امروز 30 دی 1397 - ساعت 19:23

جامعه

جزئیات تعطیلی دبستانی‌ها

در پایان اردیبهشت‌ماه

معاون رسانه مرکز اطلاع‌رسانی آموزش و پرورش گفت: با توجه به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، چنانچه دانش‌آموزان مدارس ابتدایی، ارزشیابی را به اتمام رسانده باشند، می‌توانند به مدرسه نروند.

نجات بهرامی معاون رسانه مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش در خصوص روند تعطیلی مدارس اظهار کرد: با توجه به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، چنانچه دانش‌آموزان مدارس ابتدایی، ارزشیابی و سایر فعالیت‌های آموزشی را به اتمام رسانده باشند، می‌توانند با صلاحدید مسئولان واحد آموزشی در مدرسه حضور نداشته باشند.وی افزود: اصل بر برگزاری تمام جلسات آموزشی بر اساس مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش است و در صورتی که برنامه‌های درسی اجرا شده و به اتمام رسیده باشد، مدیران می‌توانند در خصوص حضور دانش‌آموزان با انعطاف تصمیم‌گیری کنند.

معاون رسانه مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: البته امتحانات در برخی پایه‌های ابتدایی مانند پایه ششم به خردادماه کشیده می‌شود که بدیهی‌ است دانش‌آموزان این پایه ها باید برای انجام امتحانات در مدرسه حضور یابند.بهرامی ادامه داد: در سایر مقاطع تحصیلی غیر از دوره ابتدایی، دانش آموزان تا پایان امتحانات و اتمام برنامه های آموزشی در مدرسه حضور خواهند داشت.

 

لزوم حذف ساختارهای حجیم

در آموزش و پرورش

در گردهمایی مدیران کل آموزش و پرورش سراسر کشور بر لزوم حذف ساختارهای حجیم در این وزارتخانه تأکید کردند و نسبت به تغییرات مکرر در برخی سمت‌های مدیریتی آموزش و پرورش انتقاد داشتند.گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونین و مدیران‌ کل آموزش و پرورش‌ سراسر کشور در اردوگاه شهید باهنر تهران با حضور وزیر آموزش و پرورش برگزار شد و مسائل جاری و هم چنین سیاست‌ها و اهداف کلان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

انتقاد از تغییرات مکرر در برخی سمت های مدیریتی موضوعی بود که برخی مدیران به آن اشاره کرده و بر ضرورت عدم دخالت سیاست در آموزش و پرورش تأکید کردند.مدیران بر به‌کارگیری پیشکسوتان فرهنگی در امر مشاوره توسط مدیران‌کل، تشکیل کارگروه‌های ساماندهی نیروی انسانی و رفع مشکلات نیروهای خدماتی نیز تأکید کردند.برخی از مدیران کل آموزش و پرورش بر همکاری بیشتر نهادهای ذی ربط برای اجرای سند تحول بنیادین تأکید و ابراز کردند، بخش‌هایی از سند تحول بنیادین چنان که باید، قابل فهم نیست و پیشنهاد می‌شود کمی شفاف و روان‌تر پیاده سازی شود و معلمان اجرای سند را در کلاس‌های درس پیگیری کنند. تعدادی از مدیران با اشاره به سخنان و سیاست های وزیر آموزش و پرورش مبنی بر عدم تمرکزگرایی و تفویض اختیار به مدارس بر عملی کردن این سیاست تأکید کرده و خواهان رفع موانع قانونی در تحقق تفویض اختیار شدند.در بخش دیگری از سخنان مدیران کل، از دخالت برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در عزل و نصب‌ها انتقاد و اظهار کردند، هرچند تعامل و همدلی با نمایندگان مردم امری ضروری است، اما این موضوع نباید موجب دخالت بیش از حد آنها در انتصابات شده و باعث به کارگیری مدیران غیر هم‌سو با دولت شود.

 

تغییر شیب اعتیاد در میان زنان

فارس: رئیس مرکز توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی از شیوع ۱۰درصدی اعتیاد در بین زنان خبر داد و گفت: اعتیاد زنانه نشده است اما شیب سوء مصرف موادمخدر در جامعه زنان تغییر کرده است.

فاطمه عباسی ، گفت: اعتیاد زنانه نشده است چرا که زنانه شدن اعتیاد به معنی این است که شیوع مصرف مواد مخدر در بین جامعه زنان بیش از 50 درصد باشد در حالی که اینگونه نیست.

وی ادامه داد: البته در گذشته تعداد کمتری از زنان مواد مخدر مصرف می‌کردند، اما اکنون شیب اعتیاد در زنان تغییر کرده است.عباسی گفت: به همین منظور مراکز درمان اعتیاد ویژه زنان را در دستور کار داریم و در بحث پیشگیری اولیه ورود کرده‌ایم.وی با اشاره به اینکه برنامه‌های زیادی در محلات شهری و روستایی برای پیشگیری از گرایش زنان به اعتیاد در دستورکار قرار گرفته است، گفت: در پیشگیری ثانویه، مراکز درمانی را توسعه خواهیم داد و در پیشگیری سطح 3، رویکرد کاهش آسیب از طریق بیماری‌های ناشی از تزریق سرنگ مشترک و بیماری های مقاربتی مانند ایدز را دنبال می‌کنیم و در این رابطه مراکز درمان سرپایی (DIC) را برای سطح 3 پیشگیری توسعه داده ایم.

رئیس مرکز توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی گفت:‌ طبق آخرین پیمایش شیوع‌شناسی اعتیاد در کشور 10 درصد از معتادان را زنان تشکیل می‌دهند به همین دلیل تهیه و تدوین پروتکل‌های درمانی ویژه زنان ضروری به نظر می‌رسد. وی از مغفول ماندن پروتکل درمان اعتیاد در زنان گلایه کرد و گفت: برای کاهش بسیاری از آسیب‌های اجتماعی باید به این حوزه ورود کنیم، چرا که زنان یک رکن اساسی در خانواده و جامعه محسوب می‌شوند.