امروز 30 دی 1397 - ساعت 19:29
نویسنده:مایکل سینگ مترجم:مجتبی رحیمی

آیا سیاست واشنگتن بیش از حد روی برنامه هسته ای ایران متمرکز است؟

آیا سیاست واشنگتن بیش از حد روی برنامه هسته ای ایران متمرکز است؟ نویسنده:مایکل سینگ مترجم:مجتبی رحیمی

وقت آن رسیده است که ایالات متحده برای توجه به اهمیت نقش منطقه ای تهران، اولویت بندی کند. دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده، اعلام کرد خروج ایالات متحده از موافقتنامه هسته ای ایران روشن شده است و مخالفت خود را با این توافقنامه اعلام کرد و لیست شکایات مربوط به سیاست های ایران را مشخص کرد. اما او احتمالا مهمترین سوال را مطرح نکرده است: سیاست دقیق آمریکا در مقابل ایران است؟

برای تقریبا یک دهه، مسئله هسته ای بحث های اصلی در مورد سیاست های گسترده تر نسبت به ایران را شکل داده است. با این وجود، برنامه هسته ای ایران از استراتژی امنیت ملی کشورش جدا نیست، که بر روی پیش بینی قدرت نا متعارف خارج از مرزهای ایران تمرکز دارد . در مقابل، نگرانی ایالات متحده در مورد تلاش‌های هسته ای ایران نه تنها در موضع گیری علیه گسترش سلاح‌های کشتار جمعی ریشه دارد، بلکه درباره نگرانی عمیق در مورد اقدامات و هدف های گسترده حکومت ایران است . و اکنون به آسانی می توان فراموش کرد که قبل از پایان توافق هسته ای، این توافق به عنوان برنامه جامعه اقدام مشترک (JCPOA) شناخته می شد. متحدان ایالات متحده آمریکا در خاورمیانه، به غیر از اسراییل بیشتر درباره سیاست های منطقه ای ایران در خاورمیانه نگران هستند تا پیشرفت در برنامه های هسته ای این کشور.

یکی از انتقادات اصلی منتقدان توافق هسته ای علیه باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا، این بود که او بر روی مسئله هسته ای متمرکز شده بود تا هم دیگران را متوقف کند و هم این توافق را با تأکید بر تحریم های جامع هسته ای برای محدود کردن تهران انجام دهد. به صورت طعنه آمیزی این اشتباه اوباما تکرار می‌شود، ابتدا و در زمان اوباما با تاکید بر نیاز به تصویب توافق نامه، و در حال حاضر در اصرار داشتن ترامپ برای مذاکره برای رسیدن به یک توافق جدید هسته ای، اشتباهات گذشته تکرار می شود.

استقرار آشفتگی برای استراتژی امنیت ملی ایران که مدتهاست بر روی آن متمرکز شده است، بر استفاده از تاکتیک های نامتقارن برای جلوگیری از اختلاف نظر داخلی و مخالفت با دشمنان، مناسب است. در سوریه، ایران یک شریک آماده در شخصیت ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه پیدا کرده است . نتیجه این است که ایران قدرت خود را در منطقه گسترش داده است، همانطور که گزارش شد، این مطابق با برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) است!

منبع:فارن افرز