امروز 30 دی 1397 - ساعت 19:24
سحر زکریا در گفتگو با همبستگی: طنز در ایران اجازه شوخی با

طنز در ایران اجازه شوخی با سیاست را ندارد

طنز در ایران اجازه شوخی با سیاست را ندارد سحر زکریا در گفتگو با همبستگی: طنز در ایران اجازه شوخی با

سحر زکریا بیشتر با بازی در سریال‌های طنز شناخته شده است ولی شاید جالب باشد که ورودش به عرصه بازیگری با فیلم‌ها و نقش‌های جدی بوده است.

او با بازی در مجموعه تلویزیونی «در پناه تو» (در نقش دخترعموی رامین) وارد دنیای بازیگری شد. سپس توانایی خود را با بازی در نمایش‌ها و تله ‌تئاترهای مختلف آزمود. اما شاید از بازی در فیلم «مردی از جنس بلور» بود که دیده شد و بار دیگر به تلویزیون بازگشت و نقش‌های نه‌چندان مهمی در چند مجموعه بازی کرد.

بازی در نقش همسر رابین‌هود در مجموعه طنز «قطار ابدی» تا حدودی او را به شهرت رساند، اما شاید او با برنامه طنز «پاورچین» بود که هم استعدادهای نهفته بازی در نقش کمدی خود را بروز داد و هم توانست به محبوبیت دست یابد. او کار خود را با بازی در مجموعه‌های تلویزیونی مهران مدیری مانند پاورچین و مرد دوهزارچهره ادامه داد. همچنین در مجموعه ویدیویی قهوه تلخ بازی کرده‌ است.

در کارنامه بازیگری او بازی در 8 سریال و 10 فیلم تلویزیونی به چشم می‌خورد به بهانه پخش سریال‌های او از شبکه‌های تلویزیونی و ماهواره‌ها و مجموعه «پاورچین» از شبکه فارسی آی‌فیلم با او به گفت وگو نشستیم تا صحبت او را از دغدغه‌هایش داشته باشیم.

شما بیشتر با بازی در فیلم‌های طنز دیده و بین مردم شناخته شدید ولی در فیلم‌های جدی هم نقش‌های خوبی داشتید که دیده نشده علت آن چیست؟

اولین حضورم در تلویزیون با سریال «درپناه تو» در یک نقش جدی بود و همین طور فیلم سینمایی «مردی از جنس بلور». کارهای جدی دیگری هم داشتم ولی نمیدانم چرا و به چه علت این فیلم‌ها و سریال های خوب دیده نشدند. در کارهای طنزی مثل «پاورچین» به دلیل اینکه نود شبی بود و بیننده بیشتری داشت، دیده شدم ولی در کل نقش‌های سینمایی‌‌ام طنز نبودند و اتفاقا نقش‌های بسیار جدی هم بازی کردم. نقش‌های طنز من مربوط به کارهایی مثل «پاورچین»، «قهوه تلخ» و «شوخی کردم» است که با آقای مدیری انجام دادم و به خاطر اینکه این سریال ها در بین مردم بیشتر با استقبال مواجه شدند نقش های من هم دیده شدند در فضای طنز.

شما به عنوان بازیگر حرفه‌ای اگربخواهید حق انتخاب داشته باشید که چه نقشهایی را بیشتر بازی کنید بیشتر دوست دارید بازی شما در چه نوع نقش‌هایی شناخته و دیده شود؟

صد درصد بازی در نقش‌‌های جدی را بیشتر دوست دارم چون در آن نقش‌ها بیشتر می‌توانم از توانایی‌های بازیگریم استفاده کنم و در یک نقش کلیشه نشوم.

اتفاقی که برای من افتاد این بود که در کار هایی بازی کردم که با استقبال خوب تماشاچیان مواجه شد و نقش‌هایم دیده شد و منجر به این شد که در ژانر طنز بمانم و متأسفانه شرایط در حرفه ما اینطور است که وقتی کار طنز انجام می‌ دهید به سختی می ‌توانید نقشی در کار های جدی بگیرید.فکر می ‌کنم این یک قانون غلط است که در کشور ما در کار بازیگری به ‌وجود آمده است.

