امروز 26 دی 1397 - ساعت 14:35
اورشلیم پست خبر داد:

ترکیه سفیر اسراییل را اخراج کرد

ترکیه سفیر اسراییل را اخراج کرد اورشلیم پست خبر داد:

ترکیه سفیر اسراییل را از این کشور اخراج کرد. به گزارش سایت اورشلیم پست، ترکیه گفته است که سفیر اسراییل را برای مدتی به کشورش بازگردانده است.

منابع خبری به این سایت گفته اند که وزیر خارجه ترکیه این تصمیم را پس آن گرفت که در تظاهرات فلسطین بیش از 60 نفر کشته شدند. این در حالی است که خبرگزاری آناتولی ترکیه تنها از احضار سفیر اسراییل خبر داده است. سفارت رژیم صهیونیستی تاکنون درباره این خبر واکنشی از خود نشان نداده است.

به گزارش آناتولی، ایتان نائه، سفیر اسراییل در آنکارا به وزارت امور خارجه ترکیه احضار و مراتب اعتراض رسمی کشور نسبت به وقایع جاری در نوار غزه به او ارائه شد. همچنین نخست وزیر ترکیه با محکوم کردن شدید خشونت‌های اخیر در نوار غزه از کشورهای مسلمان خواست که روابطشان با اسراییل را مورد بازنگری قرار دهند.به گزارش خبرگزاری آناتولی، بنعالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه اعلام کرد: دنیای اسلام در برابر ظالمان باید انسانیت، یکپارچگی و برابری نشان دهند. نباید در برابر این ظلم سکوت کنیم. ترکیه در برابر این ظلم سکوت نکرده و نخواهد کرد.

ییلدیریم اضافه کرد: ما اسراییل و دولت آمریکا را محکوم می‌کنیم. همچنین رفتار دولت آمریکا را که بر روی هر جرقه‌ای در منطقه بنزین می‌ریزد محکوم می‌کنیم.

وی ادامه داد: در شورای امنیت سازمان ملل ۱۲۸ کشور تصمیم آمریکا مبنی بر انتقال سفارت به قدس را محکوم و رد کردند اما آمریکا این ۱۲۸ کشور را نادیده گرفت و درنهایت با کشته شدن ۶۰ تن و زخمی شدن 3 هزارنفر، سفارت آمریکا را به قدس منتقل کرد.وی ادامه داد: چنین اتفاقی برای صلح جهانی بسیار وحشتناک است. با افتتاح سفارت آمریکا در قدس با خون‌ریزی بسیار نگران کننده است.ییلدیریم در بخش دیگری از اظهاراتش اعلام کرد: ترکیه هنوز از قطعنامه سازمان همکاری‌های اسلامی مبنی بر تعیین پایتخت قدس شرقی برای فلسطین حمایت می‌کند.