امروز 30 دی 1397 - ساعت 19:28

ادامه مذاکرات صلح سوریه در «آستانه»

ادامه مذاکرات صلح سوریه در «آستانه»

 

نهمین دور مذاکرات صلح سوریه در آستانه پایتخت قزاقستان با حضور هیات 24 نفره مخالفان رژیم اسد از جمله احمد طمعه نخست وزیر پیشین دولت موقت این کشور ادامه دارد.

به گزارش آناتولیف منابع نزدیک به مخالفان سوری گفته اند که وضعیت اسرا و مفقودین و نیز تامین امنیت حدود 4 میلیون سوری در مناطقی که ترکیه در آن مراکز نظارت احداث کرده از جمله موضوعات مورد بحث در این دور مذاکرات خواهد بود.از سوی دیگر هیات نمایندگی ترکیه به ریاست سداد اونال مشاور وزیر امور خارجه ترکیه صبح دیروز با نمایندگان مخالفان سوری دیدار کرد.

دیدار سه جانبه ترکیه، روسیه و ایران با حضور آلکساندر لاورنتیو نماینده ویژه پوتین در سوریه و حسین جابری انصاری معاون محمدجواد ظریف در ساعات ظهردیروز آغاز شد.

گفتنی است در ساعات آغازین مذاکرات آستانه ارتش ترکیه احداث یازدهمین مرکز نظارت و دیدبانی خود را در ادلب به پایان رساند. قرار است ترکیه دوازده مرکز دیدبانی در ادلب سوریه احداث کند.

 

تظاهرات کشورهای جهان در اعتراض به کشتار فلسطینیان

مردم کشورهای جهان در اعتراض به کشتار وحشیانه مردم فلسطین در جریان راهپیمایی بازگشت و انتقال سفارت آمریکا به قدس تظاهرات و راهپیمایی‌های گسترده برگزار کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از الیوم السابع، تظاهرات در بسیاری از کشورها شدت گرفت و تظاهرکنندگان اعلام کردند ادعای تلاش رژیم صهیونیستی و آمریکا برای آزادی فلسطینیان دروغ بوده و سرکوب جدی مساله فلسطین حل آن را به شدت دشوار می‌کند.

در ترکیه تظاهرکنندگان با شعار «قدس برای مسلمانان» است همه اشکال خشونت رژیم اشغالگر صهیونیستی علیه ملت فلسطین را محکوم کردند.

در ایتالیا هم هزاران تن با بالا بردن پرچم‌های فلسطین در خیابان‌های رم، انتقال سفارت آمریکا به قدس را محکوم کرده و خواهان آزادی فلسطینیان شدند.همچنین صدها تن در مکزیک علیه استفاده رژیم صهیونیستی از گلوله جنگی علیه تظاهرکنندگان صلح آمیز در روز راهپیمایی بازگشت تظاهرات کردند.

سازمان ملل، اتحادیه اروپا و تعدادی از کشورها از جمله مصر، بحرین، فرانسه، انگلیس و روسیه افتتاح سفارت آمریکا در قدس را مورد انتقاد قرار دادند و ۱۲۸ کشور عضو سازمان ملل از این کار امتناع ورزیدند.