امروز 23 آذر 1397 - ساعت 23:40
وزیر امور‌خارجه در بلژیک با موگرینی و وزرای خارجه آلمان ، انگلیس و فرانسه گفت‌وگو می‌کند

عملیات نجات برجام به بروکسل رسید

وزیر امور‌خارجه در بلژیک با موگرینی و وزرای خارجه آلمان ، انگلیس و فرانسه گفت‌وگو می‌کند عملیات نجات برجام به بروکسل رسید

سفرهای تیم هسته ای با رهبری ظریف برای گرفتن تضمین های لازم از کشورهایی که در توافق هسته ای حضور داشتند، همچنان ادامه دارد. بزرگ‌ترین ماموریت ظریف پس از خروج یک جانبه ترامپ از توافق هسته ای، نجات و حفظ برجام است. در آخرین دور از این سفرهای دیپلماتیک، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که برای مذاکره با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همچنین وزیران امور خارجه سه کشور انگلیس، آلمان و فرانسه راهی بروکسل پایتخت بلژیک شده است، با فدریکا موگرینی دیدار کرد. به گزارش ایسنا، این دیدار صبح سه شنبه به وقت محلی در محل شورای اروپا در بروکسل برگزار‌شد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان پس از دیدار با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جمع خبرنگاران حاضر شد و خبر از گفتگوهای «خوب» خود با موگرینی داد.

ظریف افزود: «کار را برای رسیدن به تضمین‌ها شروع کردیم. دیدار خوب و سازنده‌ای بود. ما برای این گفت‌وگوها آماده شدیم. ما در مسیر درست برای حرکت رو به جلو هستیم تا اطمینان حاصل کنیم منافع همه اعضای باقیمانده برجام به‌ویژه ایران تضمین‌شود.»

وی در خصوص پیش‌بینی خود از نتایج رایزنی‌های جاری درباره آینده برجام گفت: «خواهیم دید که چه می‌شود». ظریف با اشاره به ضرورت اجرای کامل برجام توسط همه طرف‌ها و بهره‌مندی ایران از برجام، تأکید کرد که ارائه تضمین برای بهره‌مندی ایران از برجام نظر مشترک دو طرف است.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه افزود: «دیروز در سطح کارشناسی، امروز در سطح کارشناسی و این دیدار (با موگرینی) و امشب در دیدار با وزرا، و در دیدارهایی که در طول یکی دو هفته آینده در سطح سیاسی و کارشناسان ادامه خواهیم داد، در زمینه روش‌هایی که می‌شود تضمین‌هایی را برای تأمین منافع ایران و سایر طرف‌ها ارائه کرد [کار می‌کنیم]».

همچنین مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفت که این اتحادیه به همراه انگلیس، برجام را نجات خواهد داد. به گزارش فارس، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک نشست اندیشکده اروپایی درباره توافق هسته ای ایران اظهارنظر کرد. «فدریکا موگرینی» در نشست اندیشکده اروپایی «مطالعات امنیتی بین‌المللی» حضور یافت؛ نشستی که موضوع آن «آینده سیاست خارجی، دفاعی و امنیتی اتحادیه اروپا پس از برگزیت» نام دارد.

این در حالی است که ظریف روز گذشته با اشاره به سفرش به بروکسل گفته بود: مذاکرات کارشناسی ما با حضور اقای عراقچی در بروکسل شروع شده و هدف آن ارایه تضمین به ایران برای بهره مندی از مواهب برجام است.

او اظهار کرد: اروپایی‌ها حوزه‌های مختلفی را مطرح کردند برای همکاری و در ملاقات فردا شب با وزیران خارجه نتیجه کار را بررسی می کنیم. این شروع کار است و با یک جلسه نمی شود کار کرد و زمان کوتاه است. معتقدیم باید شروع قوی داشته باشیم؛ بنابراین یک روند را امروز شروع کردیم تا ببینیم در این فاصله می‌توانیم به دیپلماسی زمان بدهیم یا خیر.

وزیر خارجه کشورمان گفت: در 20 اردیبهشت بنده نامه‌ای نوشتم به خانم موگرینی و یک نامه هم به دبیرکل سازمان ملل متحد نوشتم که نامه به دبیرکل روز (دوشنبه) منتشر‌شد چرا که نامه‌ای در سطح مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل است و به عنوان سند در این سازمان ثبت می‌شود. این نامه‌ها مربوط به تخلفاتی بوده است که از سوی آمریکا در چارچوب برجام اتفاق افتاده است.