البته به نظر من این بستگی به توانایی بازیگر هم دارد چون خلاف این موضوع هم بسیار اتفاق افتاده است؟

درست می گویید در تمام دنیا می‌بینید بازیگر کمدی، نقش‌های جدی هم بازی می‌‌کند و در یک نقش کلیشه نشده است حتی در کشور ما هم استثناهایی بوده است مثل آقای اکبر عبدی و پرویز پرستویی،علیرضا خمسه،مهتاب کرامتی و....هم نقش کمدی بازی کرده‌اند و هم نقش جدی و کلیشه هم نشده اند ولی بیشتر تجربه های آنها نقش های سینمایی بوده است که تنوع در ژانر بسیار دارد ولی تجربه من در سریال‌های 90 قسمتی بوده که هر شب پخش می‌شد از تلویزیون و ناخواه در ذهن مردم این بازی و نقش من کلیشه میشد و با پخش هر سریال پر بیننده‌ای این اتفاق ممکن است برای هر بازیگری بیافتد و شاید کارگردان‌ها هم وقتی می‌خواهند نقشی را انتخاب کنند نظرشان به سمت آن نقش‌ها می‌رود و فقط آنها را می‌بیند.

اگر بخواهید از بین نقش‌هایی که بازی کردید آنهایی را که بیشتر دوستید داشتید را انتخاب کنید کدام نقش ها را انتخاب می‌کردید؟

سوال سختی پرسیدید چون من همه نقش‌هایی را که بازی کرده‌ام را دوست دارم و خاطرات خوبی با آنها دارم ولی اگر بخواهم انتخابی داشته باشم بین آنها بازی در «پاورچین» و «قهوه‌ تلخ» را بیشتر دوست داشتم.

چه نقش یا نقشهایی را دوست داشتید بازی کنید ولی تاکنون نتوانستید بازی کنید؟

جواب این سؤال مربوط به زمانی می‌شود که سن کمتری داشتم. حالا بعد از گذشت این سال‌ها متأسفانه فکرکردن به این مسئله که بازی در چه نقشی را بیشتر دوست دارم، خیلی برایم اهمیت ندارد. چون با توجه به اتفاقاتی که برایم افتاده تمام شور و اشتیاقم برای بازیگری از بین رفته است.

امکان دارد بیشتر توضیح دهید منظورتان چه نوع اتفاق‌هایی بوده است؟

مقصودم اتفاقاتی است که به ‌دلیل شرایط اقتصادی در تمامی قشرها افتاده و در کار ما هم وجود دارد. تهیه‌ کننده‌ها به دلیل بودجه کمی که در اختیار دارند، برای اینکه پروژه با کمترین هزینه بسته شود، مجبورند سراغ بازیگرانی بروند که نمی ‌توان به این اشخاص بازیگر گفت.

منظور شما چه نوع بازیگرانی است بازیگران گم نام یا کسانی که تازه وارد عرصه بازیگری شده اند یا کسان دیگر؟

منظورم کسانی هستند که در پروژه هایی بازی می‌ کنند با دستمزد کم که عمر بازیگری کوتاهی هم دارند و بعد از مدتی کنار می‌روند، اغلب یک یا دو سال کار می ‌کنند و بعد از آن دیگر نیستند خروجی این مسئله سریال ‌هایی‌ است که ساخته می ‌شوند ولی دیده نمی ‌شوند. همین روند موجب کم ‌شدن مخاطبان تلویزیون شده است

در حال حاظر در سریال های تلویزیونی هم کمتر بازی می کنید دلیل کم کاریتان چیست؟

عدم حضور من در کارهای تلویزیونی به دلایلی است که گفتم ولی برخی از سازندگان به غلط گمان می کنند می‌‌توانند هر آنچه ساخته‌‌اند به مخاطب تحمیل کنند مثلاً در آخرین کاری که با آقای مدیری انجام دادم، سریال «درحاشیه»، درخصوص موضوع این سریال سخت‌گیری ‌هایی شد.

همان‌طور که می‌دانید در همه‌جای دنیا با همه قشرها و مشاغل شوخی می‌شود؛ حتی با سیاست شوخی می کنند. ولی متأسفانه ما در کارهای طنز اجازه چنین کاری را نداریم. در مورد هر قشری کار طنز می‌ سازیم، حتماً با برخوردهایی مواجه می‌شویم. در این سریال با پزشکان شوخی شده بود که باعث اعتراض این قشر شد. پزشکان می ‌گفتند که چرا با ما شوخی می ‌کنید و همین مسئله باعث تبدیل‌شدن پروژه۹۰ قسمتی به ۲۵ قسمت شد.

کار جدیدی در دست دارید که در سال 97 شاهد پخش آن باشیم؟

در حال حاضر بیکار هستم و کاری در دست ندارم ولی امیدوارم که سال ۹۷ سالی پر از روزی و سلامتی باشد. آرزو می ‌کنم که شرایط اقتصادی تمام مردم بهتر شود. و امیدوارم که کارهای خوبی ساخته شود و بتوانم به مردم بگویم که حرفی برای

گفتن دارم.