امروز 30 دی 1397 - ساعت 19:32

مهار ۷۰ درصد از گرد و غبار دریاچه ارومیه

مهار ۷۰ درصد از گرد و غبار دریاچه ارومیه

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: ۷۰ درصد از گرد و غبار دریاچه ارومیه مهار شده است.

فرهاد سرخوش مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه خشکی دریاچه ارومیه تبعات زیادی برای منطقه و موجودات زنده خواهد داشت، تصریح کرد: اولویت دولت احیای صددرصدی دریاچه ارومیه است و در همین راستا با اجرای پروژه های انتقال آب و کاشت درختچه ها و بوته در شوره زارهای منطقه توانسته 70 دردصد از گرد و غبارها را مهار کند.

وی با بیان اینکه وسعت گرد و غبارهای نمکی در آذربایجان شرقی بیشتر از آذربایجان غربی است، ادامه داد: غبار نمکی حاصل از خشکی دریاچه ارومیه همانند غبار خاکی نیست و به محض گسترش یافتن آن تمامی پوشش گیاهی را از بین می برد که در این راستا ستاد احیا و منابع طبیعی با شناسایی مناطق گرد و غبار و بیابان زدایی برای تثبیت این گرد و غبارها تلاش می‌کند.

سرخوش با گفت: امروزه به سبب گسترش فناوری و دنیای مجازی برای انتقال اطلاعات و استفاده عمومی و گسترده اکثر جامعه از این بستر می‌تواند زمینه خوبی برای شناساندن اهمیت احیای دریاچه ارومیه و مضرات خشکی آن باشد.

وی با بیان اینکه مشکل زیست محیطی دریاچه ارومیه مسئله ای فرا منطقه‌ای است، ادامه داد: خشکی دریاچه ارومیه اثرات جبران ناپذیری بر منطقه خواهد داشت و استفاده از زیرساخت های به روز از جمله فضای مجازی و دنیای دیجیتال در کنار پروژه های اجرایی ستاد احیای دریاچه ارومیه لازم است چرا که احیای دریاچه ارومیه بدون فرهنگ سازی و همراهی مردم امکان پذیر نخواهد بود.

سرخوش با اشاره به اینکه امروزه دنیای بازی (گیم) در بین کودکان رواج یافته و زمینه خوبی برای فرهنگسازی است، گفت: ساخت انواع بازی‌های رایانه‌ای می‌تواند دانش آموزان و کودکان را با مشکلات کم آبی، مصرف بهینه آب و خطرهای اتمام آب های زیر زمینی آشنا کند و فرهنگ استفاده صحیح و اصولی منابع آبی را از زمان کودکی به آنها آموزش داد.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی، فرهنگ سازی و ایجاد زیر ساخت آموزشی را از اولویت های ستاد احیا دانست و افزود: برهمین اساس در 9 شهر اطراف حوضه آبریز دریاچه ارومیه مقرر شده معلمان در کلاس‌های درس با بیان اهمیت صرفه جویی آب، خطرهای خشکی دریاچه ارومیه، اهمیت استفاده از آبیاری نوین فرهنگ سازی کرده و از بستر فضای آموزشی نیز برای احیای دریاچه ارومیه کمک شود. وی ادامه داد: 2 میلیارد و 100 میلیون تومان نیز از محل اعتبارات سال 96 احیای دریاچه ارومیه برای تامین هزینه این زیرساخت آموزشی درنظر گرفته شده است.

سرخوش، یاد آور شد: پروژه‌های احیا بدون فرهنگ سازی و توجیه کشاورزان در روی آوری به کشاورزی نوین و کشت محصولات کم آب بر در حوضه دریاچه ارومیه میسر نمی‌شود.