پیش از این هم جواد ظریف به همراه تیم مذاکره کننده هسته ای به روسیه سفر کرده بودند. ظریف در دیدار با همتای روسی خود گفته بود: موضع رسمی فدراسیون روسیه درباره برجام برای ما بسیار امیدبخش است.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشور روز گذشته نیز با اشاره به مذاکرات آتی خود با کشورهای اروپایی گفت: مذاکرات کارشناسی ما با حضور اقای عراقچی در بروکسل شروع شده و هدف ان ارایه تضمین به ایران برای بهره مندی از مواهب برجام است.

به گزارش «انتخاب»، محمد جواد ظریف در جمع خبرنگاران ایرانی که وی را در این سفر همراهی می کنند اظهار کرد: اروپایی‌ها حوزه‌های مختلفی را مطرح کردند برای همکاری و در ملاقات فردا شب با وزیران خارجه نتیجه کار را بررسی می کنیم. این شروع کار است و با یک جلسه نمی شود کار کرد و زمان کوتاه است. معتقدیم باید شروع قوی داشته باشیم؛ بنابراین یک روند را امروز شروع کردیم تا ببینیم در این فاصله می‌توانیم به دیپلماسی زمان بدهیم‌یا‌خیر.

وی گفت: در نامه به خانم موگرینی درخواست تشکیل کمیسیون مشترک شده است. بر اساس برجام، کمیسیون مشترک با یک جلسه مدیران سیاسی شروع می‌شود و در صورت ضرورت این جلسه در سطح وزیران خارجه تشکیل می‌شود؛ الان که برجام دیگر به شکل سابق نیست و تبدیل به 1+4 به علاوه ایران و اتحادیه اروپا شده است، روند متفاوت است. ظریف اظهار کرد: مذاکراتی که امروز در بروکسل در جریان است جدای از برجام نیست اما در قالب کمیسیون مشترک هم نیست چرا که اگر این مذاکرات قرار بود در چارچوب کمیسیون مشترک برگزار شود باید هر پنج عضو توافق بدون حضور آمریکا در آن حاضر می‌شدند. ما به طور جداگانه با اتحادیه اروپا و وزرای خارجه سه کشور و قبل از آن با وزیران خارجه چین و روسیه به طور جداگانه مذاکره کردیم و ممکن است در آینده در صورت نیاز مذاکراتی در سطح وزیران خارجه پنج کشور (ایران، انگلیس، فرانسه، چین، روسیه و آلمان) تشکیل شود اما فعلا یک مسیر موازی یعنی مذاکرات سیاسی و مسیر کمیسیون برجام را پی می‌گیریم.

رییس دستگاه دیپلماسی در ادامه در خصوص مذاکراتش با وزیر خارجه روسیه نیز گفت: در این مذاکرات مسائل دوجانبه، منطقه، برجام و سوریه بحث شد. ما اکنون در بهترین شرایط روابط دوجانبه با روسیه هستیم و این روابط ادامه می‌یابد.

ظریف مواضع فدراسیون روسیه درباره برجام را صریح عنوان کرد و افزود: معتقدم همه اعضای برجام باید از مواهب توافق هسته‌ای بهره‌مند شوند. برجام یک دستاورد بزرگ دیپلماتیک بوده است و باید حفظ شود. وی ادامه داد: ما درباره روش‌های حفظ برجام صحبت کردیم. ما با روسیه در این رابطه مشکلی نداریم اما برای اینکه بتوانیم مجموعه کشورها به ویژه اعضای باقیمانده در برجام بدون مزاحمت با ایران ارتباط داشته باشند باید راهکارهایی را به دست آوریم.

رییس دستگاه دیپلماسی گفت: ما کار کارشناسی و تبادل نظر با روسیه را ادامه می‌دهیم و بعد از مذاکرات با سه کشور اروپایی و خانم موگرینی درباره اینکه چگونه می‌توانیم یک کار مشترک را سامان دهیم به شکلی که این کار مشترک از سوی جامعه بین‌الملل مورد حمایت قرار گیرد با طرف‌های مختلف صحبت می‌کنیم. در عین حال مذاکرات من با طرف روسی بسیار جزیی و موثر‌بود.