امروز 30 دی 1397 - ساعت 19:24
در پی حملات موشکی به سوریه انجام شد

گفت‌و‌گوی‌تلفنی ظریف ‌ و جانسون

در پی حملات موشکی به سوریه انجام شد گفت‌و‌گوی‌تلفنی ظریف ‌ و جانسون

 

بوریس جانسون وزیر امور خارجه انگلستان در تماسی تلفنی با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در خصوص مشارکت انگلستان در حمله موشکی به سوریه توضیحاتی ارائه کرد. این درحالی که پیش از این جانسون در یادداشتی حمله به سوریه را اقدامی صحیح دانسته بود.

در گفت و گوی تلفنی ظریف با جانسون، وزیر امور خارجه کشورمان ضمن محکومیت حمله خودسرانه به سوریه، مجددا بر مخالفت جمهوری اسلامی ایران با کاربرد هرگونه سلاح شیمیایی تاکید کرد و با یادآوری سابقه کاربرد سلاح شیمیایی علیه ایران توسط صدام با حمایت آمریکا، انگلیس و فرانسه از برخورد دوگانه غرب انتقاد کرد. وزیر امور خارجه اقدام به حمله قبل از ورود بازرسان سازمان منع سلاح های شیمیایی را سوال برانگیز خواند و افزود: دو حمله ای که به بهانه سلاح شیمیایی به سوریه انجام شد درست در مقاطعی بود که ارتش سوریه دست برتر را در مقابل تروریست ها داشت و آنها را در آستانه شکست قرار داده بود. همچنین ظریف به وزیر امور خارجه انگلستان یادآور شد از ابتدای مطرح شدن خلع سلاح شیمیایی سوریه اعلام کردیم که گروههای مسلح تروریستی سلاح‌های شیمیایی در اختیار دارند که به آن توجه نشد.

وزیر امور خارجه کشورمان در پایان با انتقاد از اقدام خودسرانه، غیرقانونی و یکجانبه آمریکا، انگلیس و فرانسه در تجاوز به سوریه به وزیر خارجه انگلستان یادآور شد هیچ کشوری بطور خودسرانه حق اجرای مقرارات تنبیهی علیه سایر کشورها را خارج از موازین بین المللی ندارد.وزیر امور خارجه انگلیس در دفاع از حملات به خاک سوریه گفت: حملات هوایی گرچه ممکن است به وحشیگری بیمارگونه در سوریه خاتمه ندهد اما نشان می‌دهد ما روی اصول و ارزش‌های متمدنانه ایستاده‌ایم.

این درحالی است که بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلیس پیش از این تماس در مطلبی برای دیلی تلگراف نوشت: یک دلیل بسیار ساده وجود دارد که چرا پیوستن انگلیس به نزدیکترین متحدانش در اجرای حملاتی هوایی علیه ماشین جنگی اسد اقدامی صحیح بود. این درباره آینده جمعی ماست. این درباره نوع جهانی است که می‌خواهیم فرزندانمان در آن رشد کنند. این خصوصا درباره این است که آیا جهان باید استفاده مکرر از تسلیحات شیمیایی و این درد و رنج انسانی را تاب بیاورد یا خیر. مشکل چنین سلاح‌هایی فقط این نیست که تاثیرشان شنیع است. هر که به تصاویر غوطه شرقی نگاهی بیندازد، می‌تواند درد و رنج را مشاهده کند.

جانسون همچنین از روسیه بابت دروغگویی و حفاظت از دیکتاتوری اسد انتقاد کرد. وزیر خارجه انگلیس نوشت: روسیه مکررا از رژیم اسد مقابل تحقیقات و سانسور دفاع می‌کند. روسیه همینطور دروغ‌هایش را تکرار می‌کند، درست همانطور که از زمان قتل ناکام سرگئی و یولیا اسکریپال شاهد‌هستیم.

وزیر خارجه انگلیس مدعی شد لندن و متحدانش بعد از آن حمله در دوما، هر آنچه در توان داشتند برای جلوگیری از استفاده مجدد از اینگونه تسلیحات به کار بردند. اظهارات رئیس دستگاه دیپلماسی انگلیس ۲۴ ساعت پس از آن مطرح می‌شود که حملات سه‌گانه اهدافی را در نقاط مختلف سوریه هدف گرفت. او در ادامه ادعاهایش نوشت: قتل‌عام دوما اکنون بخشی از الگوی رژیم اسد برای استفاده از تسلیحات شیمیایی است.

در حالی که هیچ نهاد مستقلی دست داشتن دولت سوریه در حمله شیمیایی سوریه را تایید نکرده است، جانسون در توجیه ادعاهایش افزود: اگر ما آنجا کاری انجام نمی‌دادیم، آن وقت دولت‌ها و مردم دیگری در سراسر جهان می‌دیدند که اسد مصون از مجازات باقی مانده و از خودشان می‌پرسیدند که خب اگر او راحت است، چرا من‌نباشم؟ او افزود: سال ۲۰۱۳ رژیم سوریه متعهد شد زرادخانه شیمیایی خودش را نابود کند و روسیه تضمین کرد بر این روند نظارت داشته باشد. اما از آن زمان، رژیم اسد و روسیه کاملا این تعهد را به مضحکه گرفته‌اند. این نوع مهمات نه تنها وحشتناک هستند، بلکه غیر قانونی هم هستند.