امروز 26 دی 1397 - ساعت 14:25
دیداری که پس از 56 سال تنش صورت می‌گیرد

همه چیز در باره مقدمات دوئل امروز در سنگاپور

دیداری که پس از 56 سال تنش صورت می‌گیرد همه چیز در باره مقدمات دوئل امروز در سنگاپور

کیم جونگ اون، رهبر جوان 34 ساله کره شمالی سه شنبه امروز در حالی خود را برای مصاف با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای به اصطلاح آنچه که آمریکایی ها آنرا «استقرار صلح در شبه جزیره کره» می نامند، آماده می کند که رقیب او فردا وارد 72 سالگی خود می شود.

او قرار است امروزساعت 9 صبح به وقت محلی در هتل کاپلا جزیره سنتوسا سنگاپور رو در رو با این رقیب پیر و اما کارکشته تجاری ماموریت سیاسی ملی را پیش ببرد که تاکنون سه نسل از خانواده او یعنی «کیم»های کره شمالی و 11 رئیس جمهوری سیاسی کار قبلی آمریکا نتوانسته بودند، به پایان رسانند.

اگرچه روابط میان رهبران آمریکا و کره شمالی در بیش از یک سال گذشته همواره فراز و فرودهایی داشته است و اخبار مربوط به برنامه ریزی این مذاکرات در سنگاپور که بالاترین رتبه در حفظ نظم و خدمات امنیتی و اطلاعاتی را در میان کشورهای جهان دارد، با ضد و نقیض هایی همراه بوده است، در هر صورت آنها سرانجام دیروز در میعادگاه خود حاضرشدند تا شاید آن صلحی که هنوز با ملاحظات زیادی همراه است را تحقق بخشند.

هر دوی آنها که برای اولین بار بعد از 65 سال در سطح رهبران دو کشور با هم دیدار می کنند، ظاهرا به سبب اشتیاق زیاد برای انجام این ماموریت به اصطلاح «صلحبانی شبه جزیره» ، 2 روز زودتر از دیدار برنامه ریزی شده وارد این شهر شدند .

ورود رهبر کره شمالی با هواپیمای چینی

ابتدا کیم جونگ اون با یک هواپیمای بوئینگ 747 ایرچاینا و دو هواپیمای دیگر که از جمله یکی از آنها باری بود و خودروی تشریفاتی لیموزین او را حمل می کرد وارد فرودگاه چانگی شد.

وی که در این سفر کت و شلوار خاکستری سبک«مائو» رهبر کمونیست های چین را بر تن داشت و توسط همسرش «ری سول جو»، «ری یونگ هو»، وزیر خارجه، «کیم یونگ چول» دستیار ویژه رهبر و «کیم جو جونگ» خواهر کوچکترش که به تازگی نقش سیاسی بزرگی را در مذاکرات صلح شبه جزیره کره بازی کرده است، همراهی می شد تحت تدابیر شدید امنیتی وارد سنگاپور که یکی از بزرگترین و حرفه ای ترین نیروهای امنیتی در جهان را دارد، شد.

رهبر کره شمالی بلافاصله بعد از استقبال از سوی «ویویان بالاک ریشنام» وزیر خارجه و «اونگ یه گونگ چی» وزیر آموزش این کشور با لیموزین مشکی در خیابان های سنگاپور که با پرچم های کره شمالی مزین شده بودند به گشت زنی پرداخت و به سمت هتل مجلل «سنت رجیس» محل استقرار خود رفت.

اما نکته ای که کمتر رسانه ای بدان توجه کرده است این بود که رهبر کره شمالی که معمولا با هواپیمای اختصاصی خود «چمائی-1» سفر می کند این بار به دلایل نامعلوم از جمله امنیتی و شاید مالی از استفاده از آن خود داری کرد و با یک هواپیمای چینی راهی سنگاپور شد.

هتل محل اقامت رهبر جوان کره شمالی

البته هتل «سنت رجیس» سنگاپور محل اقامت«کیم جونگ اون» رهبر جوان کره شمالی که اطلاعات میهمانان آن نیز بسیار محرمانه نگهداری می شود و هزینه پرداخت 6 هزار دلار برای هر شب است، هزینه پرداخت آن پیشتر چند بار خبر ساز شده بود.

بر اساس برخی گزارش های رسانه ای، یکی از مهمترین علت های انتخاب سنگاپور برای این دیدار تاریخی سران کشورهای آمریکا و کره شمالی، وجود محدودیت های گسترده قانونی علیه فعالیت های رسانه ای و برگزاری تجمعات عمومی است که سبب می شود محیط کنترل شده ای برای این دیدار فراهم شود.

البته سنگاپور که کشوری به واسطه اقتصاد قوی و ثروتمندی است، سال ها است بدون در نظر گرفتن ملاحظات تحریمی سامان ملل متحد، با پیونگ یانگ رابطه دیپلماتیک قوی دارد و اتباع دو کشور بدون روادید به کشورهای هم سفر می کنند.

البته «کیم جونگ نام» برادر ناتنی رهبر کره شمالی مدت ها در سنگاپور زندگی می کرد و بعد ها در فوریه 2017 در فرودگاه کوالالامپور در مالزی ترور شد.

ورود رئیس جمهوری آمریکا

اما دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که از ماموریتی ناموفق از کبک کانادا محل برگزاری اجلاس سران گروه -7 باز می گشت، مستقیم با هواپیمای« یو اس ایر فورس-1» به سمت سنگاپور حرکت کرد و با 5،5 ساعت تاخیر نسبت به ورود همتای کره شمالی وارد سنگاپور شد.

وی که توسط «ملانیا»همشرش، «مایک پمپئو»وزیرامورخارجه، «جان بولتون» مشاور امنیت ملی، «گجان کلی» رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید و«سارا ساندرز» سخنگوی کاخ سفید آمریکا همراهی می شد مورد استقبال ویویان بالاک‌ریشنان، وزیر خارجه سنگاپور قرار گرفت.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا ترامپ امسال به اجلاس جی هفت دیرتر از همه رفت و زودتر از همه هم آن را ترک کرد چرا که به گفته خودش همه تمرکزش روی اجلاس روز سه شنبه خود با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در سنگاپور بود.

در ضمن رئیس جمهوری آمریکا را در این سفر یک تیم چند ده نفری از حقوقدانان، کارشناسان سیاسی، اقتصادی و فرهنگی همراهی می کنند که با یک هواپیمای اختصاصی وارد سنگاپور شده، تا قبل از دیدار تاریخی رهبران آمریکا و کره شمالی، نشست های زیادی را از بدو ورود با کارشناسان کره ای، سنگاپوری و چینی برای موفقیت این دیدار و حصول نتیجه مطلوب واشنگتن از آن برگزار کنند.

دونالد ترامپ رو جمعه پیش از سفر به کانادا و بعد به سنگاپور، اعلام کرد : نشست سنگاپور از یک فرصت برای گرفتن عکس یادگاری بیشتر اهمیت دارد.