امروز 30 دی 1397 - ساعت 19:23

اخبار کوتاه

افراط و تندروی سودی ندارد

ایسنا: یک عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: شاید نیاز باشد در رابطه با مسائل منطقه‌ای و آنچه که امروز عده‌ای به عنوان تهدیدی از سوی جمهوری اسلامی برای منطقه مطرح می‌کنند با اروپایی‌ها مذاکره کنیم.

جلال میرزایی در رابطه با دستاوردهای سیاسی برجام، بیان کرد: یکی از دستاوردهای سیاسی برجام این بود که ما را از انزوا خارج کرد و چهره جمهوری اسلامی در دنیا به نوعی بازسازی شد به گونه‌ای که امروز ۶۰ درصد مردم آمریکا با ماندن در برجام موافق بودند و این دستاورد کمی نیست. اینکه دولت‌های اروپایی به حقانیت جمهوری اسلامی اشاره می‌کنند و می‌گویند ایران به تعهدات خود پایبند بوده است دستاورد خوبی است.

نماینده مردم ایلام در مجلس ادامه داد: ماندن در برجام با توجه به شرایط موجود، کار دشواری است. از نظر من شاید نیاز باشد در رابطه با مسائل منطقه‌ای با اروپایی‌ها مذاکره کنیم. حضور ما در سوریه و عراق امروز به منظور مبارزه با تروریسم و داعش است که اروپایی‌ها نیز آن را تهدیدی برای خود می‌دانند.

میرزایی خاطرنشان کرد: ما به دعوت دولت سوریه و عراق در این کشورها حضور داریم و مشاوره می‌دهیم. ما در این زمینه که عده‌ای آن را تهدیدی از سوی جمهوری اسلامی ایران در منطقه مطرح می‌کنند،‌ می‌توانیم با اروپایی‌ها به توافق برسیم و با ایران هراسی که بعضی از کشورهای منطقه ایجاد کرده‌اند مقابله کنیم. ما در مقابله با تروریسم هزینه می‌کنیم و جوانان ما در این راه شهید می‌شوند اما به دلیل اینکه برخی از اقدامات نرم را انجام نمی‌دهیم به حمایت از تروریسم متهم می‌شویم. ما باید با اروپایی‌ها صحبت کنیم و منظور از مداخله را روشن سازیم. اگر منظور عراق و سوریه است که ما امروز به منظور مقابله با تروریسم که خود اروپایی‌ها نیز آن را لمس کردند در آن جا حضور داریم.

وی در پایان گفت: به نظرم برخی از آقایان به امید تضعیف دولت روحانی و تخریب چهره اصلاح‌طلبان در افکار عمومی تندروی می‌کنند ولی باید بدانند که سودی نخواهند برد. این افراد هوشیار هستند و رویکرد سازنده و مطابق منافع ملی را می‌بینند و از رویکرد رهبری نیز مطلع هستند. افراط و تندروی نتیجه‌اش زیان است.

 

لاریجانی نباید سکوت می کرد

خبرآنلاین: یکی از اعضای فراکسیون امید مجلس از مخالفت این فراکسیون با آتش زدن پرچم آمریکا در مجلس خبر داد و گفت: اگر کسی میخواهد این کار را بکند، بیرون از مجلس بکند که به حساب کلیت مجلس گذاشته نشود. مصطفی کواکبیان نماینده تهران، در تذکری شفاهی در پایان جلسه علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی، گفت: روزی که پرچم آمریکا را در مجلس آتش می زدند، من اعتراض کردم و با اشاره به آقای لاریجانی گفتم که چرا ساکت هستید؟ اما برادرمان آقای نادر قاضی‎پور که از مجلس هشتم به او ارادت دارم از تریبون گفت که «کواکبیان چرا میترسی؟ تو که بسیجی هستی!» از آن روز تا حالا به من فرصت داده نشد که حرفم را بگویم و به ایشان تذکر بدهم. وی با بیان اینکه فراکسیون امید صد در صد با آتش زدن پرچم آمریکا در مجلس مخالف بوده است، ادامه داد: من هم مخالف این کار بودم و به سکوت رئیس مجلس هم انتقاد داشتم. چون پرچم هر کشوری نشانه هویت ملت آن کشور است و رهبری هم گفتند که با ملت آمریکا مخالف نیستیم بلکه با هیات حاکمیت آن کشور مخالفیم. نماینده تهران با تاکید بر اینکه اعتراضش در به آتش کشیدن برجام، از روی ترس نبوده و شجاعانه علیه آمریکا شعار می دهد، ادامه داد: آقایان به نام مجلس کاری انجام ندهند و اگر می خواهند پرچم آتش بزنند، بروند بیرون مجلس آن را آتش بزنند.

 

محورهای امید در انتخابات هیات رییسه

ایسنا: سخنگوی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی از بررسی نحوه ورود فراکسیون به انتخابات هیات رییسه در نشست شورای مرکزی خبر داد و گفت: اخیرا جلسه شورای مرکزی فراکسیون امید به ریاست محمدرضا عارف شد و در این جلسه که صبح دیروز پیش از جلسه علنی مجلس برگزار شد آقای حسین‌زاده به عنوان مسئول کمیته بررسی انتخابات هیات رئیسه گزارشی از اقدامات و جلسات برگزار شده را ارائه کرد. بهرام پارسایی افزود: همچنین نمایندگان و اعضای فراکسیون نظرات خود را در رابطه با نحوه ورود فراکسیون به انتخابات هیات رئیسه مطرح کردند که این نظرات عمدتا بر اساس تجربیات گذشته بود. گزاره‌های مختلفی در این باره وجود دارد و به نظر می‌رسد بعد از اینکه این موارد در شورای مرکزی و مجمع عمومی مطرح شد، در این رابطه جمع‌بندی صورت می‌گیرد. وی اظهار کرد: در مورد موضوع آتش زدن برجام و پرچم آمریکا در صحن مجلس، اعضای فراکسیون به صورت رسمی بیانیه ای را در این رابطه به عنوان موضع رسمی فراکسیون صادر خواهد کرد.