوباره تکرار می‌شود یا خیر چراکه بازندگان ماجرای ورود داعش به منطقه همچنان در تکاپوی آن هستند تا رویه اتفاقات را در ادامه به نفع خودشان تغییر دهند.