امروز 30 دی 1397 - ساعت 19:20
جاذبه‌های پایتخت عامل تجمع

۱۵هزار معتاد متجاهر

جاذبه‌های پایتخت عامل تجمع ۱۵هزار معتاد متجاهر

عضو مجمع نمایندگان استان تهران جاذبه‌های درآمدزایی تهران اعم از جمع‌آوری کاغذ از سطل‌های زباله را عامل افزایش جمعیت معتادان متجاهر در پایتخت دانست .

علیرضا محجوب درگفت وگو با خانه ملت، در واکنش به انتشار خبری از سوی رئیس سازمان بهزیستی مبنی بر سرریز شدن آسیب‌های اجتماعی و وجود 15 هزار معتاد متجاهر در پایتخت با بیان اینکه اعلام این آمار ابعاد انتظامی دارد گفت: وقتی در تهران جاذبه‌های شهر از نظر درآمدی به اندازه‌ای است که جمع‌آوری کاغذهای موجود در سطل زباله آن، از کار کردن در سایر شهرها بیشتر درآمد دارد، قطعا فرد معتاد ترجیح می‌دهد پای این سطل‌ها بنشیند تا اینکه در شهرهای کوچک از گرسنگی بمیرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: هم‌اکنون باید به دنبال از بین بردن جاذبه‌های این شهر باشیم، ضمن اینکه به غیر از معتادان متجاهر باید برای از بین بردن سایر آسیب‌های اجتماعی برنامه‌ریزی کنیم که در سطح پایتخت نمایان بوده و تعدادی از آنها عامل گسترش بیماری ایدز در این کلان شهر شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: البته برای مقابله با توسعه این آسیب‌ها سازمان بهزیستی به عنوان متولی اصلی باید در خط مقدم رفع این معضلات فعالیت کند، ضمن اینکه کمیسیون اجتماعی این آمادگی را دارد در پی راهکارهایی که این سازمان ارائه دهد، تمهیدات لازم را بیندیشد.

محجوب افزود: وقتی در میدان شوش و هرندی در گودهای معروف تا خیابان مولوی با یک بازدید ساده حضور آشکار قاچاقچیان، استعمال‌کنندگان مواد مخدر و آلوده بودن محیط را مشاهده می‌کنیم، امیدواریم توسط مسئولان مربوطه نسخه‌های عملیاتی برای رفع این آسیب‌ها به مجلس ارائه شود تا بتوانیم اقدام اساسی در این زمینه انجام دهیم.

وی در بیان علل عدم موفقیت دستگاه‌های مربوطه برای ریشه کن کردن مواد مخدر و آسیب ناشی از آن در کشور تصریح کرد: هیچ کشوری در دنیا نتوانسته است در این زمینه موفق عمل کند، چرا که این نوع آسیب‌ها با درون افراد در ارتباط است و سرخوردگی‌های اجتماعی ناشی از شهرنشینی هم به افزایش این نوع مشکلات دامن می‌زند.

عضو مجمع نمایندگان استان تهران، با اشاره به اینکه عدم موفقیت در زمینه مبارزه با مواد مخدر ناشی از سهل‌انگاری دستگاه‌های ذیربط است تاکید کرد: ما بارها در این کمیسیون از مسئولان مربوطه خواسته‌ایم تا برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی، قانون را اجرا کنند، از سوی دیگر به هیچ عنوان در قانون عبارتی مبنی بر جرم نبودن مواد مخدر نیامده و این در حالی است که تعداد زیادی از این دستگاه‌ها در پی تکرار جرم نبودن آن به این باور رسیده‌اند، بنابراین اگر قانون به طور کامل و صحیح در این مورد اجرا شود، قطعا مشکلی در این زمینه نخواهیم داشت.