امروز 30 دی 1397 - ساعت 19:32
حزب‌الله لبنان حمله هوایی اسراییل به حومه حلب را تکذیب کرد

اخبار تایید نشده از حمله به پایگاه ایران در سوریه

اخبار تایید نشده از حمله به پایگاه ایران در سوریه حزب‌الله لبنان حمله هوایی اسراییل به حومه حلب را تکذیب کرد

درحالی که اسراییل از حمله محدود آمریکا به سوریه ناراحت و خشمگین است، رسانه های اسراییلی شایعاتی درباره حمله به پایگاه ایرانی در حومه جنوبی حلب منتشر کردند. این خبر توسط حزب الله لبنان تکذیب شد اما با این حال دو وزیر رژیم صهیونیستی درباره تحرکات بیشتر علیه ایران در سوریه هشدار دادند و ایران را تهدید کردند.

به گزارش روسیا الیوم، حزب‌الله لبنان در بیانیه‌ای که در سایت رسمی خود منتشر کرد، اعلام کرد، آنچه برخی سایت‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی به نقل از رسانه‌های اسراییلی و افراد شورشی سوری منتشر می‌کنند مبنی بر اینکه حمله‌ای اسراییلی در حومه جنوبی حلب یا جنوب سوریه رخ داده، عاری از صحت است.

بخش رسانه‌ای وابسته به حزب‌الله لبنان اخبار منتشر شده مبنی بر حمله هوایی به مواضع ارتش سوریه و نیروهای هم‌پیمان در دیر الزور و حومه آن را هم تکذیب کرد. در این راستا منابع موثق اظهار داشتند، آنچه رسانه‌های اسراییلی درباره حمله هوایی اسراییل به حومه جنوبی حلب منتشر می‌کنند، صحت ندارد.

عمار اسد، نماینده و نایب رئیس کمیسیون روابط بین‌الملل در پارلمان سوریه در تماس با اسپوتنیک، وقوع هر گونه بمباران اسراییلی در حلب را تکذیب کرد. وی گفت: هیچ حمله‌ای رخ نداده و این اخبار دروغین و اقدامی تحریک‌آمیز از جانب گروه‌های تروریستی است. سردبیر روزنامه تشرین سوریه نیز این اخبار را تکذیب کرد.

شبکه المیادین نیز اعلام کرد، انتشار این اخبار برای بالا بردن روحیه تروریست‌ها بعد از ناامیدی ناشی از شکست تجاوز سه‌گانه به سوریه صبح روز شنبه است. منابع میدانی گفتند، اتصال سیم‌های برق در جبل عزان در حومه حلب منجر به ایجاد نوری شدید شد که انتشار چنین شایعاتی را به دنبال داشت.

گفته می‌شود، جبل عزان از مهمترین پایگاه‌هایی است که نیروهای ایرانی و مبارزان شیعه که در کنار نظام اسد می‌جنگند، در آنجا مستقر هستند.

آمریکا و کشورهای انگلیس و فرانسه شنبه شب به سوریه حمله کردند که پس از این حمله روسیه از استقرار سامانه پدافند دفاعی اس 300 در سوریه خبر داد. در پی اشاره روسیه به مجهز کردن نظام سوریه به سامانه موشکی اس۳۰۰، ارتش رژیم صهیونیستی نگران عواقب حمله نظامی کشورهای غربی در سوریه شده است. در همین حال یک مقام اسراییلی به خبرگزاری رویترز فاش کرد که آمریکا 24ساعت پیش از حمله موشکی به اهداف سوری، به تل‌آویو درباره این حملات اطلاع داده بود.

در همین حال رژیم صهیونیستی همچنان از حضور نیروهای ایرانی در سوریه نگران است و اعلام کرده تا با این مسئله کنار نخواهد آمد. درهمین راستا، دوتن وزرای این رژیم درباره تحرکات بیشتر ایران در سوریه هشدار دادند. گلعاد آردان،‌ وزیر جبهه داخلی رژیم صهیونیستی و عضو کابینه امنیتی این رژیم در گفت‌وگو با رادیوی اسراییل مدعی شد، به تحرکات خود علیه استقرار نظامی ایران در سوریه که تهدیدی برای امنیت اسراییل محسوب می‌شود، ادامه خواهیم داد. نفتالی بنت، وزیر آموزش رژیم صهیونیستی و عضو کابینه امنیتی این رژیم نیز مدعی شد، اسراییل از آزادی کامل در تحرکات خود برخوردار است. دمشق، مسکو و تهران اعلام کردند، رژیم صهیونیستی در حمله‌ای هوایی به فرودگاه نظامی تیفور در استان حمص دست داشت که ۱۴ کشته از جمله کشته شدن هفت ایرانی در پی داشت. تهران پس از این حمله تهدید کرد که انتقام می‌گیرد و این حمله بدون پاسخ نمی‌ماند. رژیم صهیونیستی در سال‌های اخیر حملات هوایی متعددی را علیه اهدافی در سوریه داشته‌ است. این رژیم تلاش کرده تا از دخالت مستقیم در جنگ داخلی سوریه خودداری کند.

رژیم صهیونیستی تاکنون مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته و تنها هشدارهایش به ایران افزایش یافته‌اند. در این راستا بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در جلسه کابینه این رژیم مدعی شد: ایران بیشترین طرفی است که ثبات منطقه را مختل می‌کند.