امروز 25 آبان 1397 - ساعت 01:14
عبدالله ناصری در گفت و گو با همبستگی:

روحانی نه عقب می رود و نه استعفا می دهد

عبدالله ناصری در گفت و گو با همبستگی: روحانی نه عقب می رود و نه استعفا می دهد

 

 

عبدالله ناصری عضو شورای مشورتی اصلاح طلبان در گفت و گویی با همبستگی به انتقادات دوباره علیه دولت روحانی می پردازد؛ انتقاداتی که البته شدت و قدرت بیشتری گرفته است و ناصری در خصوص آن اعتقاد دارد که این جریان سازی ها تا سرحد استعفا دادن رییس جمهوری ادامه خواهد داشت، اگرچه که روحانی قطعا چنین کاری نخواهد کرد.

روز گذشته مجددا موج دوباره ای علیه دولت آغاز شد که طی آن چهره ای چون حمید روحانی دولت دوازدهم را به سازش کاری متهم کرده و آن را هم ردیف جریان ها و دورانی چون بنی صدر قرار داده است. شما این جریان سازی ها و تخریب های علیه دولت روحانی را چگونه ارزیابی و توجیه می کنید؟

موضع گیری علیه دولت توسط جریان دلواپس و همراه با مجالس سه گانه قبل و دولت های دوگانه سابق احمدی نژاد حتما ادامه خواهد داشت. آنان احتمالا و تصور می شود که فهمیده اند دیگر مانند گذشته نه کسی و نه جریان و تشکلی اعم از سیاسی و اجتماعی و مدنی به آنان اقبالی ندارند و حالا چاره ای جز طرح چنین مسائلی ندارند. آنان امروز دنبال موضوع و سوژه ای جدید هستند تا از طریق آن بتوانند دولت و جریان های رقیب خودشان را تخریب کنند. آنان امیدوار هستند که در این مسیر نیز بتوانند اذهان و افکار عمومی را با خود همراه کنند. در این میان نیز از مسائلی نیز بهره خواهند برد که مهمترین آن نیز مشکلات اقتصادی و معیشتی است. چون مسائل اقتصادی برای جامعه و مردم بهتر قابل درک و لمس است و همین ویژگی چنین فرصتی را پیش پای مخالفان قرار می دهد تا فضای بهتری برای تخریب دولت داشته باشند. آنان امروز موضوعات مختلفی چون برجام را به مشکلات اقتصادی و معیشتی گره می زنند، در حالی که اگر امضا و انعقاد قرار برجام نبود، خودشان به خوبی می دانند که با توجه به ضعف ها و مشکلات مدیریتی سابق در کشور، وضعیت امروز مملکت چگونه می شد. نکته دیگر درباره افراد و اشخاصی است که مواضع تند و صریحی علیه دولت گرفته و این فضای ناامیدی را در جامعه توسعه داده و تقویت می کنند. اشخاصی مثل جناب آقای حمید روحانی که از گذشته با یک دیدگاه منفی و بدی نسبت به مسائل موضع گیری می کردند و واقعیت آن است که امثال ایشان ذهنیتی تاریخی تاثیرگرفته از تئوری توطئه داشته و بر اساس همین دیدگاه های منفی و سو شاهد هستیم که حتی بزرگانی چون علی شریعتی را زیر سوال برده و او به موارد مختلفی علیه کشور متهم می کنند. این اشخصا با توجه به وامداری که نسبت به جریان اقتدارگرا و تندرو داشته بدیهی است که چنین موضعی را نسبت به دولت داشته باشند و اگر غیر از این بود باید تعجب کرد.

در رسانه ها و یا در اظهارنظرات و مصاحبه ها بعضا با این موضوع مواجه می شویم که برخی جریان های سیاسی با طرح موضوعات مختلف، مساله استعفای رییس جمهوری را مدعی می شوند. استعفایی که می تواند دست کم دولت را به یک عقب نشینی گسترده مجاب کند. فکر می کنید این امر چقدر امکان اجرا و تحقق را دارد؟

من بابت این مساله خیلی نگران نیستم و فکر نمی کنم که روند تخریب ها و توهین ها و اتهام زنی ها در نهایت موفق به آن شود که رییس جمهوری استعفا بدهد و یا مجبور به یک عقب نشینی گسترده شود. این روند را تاحدودی ما در دوران ریاست جمهوری آقای خاتمی شاهد بودیم. در آن دوران جریان های مخالف و تندرو خیلی شدید عمل کردند تا دولت را به عقب نشینی مجاب کنند. آنان حتی امیدوار بودند که بتوانند رییس جمهوری وقت را به استعفا مجبور کنند ولی نه دولت عقب نشینی مطلوب آنان را انجام داد و نه رییس جمهوری وقت استعفا داد. امروز هم چنین است و من اگرچه به عنوان یک کنگشر سیاسی در مسائل و مواردی نسبت به دولت انتقاداتی دارم ولی بر این عقیده هستم که آقای روحانی وضعیت سیاسی بالاتری دارد که بخواهند به این زودی ها جا بزند و قطعا او به مسیر خودش ادامه خواهد داد.

اما جریان های تندرو و مخالف قطعا این هدف را با جدیت دنبال خواهند کرد.

مسلما چنین خواهد بود. چون آنان بهترین رویکرد و راهکاری را می توانند در پیش بگیرند این است که همچنان به تلاش خود ادامه بدهند تا بلکه راهی را پیدا کنند که دولت مجبور به عقب نشینی گسترده یا استعفا شود. هرچند که چنین اتفاقی در دولت اصلاحات رخ نداد و در این دولت نیز رخ نخواهد داد.

در خصوص انتخابات ریاست جمهوری آینده برخی چهره ها چون آقای زیباکلام پیروزی اصولگرایان را پیش بینی کرده اند. شما انتخابات ریاست جمهوری آینده را چگونه پیش بینی می کنید؟

از حالا نمی توان پیش بینی کرد. شرایط کشور را باید دید و سنجید. جریان دلواپس دیگر به این اطمینان رسیده است که از سوی جریان های مدنی و اجتماعی و حتی اصولگرایان حمایت نمی شوند. بنابراین آنان شانسی برای پیروزی در انتخابات را نخواهند داشت. در مقابل اما اصولگرایان معتدل که شرایط ملی را درک می کنند ، مانند حامیان جدی برجام این شانس را داشته و می توان این احتمال را برای آنان در نظر گرفت. البته هنوز هیچ چیزی مشخص نیست و باید تا زمان انتخابات منتظر ماند. آنچه که نباید فراموش کرد این است که فارغ از آنکه اصولگرایان پیروز می شوند و یا اصلاح طلبان، مهم این است که در وهله اول مشارکت و حضور گسترده مردم بعد از تمامی اتفاقاتی که طی چند سال گذشته طی کردیم، همچنان حفظ شود و مردم همچنان نسبت به کشور و مسئولان اعتمادشان محفوظ بماند و به آینده

امیدوار باشند.